تسنیم

۶ آبان ۱۴۰۰

 

ایالات متحده باید سیاست غلط فشار حداکثری علیه ایران را اصلاح کند و ایران باید پایبندی کامل به تعهداتش را از سر گیرد. سایر طرف‌ها نیز باید فضای مطلوبی را برای دستیابی به این اهداف فراهم کنند. بازگرداندن برجام به مسیر عادی آن در اسرع وقت به نفع جامعه بین‌المللی است و صلح و ثبات را در منطقه ارتقا می‌دهد.

 

ابراز خرسندی چین از اظهارات علی باقری مبنی بر از سرگیری مذاکرات وین

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام کرد دولت متبوعش از اظهارات معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه مذاکرات وین قبل از پایان ماه آینده میلادی از سر گرفته خواهد شد، استقبال می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وانگ ون‌بین سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری با اعلام اینکه دولت متبوعش از آغاز مجدد مذاکرات وین استقبال می‌کند، تأکید کرد که احیای برجام به نفع جامعه بین‌المللی است.

وانگ ون‌بین در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات روز گذشته علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه مذاکرات احیای برجام در وین قبل از پایان ماه نوامبر [حداکثر تا یک ماه آینده] از سر گرفته خواهد شد، گفت: «بازگرداندن برجام به مسیر عادی آن در اسرع وقت به نفع جامعه بین‌المللی است و صلح و ثبات را در منطقه ارتقا می‌دهد.»

وی ادامه داد: «چین از اظهارات [معاون وزیر خارجه] ایران مبنی بر بازگشت به مذاکرات وین تا قبل از پایان نوامبر استقبال می‌کنیم. ما از دعوت ایران از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قدردانی و از دو طرف برای حل‌وفصل اختلافاتشان از طریق گفتگو حمایت می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با تأکید بر اینکه همه طرف‌های مذاکرات وین باید برای دستیابی به نتایج عینی با رعایت اصل انصاف در مذاکرات تلاش کنند، اظهار داشت: «ایالات متحده باید سیاست غلط فشار حداکثری علیه ایران را اصلاح کند و ایران باید پایبندی کامل به تعهداتش را از سر گیرد. سایر طرف‌ها نیز باید فضای مطلوبی را برای دستیابی به این اهداف فراهم کنند.»

***

تسنیم

۶ آبان ۱۴۰۰

 

توضیح دیپلمات ارشد روس درباره سفر علی باقری به مسکو

 

نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین ساعاتی پس از انتشار خبر سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران به مسکو تأکید کرد که این سفر به معنای ایجاد یک مسیر مجزا از مذاکرات احیای برجام نیست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین پنج‌شنبه شب در پیامی توئیتری خاطرنشان کرد که سفر علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مسکو برای گفتگو با مقامات روسیه، به معنای ایجاد یک مسیر مجزا از مذاکرات احیای برجام نیست و صرفاً در راستای انجام مشورت‌های دوجانبه صورت می‌گیرد.

این دیپلمات ارشد روس در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «برای جلوگیری از گمانه‌زنی‌ها می‌توانم به شما اطمینان دهم که این [سفر] به معنای ایجاد یک مسیر مجزا از مذاکرات درباره [احیای] برجام نیست. این تنها یک رویه عادی از مشورت‌های دوجانبه -شبیه آنچه دیروز میان ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل انجام شد- است.»

وی در پایان توئیت خود تصریح کرد: «ما مشتاقانه در انتظار از سرگیری مذاکرات وین هستیم.»
بعدازظهر امروز پنج‌شنبه کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو طی پیامی در اینستاگرام اعلام کرد تا ساعاتی دیگر علی باقری معاون سیاسی وزارت امورخارجه ایران به دعوت سرگئی ریابکوف معاون محترم وزارت امورخارجه فدراسیون روسیه وارد مسکو خواهد شد.

به گفته کاظم جلالی، قرار است علی باقری و هیئت همراه با سرگئی ریابکوف و همچنین میخائیل بوگدانوف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امورخاورمیانه و شمال آفریقا و معاون وزارت امورخارجه روسیه دیدار و گفت وگو کند.

