تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۱ مه ۲۰۲۲

اسرائیل باید حملات جنایتکارانه خود به خبرنگاران و مردم فلسطین را متوقف کند

 

بیش از ۲۰ خبرگزاری مترقی، از جمله «تلویزیون تله‌سور»، «تلویزیون پان آفریقا»، بیانیه‌ای را در محکومیت ترور شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار فلسطینی امضا کرده‌اند.

روز چهارشنبه ۱۱ مه، شیرین ابوعاقله (۵۱ ساله) روزنامه‌نگار ارشد الجزیره، هنگامی که در حال پوشش خبری یک حمله به اردوگاه آوارگان جنین در کرانه باختری اشغالی بود، توسط نیروهای امنیتی اسرائیل به قتل رسید. او با وجود پوشیدن یک جلیقه مطبوعاتی که او را به عنوان یک روزنامه‌نگار معرفی می‌کرد، مورد اصابت گلوله قرار گرفت. علی الصمودی، یکی دیگر از روزنامه‌نگاران فلسطینی و همکار عاقله نیز در این تیراندازی زخمی شد. او از ناحیه پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در بیمارستان بستری شد و گزارش شد که خطری برای او وجود ندارد

در واکنش به نقض شدید حقوق بشر و آزادی مطبوعات، گروهی از رسانه‌های مترقی از سراسر جهان بیانیه زیر را منتشر کردند.

ما، گروهی از نشریات خبری مترقی از سراسر جهان، ترور وحشیانه همکارمان شیرین ابوعاقله به دست نیروهای اشغالگر اسرائیل را محکوم می‌کنیم.

شیرین، روزنامه‌نگار ماهر و حساس در «الجزیره»، در حال پوشش یک حمله خشونت‌آمیز به اردوگاه آوارگان جنین توسط نیروهای اسرائیلی بود، و با وجود این‌که به وضوح به عنوان یک روزنامه‌نگار قابل تشخیص، توسط تک‎تیراندازان اسرائیلی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. شیرین که کلاه ایمنی به سر و جلیقه ضدگلوله به تن داشت بر اثر اصابت گلوله به صورتش کشته شد. همکار او علی الصمودی نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد اما رو به بهبودی است.

اظهارات منتشر شده توسط مقامات اسرائیلی و رسانه‌های جریان غالب که تلاش می‌کنند مسئولیت مرگ او را از نیروهای اسرائیلی دور نمایند، غیرمسئولانه است. علاوه بر این، مرگ او یک استثنا و یا تصادف نیست. طی چند سال گذشته، روزنامه‌نگاران فلسطینی بارها مورد هدف دولت اسرائیل قرار گرفته‌اند و از سوی نیروهای اسرائیلی مورد آزار و اذیت قضایی و خشونت قرار گرفته‌اند. ما هم‌چنین یاسر مرتجا، فیلمبردار و عکاس فلسطینی را به یاد می‌آوریم که هنگام پوشش خبری «راهپیمایی بزرگ بازگشت» در نوار غزه در ۷ آوریل ۲۰۱۸ کشته شد.

ما در کنار مردم فلسطین که به مقاومت در برابر رژیم خشونت‌آمیز آپارتاید اسرائیل ادامه می‌دهند و روزنامه‌نگاران شجاعی که زندگی خود را برای گفتن داستان‌هایشان به خطر انداخته‌اند، می‌ایستیم.

Palestine Chronicle

Agencia Latinoamericana de Información – ALAI

Al-Mayadeen (Lebanon)

ARG Medios (Argentina)

Barricada TV (Argentina)

Brasil de Fato (Brazil)

Breakthrough News (United States)

Capire

Cartago TV (Argentina)

Colombia Informa (Colombia)

Dialogos do Sul (Brazil)

El Ciudadano (Chile)

The Insight Newspaper (Ghana)

Jornalistas Livres (Brazil)

Kawsachun News (Bolivia)

Liberation News (United States)

Madaar

Nativa (Bolivia)

NewsClick (India)

New Frame (South Africa)

Pan African Television (Ghana)

Peoples Dispatch

Pressenza International Press Agency

Reporteros de Investigación (Honduras)

TeleSUR TV

https://peoplesdispatch.org/2022/05/11/israel-must-stop-its-murderous-attacks-on-palestinian-journalists-and-people/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/29ws23d3