تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: Russian sentry

روسيه نتايج انتخابات ايران را تأييد کرد

 

روسيه روز دوشنبه يکبار ديگر بر حمايت خود از محمود احمدی‌نژاد رئيس جمهور ايران، که پيروزی انتخاباتی اخير وی صدها تظاهرکننده را با تقاضای شمارش دوباره آراء به خيابان‌ها آورد، تأکيد کرد. وزارت امورخارجه روسيه در بيانيه‌ای که «رويترز» از آن نقل کرد گفت:
«بموجب نتايح رسماً اعلام شده انتخابات رياست جمهوری ايران، محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهور کنونی پيروز شده است. ما تمام موضوعات مربوط به انتخابات ايران را دربست امر داخلی اين کشور می‌دانيم. ما معتقديم که عدم توافقی که بعد از انتخابات ظهور کرد بايد اکيداً منطبق با قانون اساسی و قوانين جمهوری اسلامی حل و فصل شود….»

http://www.russiansentry.com/?area=postView&id=1286

***

ميزان‌پرس [نامیزان]

 

فراخوان برای محکوم کردن حمایت روسیه از دولت کودتا در ایران، گردهمایی در برابر سفارت روسیه در پاریس امروز برگزار می‌شود

 

پس از اعلام نتایج انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، شنبه ۱۳ ژوئن، مردم ایران در ابعاد گسترده ای به حرکت درآمدند و به صورت مسالمت آمیز نارضایتی خود را از تقلب گسترده انتخاباتی ابراز کردند. تنها پاسخ دولت، سرکوب خشن تظاهرات مسالمت آمیز مردم بوده است. سرکوبی بیرحمانه که ده ها کشته، صدها زخمی و هزاران زندانی به همراه داشته است.

به رغم آرامش موقت در ایران بر اثر سرکوب بیرحمانه رژیم، جامعه ایرانیان خارج از کشور، در سراسر جهان به حمایت پُرشور خود از مبارزه مردم ایران ادامه می دهد.
افکار عمومی جهانی همبستگی خود را با مردم ایران بیان کرده است، اما روسیه تنها کشور بزرگ جهان است که جانب مجریان «تقلب بزرگ» را گرفته است. همان کاری که در گرجستان و در اوکراین کرد و در برابر خواست مردم برای تغییر قرار گرفت.

پس از تقلب بزرگ انتخاباتی و در اوج سرکوب جنبش مسالمت آمیز مردم ایران، روسیه اولین کشوری است که از «رئیس جمهور» احمدی نژاد که از حمایت اکثریت مردم ایران برخوردار نیست، در سفری رسمی استقبال کرد.

همگی با هم در برابر سفارت روسیه
علیه حمایت پوتین و مدودف از دولت احمدی‌نژاد
و علیه سرکوب خونین مردم ایران
روسیه باید پایبندی خود را به ارزش‌های دموکراتیک نشان دهد و پیش از آنکه به منافع اقتصادی و ژئوپولیتیک خود در منطقه بیندیشد، باید در کنار مردم ایران باشد.
مردم ایران در مبارزه خود برای دموکراسی باید از پشتیبانی همه کشورهای جهان، به ویژه کشورهای قدرتمند منطقه برخوردار شوند.
دولت روسیه باید به حمایت خود از دولت احمدی‌نژاد پایان دهد

کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی
ما به هیچ حزب و سازمانی وابسته نیستیم
و از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کنیم
مرگ بر دیکتاتور
زنده باد آزادی
زنده باد همبستگی بین‌المللی با مردم ایران

توجه : پلاکاردها و شعارها به وسیله «کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی» تهیه می شود. از هم میهنان گرامی می‌خواهیم برای حفظ همبستگی و یکپارچگی صفوفمان، از آوردن شعار و یا پلاکارد و هرگونه نشان خودداری کنند.
گردهمایی در برابر سفارت روسیه در پاریس
پنجشنبه، دوم ژوئیه ۲۰۰۹، از ساعت ۶ تا ساعت ۸ بعدازظهر

http://mizanpress.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2438:2009-07-02-17-51-00&catid=6:2009-04-01-10-24-33&Itemid=66

***

کار آنلاين

در سیاست خود در قبال ایران تجدید نظر کنید!

 نامه سرگشاده هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) به رئیس‌جمهور روسیه

آقای دیمیتری مدودف
رئیس جمهوری فدراسیون روسیه

در کشور ما چالش سنگینی بین دولت برآمده از کودتای انتخاباتی و مردم جریان دارد. در پرتو این چالش جنبش اعتراضی نیرومندی شکل گرفته است که بی‏‌تردید صحنه سیاسی کشور را تغییر خواهد داد. آینده ایران از آن دولت کودتا نیست، بلکه به مردمی تعلق دارد که امروز برای آزادی و دمکراسی مبارزه می‏‌کنند. مردم ایران از دولت روسیه انتظار دارند که سمت تحولات سیاسی در کشور ما را مورد توجه قرار دهد و در سیاست خود در قبال ایران تجدید نظر نماید.

عالیجناب،
همان‌گونه که اطلاع دارید، میلیون‌ها تن از شهروندان ایرانی به نتایج اعلام شده انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران معترضند و دولت محمود احمدی‌نژاد را مشروع نمی‌دانند. همچنین مطمئنیم که شما در جریان رویدادهای پس از ۱۲ ژوئن در ایران قرار دارید و می‌دانید که مأموران حکومت ایران با حمله به تظاهرات مسالمت‌آمیز در تهران و سایر شهرها، ده ها تن را به قتل رسانده، صدها تن را مجروح و هزاران نفر را بازداشت کرده‌اند.