کاظم جلالی در بخش دیگری از پیام اینستاگرامی خود یادآور شد: «بررسی آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه ایران و روسیه و رایزنی و تبادل نظر در باره آخرین وضعیت تحولات منطقه‌ای و بین المللی از جمله سرفصل‌های مورد رایزنی میان هیئت ایرانی با طرف روس خواهد بود.»

***

رجانیوز

۶ آبان ۱۴۰۰

 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه: با ۱+۴ گفتگو داریم نه آمریکا/ زمینه بازگشت ایالات متحده به برجام فراهم نشده است

 

علی باقری خبر رویترز درباره از سرگیری مذاکرات با ۱+۵ را شیطنت آمیز خواند و افزود: ما با ۱+۴ گفت‌وگو داریم و هنوز زمینه لازم برای این‌که آمریکایی‌ها بتوانند به برجام برگردند فراهم نشده است.

گروه سیاسی- رجانیوز: علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که روز گذشته (چهارشنبه) پنجم آبان ماه در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل با «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام به مدت پنج ساعت به رایزنی و گفت‌وگو پرداخت در گفت‌وگویی این مذاکرات را جدی و سازنده خواند و گفت: تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران دستورکار اصلی گفت‌وگوها خواهد بود.

وی خبر رویترز درباره از سرگیری مذاکرات با ۱+۵ را شیطنت آمیز خواند و افزود: ما با ۱+۴ گفت‌وگو داریم و هنوز زمینه لازم برای این‌که آمریکایی‌ها بتوانند به برجام برگردند فراهم نشده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که ایران باید پاسخ سؤالات خود را از آمریکا بگیرد نه اروپا نیز اظهار داشت: هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام اتحادیه اروپاست و در این جایگاه هم در دوره‌های قبل چنین گفت‌وگوهایی را داشتیم و الان در ادامه همان گفت‌وگوها ایشان (انریکه مورا) به عنوان هماهنگ کننده کشورهای ۱+۴ و ایران نقش آفرینی می‌کند و این گفت‌وگوها بر آن اساس شکل گرفته است.

باقری تأکید کرد: گفت‌وگوهای ما عملاً با ۱+۴ در نوامبر اجرایی خواهد شد.

باقری پس از مذاکرات پنج ساعته با انریکه مورا در توئیتی نوشت: گفت‌وگوی جدی و سازنده‌ای با انریکه مورا درباره عناصر ضروری مذاکرات موفق داشتم. توافق کردیم پیش از پایان ماه نوامبر مذاکرات را آغاز کنیم. تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد.

لازم به ذکر است باقری در مذاکرات دیروز در بروکسل در خصوص لغو موثر‌ تحریم‌ها و پایبندی سایر طرف‌ها به تعهدات خود به رایزنی پرداخت.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در این ملاقات با تاکید بر تجربه چند ساله بدعهدی در اجرا و نهایتاً خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام توسط ایالات متحده و بی عملی کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات پذیرفته شده خود، بیان کرد: آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو موثر تحریم‌ها و عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته های ایران در این‌خصوص‌را برآورده سازد.

باقری ارائه تضمین برای عدم تکرار بدعهدی و رفتارهای غیرقانونی طرف‌های مقابل را خواسته غیرقابل چشم پوشی ایران خواند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز چهارشنبه پنجم آبان ماه در نشستی خبری درباره مذاکرات تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم از نقطه بن بست مذاکرات وین وارد مذاکرات وین شویم، ولی فرمتی که در مذاکرات وین شکل گرفته را قبول داریم و به زودی پس از ارزیابی از گفت‌وگوهای امروز آقای باقری با آقای مورا و مسئولان اتحادیه اروپا درباره این‌که در چه تاریخی وارد گفت‌وگو و مذاکره با ۱+۴ شویم، تصمیم می‌گیریم. ولی دیر نخواهد بود و بزودی این اتفاق خواهد افتاد و با ۱+۴ گفت‌وگوها را از سر می‌گیریم.

باقری پیش از عزیمت به بروکسل در توئیتی نوشته بود: ایران مصمم به انجام مذاکراتی است که تحریم های ظالمانه و غیرقانونی را به صورت کامل و موثر لغو و عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را تضمین کرده و ضمانت های معتبری برای عدم بدعهدی بیشتر فراهم کند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/w8j428z4