خبرگزاری آناتولی
۲۷ اوت ۲۰۲۱

 

 

اردوغان: طالبان پیشنهاد اداره فرودگاه کابل را به ما داده است

 

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن تاکید بر اینکه برای مذاکره نیاز به اجازه دیگران نداریم، تصریح کرد طالبان از ما خواسته است فرودگاه کابل را اداره کنیم.

استانبول، خبرگزاری آناتولی – رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پیش از سفر به بوسنی و هرزگوین در فرودگاه آتاترک در استانبول، در جمع خبرنگاران درباره انفجارهای روز گذشته در کابل، پایتخت افغانستان تاکید کرد: ملت ترکیه فاجعه و حمله تروریستی دیروز در کابل را محکوم می‌کند. این واقعیت که داعش در چنین روندی این اقدام را انجام داده، نشان می‌دهد که اینها چه گروه خطرناکی در منطقه و جهان هستند.

وی ضمن اشاره به تداوم روند خروج نیروهای مسلح ترکیه از افغانستان، گفت: «روند تخلیه را در اسرع وقت و سریعاً به پایان خواهیم رساند. ما برای مذاکره چه با هر شخصی، چه در هر مکان و زمانی و چه نوع آن نیازی به اخذ اجازه از کسی نداریم. طالبان از ما خواسته است فرودگاه کابل را اداره کنیم.»

اردوغان با تاکید بر حساسیت ترکیه در موضوع مهاجرت، افزود: تقریبا در همه جا از مرز ایران تا مرز عراق و سوریه در حال احداث دیوار هستیم. در حال حاضر براساس اسناد وزارت کشور ۳۰۰ هزار مهاجر افغان ثبت شده و نشده، در ترکیه حضور دارند.

رئیس جمهور ترکیه در پایان متذکر شد: خواسته آلمان برای همکاری با ترکیه یک تصمیم دیرهنگام است. زمانی که بقیه افغانستان را ترک می‌کردند، ما آنجا بودیم.

وی همچنین ضمن اشاره به ساختار چند فرهنگی بوسنی و هرزگوین نیز تاکید کرد: این کشور، کشور کلیدی در جغرافیای بالکان است که امنیت، ثبات و توسعه آن برای ما حائز اهمیت است.

اردوغان در ادامه تصریح کرد: در سفر به بوسنی و هرزگوین این فرصت را خواهیم داشت تا در مورد گام‌هایی که می‌توانیم برای همکاری بیشتر برداریم، رایزنی کنیم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین از انجام نخستین سفر رسمی‌ به کشور دوست و متحد مونته نگرو، ابراز خرسندی کرد.

***

 

ار.اف.ای
۱۰ ژوئیه ۲۰۲۱

 

رجب طیب اردوغان: ترکیه مسئولیت امنیت فرودگاه کابل را به عهده می‌گیرد

 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از توافق آنکارا و واشنگتن در مورد حفاظت از فرودگاه کابل خبر داد. وی تایید کرد که نظامیان ترکیه حفاظت از فرودگاه بین‌المللی کابل را پس از خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان برعهده خواهند گرفت.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور روز جمعه نهم ژوئیه/۱۸ تیر اعلام کرد که آنکارا و واشنگتن در مورد حفاظت از فرودگاه بین‌المللی کابل به توافق رسیدند.

رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: «پس از خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان، ما مسئولیت امنیت فرودگاه کابل را به عهده می‌گیریم و این کار را به بهترین روش انجام خواهیم داد.»

رجب طیب اردوغان افزود: «در جریان گفت‌وگوهای اخیر با آمریکا و ناتو ابعاد این ماموریت بررسی گردید و آنچه که ما می‌پذیریم و نمی‌پذیریم نیز مشخص شد.»

امیر رامین، سفیر افغانستان در ترکیه نیز روز پنج‌شنبه با انتشار توییتی از پشتیبانی ترکیه سپاسگزاری کرد. وی همچنین افزود، دولت افغانستان از موفقیت این برنامه (حفاظت از فرودگاه‌ کابل) حمایت خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو ناتو در ماه ژوئن (۲۰۲۱) در بروکسل در مورد افغانستان گفت‌وگو کرده بودند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده پس از این گفت‌وگوها در یک نشست خبری (ژوئن۲۰۲۱) توافق جو بایدن و رجب طیب اردوغان در مورد تامین امنیت فرودگاه بین‌المللی کابل را تایید کرد بود

***

خبرگزاری آنا

۵ شهریور ۱۴۰۰

 

مدیریت فرودگاه کابل؛ از طالبان انکار از اردوغان اصرار

 

به گفته رئیس‌جمهور ترکیه، مقاماتی از این کشور روز جمعه با اعضای برجسته طالبان دیدار کرده‌اند و بر سر مدیریت فنی فرودگاه کابل گفت‌وگو کردندر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا از طلوع نیوز، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه، روز جمعه گفت که مقام‌های ترکیه با طالبان در کابل گفت‌وگو کرده‌اند.

اردوغان افزود که این گفت‌وگو در خصوص مدیریت فرودگاه کابل جایی که نیروهای ترکیه به‌صورت موقت مستقر هستند انجام شد.

وی به خبرنگاران گفت: «ما اولین مذاکره مستقیم با طالبان را انجام دادیم و اگر نیاز باشد در آینده نیز چنین گفت‌وگوهایی خواهیم داشت.»

رئیس‌جمهور ترکیه گفته است که کشورش درخواست طالبان برای فراهم‌سازی کمک فنی در اداره فرودگاه کابل را بررسی می‌کند.

این گفت‌وگو در حالی انجام‌شده است که ترکیه چندی پیش آمادگی‌ برای تأمین امنیت فرودگاه کابل را اعلام کرده بود، اما طالبان در واکنش گفته بود که نیروهای آنکارا باید افغانستان را ترک کنند.

روند خروج نیروهای نظامی ترکیه از فرودگاه کابل روز چهارشنبه آغاز شد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p3z6y9r