اشتراک

منبع: اقدام سوسیالیستی
۱۹ ژانویه ۲۰۲۴
نویسنده: سوزانا خلیل
برگردان: آمادور نویدی

فلسطین و فاحشه‌های سیاسی چپ‌گرا

 

بخشی از تنوع سیاسی مردم بومی فلسطین متعلق به جنبش اسلامی حماس- یک حزب سیاسی- است که علیه استعمارگران اشغال‌گر مبارزه مسلحانه می‌کند.

این‌که اینک (در مواجهه با نابودی مردم بومی سامی فلسطین) گفته شود که حماس یک «گروه تروریستی» است، این اظهارنظر اگر از روی نادانی نباشد، اما ساد‌ه‌لوحانه است، و اگر یک چپ‌گرا چنین تفکری داشته باشد، طرز تفکری‌ست خام و عوام‌فریبانه و موضعی‌ست جنایت‌کارانه، که بنفع فاشیسم امپریالیستی و استعماری است.

این‌که اینک گفته شود که حماس یک «گروه تروریستی» است و گفته شود که عملیات نظامی آن‌ها موجه نیست، و کاری‌که کرده تأسف‌بارست، و این‌که نباید از خشونت استفاده کند، و این‌که خشونت راه‌گشا نیست و… همه این موارد نه‌تنها واقعیت دردناک مردم بومی فلسطین و روند بقای آن‌ها را درنظر نمی‌گیرد، بل‌که هم‌چنین تهدید فاشیستی امپریالیستی را نادیده می‌گیرد که در تاریخ معاصر جهان جریان داشته و هنوز هم دارد.

در مجموع، میزان قابل‌ملاحظه‌ای از عوام‌فریبی روشن‌فکری وجود دارد، که حتی چپ‌گراها هم از این پدیده معاف نیستند. شاید محکوم کردن حماس برای برخی‌ها مو‌ضع راحتی باشد، اما بنظر می‌رسد احتمالا وجود ترسی جزیی مانع از صداقت کامل در این موضوع می‌شود.

ما نباید به دیگران تحمیل یا دیکته کنیم که چگونه مبارزه کنند، بل‌که باید به شیوه مبارزه آن‌ها محترمانه‌تر برخورد کنیم.

آرمان فلسطین روبه‌مرگ بود، زیرا ما شاهد حمل تابوتش در اسلو بودیم، جایی‌که به توافق‌های صلح اهانت شد… تا هنجارسازی شود، جایی‌که برخی از دیکتاتورهای نفتی عرب، علناً بنفع استعمار اسرائیلی هستند، و به خلق برادر فلسطینی پُشت کرده‌اند. بعلاه، مردم سامی بومی فلسطینی از خیانت تحقیرآمیز تشکیلات خودگردان فلسطین رنج می‌برد، زیرا حتی فعالیت های صلح آمیز هم ممنوع شده است.

این دقیقاً همان بخش از آرمان فلسطین است که باید بعنوان واکنشی انقلابی عمل کند، و نه آسودگی فکری از وضعیت موجود.

وضعیت موجود گیوتین است، مرگی غم‌گین و توهین‌آمیز. اگر مردم بومی سامی فلسطین تسلیم شوند، آن‌ها محکوم به‌فنا هستند، و اگر جنگ کنند، ممکن‌ست که بکلی منقرض شوند. اما باید قبول نمود که به‌ترست در مبارزه نابود گشت، تا این‌که تسلیم سخن‌رانی‌های مکاران شد.

از آن‌جایی‌که مردم بومی سامی فلسطی با نیرومندترین جنبش فاشیستی دوران ما صهیونیسم – مبارزه می‌کنند، نه‌تنهاخون‌شان‌را برای رهایی خلق خود فدا می‌کنند، بل‌که از تمام بشریت حفاظت می‌کنند. به‌همین دلیل‌ست‌که آرمان فلسطین بسیار پیچیده است، و به‌همین دلیل‌ست‌که برای استراتژی، فقط نامردی و بُزدلی زیاد و تحمیل مبارزه شبه‌صلح‌آمیز نهان وجود دارد.

