سانا

۱۵ مارس ۲۰۱۳

روسای جمهور اسد و پوتین در یک نشست گسترده درباره همکاری های مشترک و تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کردند

 

مسکو- سانا- رئیس جمهور بشار اسد با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در جریان یک جلسه گسترده مذاکرات، طیف گسترده‌ای از پرونده‌های سیاسی و اقتصادی را مورد بحث و بررسی قرار داد، و دو رهبر روابط دوجانبه، همکاری های مشترک در اشکال مختلف و تحولات اخیر در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی کردند.

در این گفتگوها، روابط راهبردی دو کشور که مبتنی بر اصول، منافع و ارزش‌های مشترکی است که آن‌ها را متحد می‌کند وتلاش برای تقویت این روابط به نفع دو ملت در مرحله‌ای که شاهد تحولات بی سابقه در جهان، مورد بررسی قرار گرفت.

روسای جمهور اسد و پوتین همچنین در مورد گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور و بررسی عمیق پرونده‌های اصلی مورد بحث در جلسه پیگیری کمیته مشترک دولتی سوریه و روسیه که در حاشیه این بازدید به ریاست دو رئیس کمیته از طرف‌های سوری و روسی برگزار شد، گفتگو کردند.

در امور سیاسی، تغییرات و تحولات در حال وقوع در جهان و اهمیت تداوم ایجاد ائتلاف و مشارکت بین کشورهایی که با اصول و منافع مشترک متحد شده باشند تا نیروی فعالی را تشکیل دهند که به نفع مردم خود حرکت می کند و برای دستیابی به امنیت و ثبات اقتصادی در برابر سیاست‌های غرب مبتنی بر اشاعه هرج و مرج و خرابکاری و برافروختن جنگ‌ها با هدف تداوم تسلط و خدمت به منافع محدود خود تلاش می‌کند، مورد بحث قرار گرفت.

دو رئیس جمهور درباره عملیات نظامی روسیه در اوکراین گفتگو کردند، رئیس جمهور اسد مجدداً بر موضع سوریه در حمایت از حق روسیه برای دفاع از امنیت ملی خود تاکید کرد، در حالی که رئیس‌جمهور پوتین معتقد بود که عملیات نظامی روسیه یک نبرد برای هستی است و غرب تلاش کرد تا ثبات سیاسی و اقتصادی روسیه را بی‌ثبات کند، روسیه توانست خود را با موارد فوق تطبیق دهد و حتی با وجود جنگ به رشد اقتصادی دست یافت.

در گفتگوهای ریاست جمهوری همچنین ابتکارات منطقه‌ای مورد حمایت مسکو مورد بررسی قرار گرفت، جایی که رئیس‌جمهور اسد تاکید کرد که سوریه همیشه از گفت‌وگو حمایت کرده است، در صورتی که به تحقق منافع مردم سوریه، وحدت و یکپارچگی سرزمین‌های سوریه و به نتایج روشن و مشخصی منجر شود که مهم‌ترین آن تداوم مبارزه با تروریسم و خروج نیروهای خارجی غیرقانونی حاضر در خاک آن است.

همچنین، بر اهمیت تقویت همکاری های موجود بین دو کشور در سازمان ملل متحد و سایر مجامع بین‌المللی توافق و تاکید شد که سوریه از جایگاه روسیه در برابر تلاش‌ها برای اعمال فشار بر دمشق از طریق آنچه غرب پرونده سلاح‌های شیمیایی در سوریه می‌خواند، قدردانی می‌کند.

از نظر منطقه‌ای، روسای جمهور دو کشور بر استقبال خود از اعلام عربستان سعودی و ایران مبنی بر از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور به عنوان گامی که بازتاب مثبتی بر منطقه و جهان دارد، تأکید کردند.

در پایان جلسه گسترده گفتگوها، روسای جمهور اسد و پوتین به گفتگوهای پشت درهای بسته خود ادامه دادند که با صرف ناهار به افتخار رئیس جمهور اسد توسط رئیس جمهور پوتین به پایان رسید.
در این نشست گسترده، از طرف سوری، هیأت همراه رئیس جمهور اسد، و از طرف روسیه سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه، یوری اوشاکوف، دستیار رئیس جمهور روسیه در امور سیاست خارجی، دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی دولت رئیس جمهور روسیه، سرگئی شویگو، وزیر دفاع، آنتوان سیلوانوف، وزیر دارایی، اریک فیزولین، رئیس طرف روسی کمیته مشترک، الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در سوریه و الکساندر یفیموف، سفیر روسیه در جمهوری عربی سوریه،حضور داشتند.

در حاشیه سفر رسمی رئیس‌جمهور اسد، مذاکرات دوجانبه میان دکتر فیصل المقداد وزیر امور خارجه و سرگئی لاوروف همتای روس وی انجام شد، جایی که در مورد مسیرهای سیاسی پیشنهادی مسکو صحبت و تاکید شد که هر مسیر سیاسی باید به وحدت و یکپارچگی سرزمین‌های سوریه دست یابد، از حمایت از تروریسم و خروج نیروهای خارجی حاضر در خاک سوریه دست بردارد.

همچنین، گفت‌و‌گوهایی بین ژنرال علی عباس وزیر دفاع و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه برگزار شد که در آن شویگو برای قربانیان زلزله سوریه تسلیت گفت و بر تداوم ارائه تمامی امکانات برای کمک به زلزله زدگان تاکید کرد.

در مورد همکاری‌های نظامی، دو کشور تاکید کردند که مبارزه با تروریسم در سوریه تا آزادسازی تمامی اراضی سوریه ادامه خواهد داشت