ایرنا

۱۸ بهمن ۱۴۰۰

 

سه فیلم منتشرنشده از شبکه نفوذ حزب توده

 

تهران-ایرنا- با اعترافات تمامی اعضای تشکیلات مخفی حزب توده مشخص شد از روزهای ابتدایی پس از پیروزی انقلاب، تشکیلات مخفی حزب با هدف نفوذ در رده‌های مختلف جمهوری اسلامی به خصوص نهادهای نظامی شکل گرفته و در این سال‌ها توسعه یافته بود.

به گزارش گروه سیاسی ایرنا، سی و نه سال پیش، هفده بهمن ماه ۱۳۶۱ تعدادی از سران و اعضای حزب توده دستگیر شدند. گام دوم این عملیات، اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۲با دستگیری تمامی اعضای تشکیلات مخفی حزب توده که مسئولیت نفوذ در ارکان اداری و نهادهای نظامی جمهوری اسلامی را داشتند برداشته شد. با اعترافات دستگیرشده‌ها مشخص شد از روزهای ابتدایی پس از پیروزی انقلاب، تشکیلات مخفی حزب با هدف نفوذ در رده‌های مختلف جمهوری اسلامی به خصوص نهادهای نظامی شکل گرفته و در این سال‌ها توسعه یافته بود.

شکل‌دهی شبکه نفوذ حزب توده، در حالی بود که حزب در این سال‌ها ادعای حمایت و همکاری با جمهوری اسلامی را داشت. اما پس از دستگیری اعضای حزب مشخص شد در حالی که کشور مشغول جنگ با رژیم صدام بود، تشکیلات مخفی حزب سازماندهی شده و اطلاعات تا رده سری نظامی کشور به سازمانهای اطلاعاتی شوروی منتقل می‌شد.

موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی در سالگرد ضربه نخست به حزب توده، سه فیلم از دادگاه سه تن از اعضای رده‌ بالای تشکیلات مخفی حزب توده را منتشر می‌کند.

فیلم اول اعترافات ناخدا بیدگلی با نام مستعار بیژن در دادگاه است.

فیلم دوم بخشی از صحبتهای ناخدا علی‌اکبر میرزایی با نام مستعار سهراب در دادگاه است.

فیلم سوم بخشی از صحبت‌های ناخدا شاهرخ جهانگیری با نام مستعار هوشنگ در دادگاه است. مسئول شاخه نفوذی‌های نیروی هوایی و دریایی است. جهانگیری در صحبت‌های خود روایتی سریع از شاخه‌های زیرنظر خود و ارتباط با افسران اطلاعاتی شوروی را بیان می‌کند.

https://tinyurl.com/2p8r5y9z

***

عصر ایران

۱۶ بهمن ۱۴۰۰

 

حسین شریعتمداری در تحلیل شعار نه شرقی نه غربی: شرق مارکسیست دیگر وجود خارجی ندارد؛ نه روسیه مارکسیست است و نه چین مائوئیست

 

مدیرمسئول روزنامه کیهان در تحلیل شعار نه شرقی نه غربی گفت: شرق مارکسیست دیگر وجود خارجی ندارد و نه روسیه مارکسیست است و نه چین مائوئیست است. ثالثاً ما در زمان حضرت امام(ره) با شوروی کمونیست رابطه داشتیم.

به گزارش عصر ایران؛ حسین شریعتمداری، که عصر پنج‌شنبه در سومین گردهمایی پیشکسوتان و یاران انقلاب اسلامی استان همدان شرکت کرده بود، در بخشی از سخنان خود به ماجرای سفر آقای رئیسی به روسیه اشاره کرد و گفت؛ کسانی که ۲۴ سال فرمان اجرایی کشور را در دست داشتند … وقتی می‌بینند این سفر می‌تواند محاصره آمریکا و متحدانش را بشکند برای مقابله با این اقدام هوشمندانه دولت، از نگاه حکیمانه امام راحل(ره) به عنوان پوشش استفاده کرده و این سفر را با شعار نه شرقی، نه غربی مغایر معرفی می‌کنند!

وی افزود: حال آنکه اولاً نه شرقی و نه غربی به معنای وابستگی به شرق و غرب است و نه تعامل با آن‌ها، ثانیاً شرق و غرب جغرافیایی با شرق و غرب سیاسی متفاوت است. شرق مارکسیست دیگر وجود خارجی ندارد و نه روسیه مارکسیست است و نه چین مائوئیست است.

ثالثاً ما در زمان حضرت امام(ره) با شوروی کمونیست رابطه داشتیم.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/y3kwd394