تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: روسیه امروز
۱۶ مارس ۲۰۲۳

سوریه موضع خود را در قبال سرزمین‌های جدید روسیه اعلام کرد

 

رئیس‌جمهور بشار اسد گفت که چهار منطقه سابق اوکراین به دلایل تاریخی متعلق به مسکو است. نه اوکراین و نه کشورهای غربی همه‌پرسی را به رسمیت نشناخته‌اند و آن را «ساختگی» و «غیرقانونی» اعلام کرده‌اند.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه روز پنج‌شنبه اعلام کرد، سوریه چهار منطقه سابق اوکراین را بخشی از روسیه می‌داند، زیرا آن‌ها با اکثریت قاطع در همه‌پرسی پاییز گذشته به پیوستن به این کشور رای دادند.

در گفتگو با خبرگزاری ریانووستی، از رئیس‌جمهور سوریه پرسیده شد که آیا دمشق روسیه را در مرزهای جدید خود که شامل جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک و هم‌چنین مناطق خرسون و زاپوروژیه می شود، به رسمیت می‌شناسد.

اسد پاسخ داد: «البته. من می‌گویم که این‌ها سرزمین‌های روسیه هستند و حتا اگر جنگ اتفاق نمی‌افتد، این‌ها از نظر تاریخی سرزمین‌های روسیه هستند.»

رهبر سوریه تأکید نمود که دمشق، در واقع چهار منطقه سابق اوکراین را، حتا پیش از آن‌که رسماً قلمرو روسیه اعلام شوند، به عنوان بخشی، به رسمیت شناخته است. وی با بیان این‌که مواضع سوریه در این خصوص «روشن و قاطعانه» است، گفت: «این موضوع از همان ابتدا برای ما روشن بوده است و در موضع خود تزلزل نخواهیم کرد.»

اسد خاطرنشان کرد: «ما نه تنها به خاطر دوستی با روسیه، بلکه به خاطر روسیه بودن این سرزمین‌ها، به این باور داریم» و افزود که جمعیت این مناطق روس‌ها هستند، و «واقعیت‌های روی زمین زمین نشان می‌دهند که این سرزمین‌ها بخشی از روسیه هستند.»

نه اوکراین و نه کشورهای غربی همه‌پرسی را به رسمیت نشناخته‌اند و آن را «ساختگی» و «غیرقانونی» اعلام کرده‌اند.

اسد اظهارات خود در جریان سفر به مسکو که طی آن سه ساعت با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه گفتگو داشت، بیان نمود. رهبر سوریه از عملیات نظامی مسکو علیه اوکراین حمایت کرد و از کمک روسیه در مقابله با زلزله‌های اخیر در سوریه تشکر نمود.

دمشق کریمه را نیز به عنوان بخشی از روسیه به رسمیت شناخته است. پس از کودتای مورد حمایت غرب در کی‌یف در سال ۲۰۱۴، شبه جزیره کریمه در یک همه‌پرسی به روسیه ملحق شد. مقامات اوکراینی در موارد متعدد اعلام کرده‌اند که قصد دارند این شبه جزیره را پس بگیرند.

مشارکت نزدیک سوریه و روسیه به دوران شوروی باز می گردد. در سال ۲۰۱۵، روسیه به درخواست دمشق برای کمک به دولت در مبارزه با تروریست‌ها مداخله نظامی در این کشور خاورمیانه را آغاز کرد. مسکو به شکست دولت اسلامی (داعش) و مجموعه شبه نظامیان و گروه‌های تروریستی مورد حمایت غرب که مخالف دولت اسد بودند کمک کرد.

https://www.rt.com/russia/573058-syria-recognize-russia-territories/