در همان روزهای اوج تظاهرات در ایران، مسکو پذیرای محمود احمدی‌نژاد بود. شما با او دیدار کردید و از نخستین دولتمردان خارجی بودید که حتی پیش از پایان روند قانونی رسیدگی به شکایات انتخاباتی در ایران، به احمدی‌نژاد تبریک گفتید. متاسفانه شما تاکنون کلمه‌ای در تقبیح کشتار، ضرب و شتم و دستگیری شهروندان ایرانی نگفته‌‏اید.

از نظر بسیاری از ایرانیان، سیاست کنونی دولت روسیه در قبال ایران، حمایت از یک دولت کودتایی است.

ما در زمینه حمایت از یک دولت کودتائی توجه شما را به یک رویداد مهم در تاریخ ایران و ذهنیت ایرانیان نسبت به آن را جلب می‌کنیم: کودتای ۱۹۵۳ و حمایت دولت وقت آمریکا از آن. دولت امریکا به کودتای ۱۹۵۳ در ایران علیه دولت قانونی و دمکراتیک محمد مصدق یاری رساند و به مهم‌ترین پشتیبان دولت برآمده از آن کودتا تبدیل شد. با آن‌که بیش‌تر مردم ایران تا قبل از ۱۹۵۳ در مجموع ذهنیتی منفی نسبت به ایالات متحد نداشتند، رفتار نپذیرفتنی واشنگتن در قبال ایران در جریان و پس از کودتای ۱۹۵۳، نادیده گرفتن نقض حقوق بشر در ایران هنوز پس از افزون بر نیم قرن، بر ذهنیت مردم ایران نسبت به رفتار آمریکا سایه افکنده است. تصویر ناخوشایندی که آمریکا با نقش فعال در کودتای ۱۹۵۳ و حمایت از دولت کودتا در اذهان ایرانیان از خود به جای گذاشت، لطمه‌‏ای بزرگ نه تنها به فضای حاکم بر روابط ایران و آمریکا، بلکه همچنین به منافع درازمدت خود ایالات متحده وارد آورد. در آن زمان، واشنگتن مصالح درازمدت آمریکا را قربانی چیزی کرد که می‌پنداشت تأمین‌کننده منافع کوتاه مدت ایالات متحده است.

با توجه به آن تجربه تاریخی و ذهنیت مردم ایران، این سئوال مطرح است که کدام چشم‌انداز برای روسیه مطلوبتر است: حمایت از دولت نامشروع کودتایی که به شدت عقب مانده‌ترین ایدئولوژی بنیادگرایانه فرقه‌ای را تبلیغ می‌کند یا حمایت از سپردن سرنوشت ایران به مردم آن و برقراری نظم دمکراتیکی که به علت پاسخگویی در قبال مردم، در پی مناسبات حسنه با همه همسایگان ایران خواهد بود؟

آقای رئیس جمهور!
ما و شما می‌دانیم که دولت احمدی‌نژاد به علت فشار شدید افکار عمومی جهانی، به شدت نیازمند پشتیبانی روسیه است. برداشت ما این است که دولت شما در نوعی رقابت با دولت‌‏های غربی، روی هم‌پیمانی با حکومت فعلی ایران حساب باز کرده است. اما مطمئن باشید خودکامگی و استبداد در ایران حتی اگر شما هم با تمام قوا از آن حمایت کنید، آینده‌ای ندارد. شما با این نوع حمایت از هیأت حاکمه ایران، آینده مناسبات کشور خود با ایران را به خطر می‌افکنید. اینکه حتی سیاستمداران اصلاح‌طلب معتدل در درون جمهوری اسلامی ایران، روسیه را متهم به آموزش نیروهای سرکوبگر ایرانی می‌کنند، بازتاب تصویری است که رفتار تاکنونی مسکو در قبال دولت احمدی‌نژاد نزد ایرانیان ایجاد کرده است. شما هنوز می‌توانید این تصویر را اصلاح کنید، با تعدیل حمایت یکجانبه خود از احمدی‌نژاد و دولت او، با تغییر سمت سیاست خود حداقل به سوی نوعی بی‌طرفی، با طرح خواست پایان دادن به خشونت دولتی در تماس‌هایتان با رهبران ایران، با منطبق کردن سیاست روسیه بر همان مفادی که وزیر خارجه دولت شما طی بیانیه مشترک اخیر با کشورهای غربی بر آن صحه گذاشت.

آقای رئیس جمهور!
در کشور ما چالش سنگینی بین دولت برآمده از کودتای انتخاباتی و مردم جریان دارد. در پرتو این چالش جنبش اعتراضی نیرومندی شکل گرفته است که بی‏‌تردید صحنه سیاسی کشور را تغییر خواهد داد. آینده ایران از آن دولت کودتا نیست، بلکه به مردمی تعلق دارد که امروز برای آزادی و دمکراسی مبارزه می‏کنند. مردم ایران از دولت روسیه انتظار دارند که سمت تحولات سیاسی در کشور ما را مورد توجه قرار دهد و در سیاست خود در قبال ایران تجدید نظر نماید.

با احترام
هیئت سیاسی ـ اجرایی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
۱۱ ژوئیه ۲۰۰۹

http://www.kar-online.com/wp/?p=5955

***

هواداران رفسنجانی-موسوی در نماز جمعه ۲۶ تيرماه شعار مرگ بر روسيه سر دادند!

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/y4xrdn7x