به‌ ما گفته‌اند که وضعیت دشواری‌ست، برای این‌که این موضوعی پیچیده، هزارساله، و مذهبی است و … نخیر، همه این‌ها این یک دروغ دل‌سرد کننده است. بله، دشوارست، برای این‌که مردم بومی فلسطین با مقتدرترین فاشیسم دوران تاریخی ما – صهیونیسم – نبرد می‌کند. این نبردی‌ست که مستقیماً قدرت امپریالیستی را به چالش کشیده است.

آن‌چیزی‌که درباره آرمان فلسطین دشوارست، نامردی و بُزدلی شیک و مدرن ماست: ظاهری تصنعی، و صیقلی که ناشی از بی‌زاری و ترس در پردازش به مسائل مرتبط به آرمان فلسطین است.

گستره (سیاسی) چپ‌گراها بدنبال ریشه‌یابی آرمان فلسطین نیست، اگرچه در کُل هم، بسیاری از فلسطینی‌ها و عرب‌ها مانند چپ‌گراها هستند. چپ‌گراها دنباله‌رو طرح استعماری غربی هستند؛ چپ‌گراها درباره پیش‌نهاد فریب‌کارانه طرح دو دولت صحبت می‌کند ( دو دولت طرحی استعماری‌ است). چپ‌گراها این طرح را یک رژیم استعماری نمی‌دانند، و در حالی‌‌که آ‌ن‌را محکوم کرده و دشنام می‌دهند، هم‌زمان هم، مدعی‌ند که که «اسرائیل» حق موجودیت دارد(هیچ استعماری حق موجودیت ندارد). چپ‌گراها بخشی از محفلی‌ا‌ند که بطور ارگانیک بر فاشیسم صهیونیستی اروپا-محور تأثیری ندارد و نمی‌گذارد.

نیروهای اشغالگر اسرائیلی معاون حماس، صالح العرویی را ترور کردند

مبارزه مسلحانه
چنان‌چه این امر حقیقت داشته باشد که مبارزه مسلحانه ایده‌آل نیست، پس، کاربُرد آن جهت نابودی فلسطینی‌ها توسط استعمار اروپا-محور اسرائیل هم غیراخلاقی‌ست.

حماس بخشی از تنوع سیاسی مردم بومی فلسطین است. حماس یک حزب سیاسی فلسطینی با موضع مبارزه مسلحانه علیه استعمارست.

در مرام‌نامه حماس کاربُرد هرگونه عملیات مسلحانه در خارج از فلسطین کاملا ممنوع است. این گروه مذهبی– سیاسی براین باورست که کاربُرد حملات در خارج از سرزمین ملی که خواهان آزادی آن از یوغ استعمارند، گناه، و «اقدامی تروریستی» است؛ این موضع حماس برخلاف گروه‌های سیاسی سکولار فلسطینی است که در خارج از فلسطین مانند اروپا، مرتکب چنین اقدام تروریستی شده‌اند.

از طرفی دیگر، جوّ سرکوب‌گرانه‌ای وجود دارد که هدفش تضعیف و محدود نمودن مبارزه مسلحانه است. این امر در میان دیگر مصائب، ناشی از سخت‌گیرهای نیروهای مسلط فاشیستی، از طریق ابزارسازی دروغین ارزش‌های انسانی صورت می‌گیرد، جهت نمونه: نه به خشونت، نه به جنگ، و جنگ مشکل‌گشا نیست. یا چیزی شبیه: شما نمی‌توانید یک دمکرات یا یک فیمنیست باشید و از مبارزه مسلحانه هم حمایت کنید. در نبرد ایده‌ها، در قدرت گفت‌وگو، و در دیالکتیک بحث، مبارزه باید صلح‌آمیز باشد. این‌گونه است که مبارزه مسلحانه نفی می‌شود، حتی اگر چنین روی‌گردانی منجر به نابودی مردم بومی فلسطین شود!

فروپاشی نابهنگام استعماری «اسرائیل» به‌معنای عدم‌کنترل کشورهای واقع شده در سراسر سواحل شرقی دریای مدیترانه – شام (Levant)، توسط امپریالیسم آمریکا، کاهش شدید ددمنشی امپریالیستی، و پیروزی حق حاکمیت مردم منطقه خواهد بود. این امر به تحکیم‌ بیش‌تر جهان چندقطبی‌ کمک خواهد کرد؛ جهانی‌که راه را برای ایجاد یک نظم بین‌المللی دمکراتیک‌تر و منصفانه‌تر باز می‌کند.

بدون هیچ هراسی اعلام می‌کنم، آری، من به آزادی مردم بومی، عرب‌های سامی، فلسطینی‌ها، شامی‌ها، و کنعانی‌های سوریه بزرگ باور دارم. آری، من به پایان استعمار اروپا-محور اسرائیل ایمان دارم. جمعیتی که الان نام قوم اسرائیلی را باخود حمل می‌کند، نام قوم بومی فلسطین را حمل خواهد کرد. من مخالف اخراج فلسطینی‌ها از سرزمین‌شان هستم، زیرا این امر یک حمله اخلاقی به آرمان مام فلسطینی است.

نقش تاریخی و شریف خلق بومی فلسطین در مواجهه با بربریت استعماری، جنگیدن با آن‌هاست.

چنان‌چه عناصری حیاتی مانند مباره ضدامپریالیستی، مبارزه ضدفاشیستی، و مبارزه ضداستعماری در وجدان و درک چپ‌گراها مُستولی نباشد، باور نمی‌کنم که این چپ‌گراها متعهد به عدالت انسانی باشند.

این‌که آنجلینا جولی– بازیگر فرصت‌طلب آمریکایی، حملات حماس را محکوم می‌کند، قابل درک‌ست. اما ‌، وقتی‌که اشخاصی از چپ‌گرایان دیدگاه‌ مشابهی را ابراز می‌کنند، باعث نگرانی‌ست. این امر فقط بمعنای عوا‌م‌فریبیَ، جهالت، و بی‌‌خیالی نیست، بل‌که آن‌ها را در جای‌گاه حامیان نادان امپریالیست در حال زوال و ضدبشری قرار می‌دهد.

*تصویر برگزیده:

حامیان فلسطینی گروه اسلام‌گرای حماس برای جشن آتش‌بس با اسرائیل در الخلیل در کرانه باختری در ۲۱ ماه مه (سال ۲۰۲۱) گردهم می‌آیند. (حازم بادر/ خبرگزاری فرانسه/ گتی ایماژ)

***

درباره نویسنده:
سوزانا خلیل مدرک لیسانس علوم سیاسی را از دانش‌گاه کبک کانادا دریافت کرده است. او یک فعال برای حقوق فلسطین و یک محقق مستقل است که بر تاریخ باستانی فلسطین و جنبش صهیونیستی به عنوان شکلی از استعمار اروپایی تمرکز دارد.

او بنیان‌گذار انجمن حمایت برای خلق فلسطین، کنعان( CANAAN )، انجمنی حقوق بشری در ونزوئلا است. وی در پنج سال گذشته، کنعان – یک برنامه رادیویی ملی به نام «فلسطین: ۱۱۰۰۰ سال تاریخ» را تولید کرده است که مجری آن بوده است.

این سازمان هم‌چنین در مناسبت‌های مختلف جشنواره بین المللی را برگزار کرده است:

روی‌داد علمی و فرهنگی: فلسطین: ۱۱۰۰۰ سال تاریخ. کنعان فعالیت‌های فرهنگی، آکادمیک، اخلاقی، آموزشی، اجتماعی و سیاسی را نه‌تنها برای فلسطین، بل‌که برای کُل کشورهای عربی، با امید به خنثی‌کردن هر گونه تبعیض و تعصب علیه جوامع عرب انجام می‌دهد.

خنثی‌کردن هر گونه تبعیض و تعصب علیه جوامع عرب انجام می‌دهد.

https://socialistaction.org/2024/01/19/palestine-and-the-harlot-left-wing/

https://unac.notowar.net/2024/01/23/palestine-and-the-harlot-left-wing/