نخست‌وزیر سیپراس در شانگهای با ژو لیرونگ، رئیس «کاسکو» دیدار کرد و امکان گسترش همکاری بین غول چینی و دولت یونان را مورد بحث قرار داد.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۷ فوریه ۲۰۲۲

اعتصاب گسترده ۲۴
عیاشی ارعاب و سرکوب شکست خورد – اعتصاب موفقیت‌آمیز است

 

«ما در برابر ارعاب آن‌ها تسلیم نخواهیم شد، هیچ کارگری به تنهایی نمی‌ایستد، یک گام به پس از حق اعتصاب و دفاع از حقوق ما ممکن نیست» این پیام کارگران اعتصابی «کاسکو» در بندر پیرئوس است.

اعضای هیأت مدیره «سندیکای حمل‌و‌نقل کانتینری در اسکله پیرئوس» اعلام کردند «اعتصاب فوق‌العاده موفق است. تعداد بسیار کمی از کارگران سر کار رفته‌اند که به زودی به ما خواهند پیوست.»

عیاشی ارعاب و سرکوب شکست خورد و کارگران در تلاشند تا از اعتصاب خود حراست نمایند.

یک لحظه تکان دهنده زمانی بود که کارگرانی که به تازگی شیفت خود را به پایان رسانده بودند، در میان تشویق‌های بلند به کارگران اعتصابی پیوستند.

اعتصاب‌کنندگان از تمامی کارگران «کاسکو» در هر شیفت کاری و از همه کارگران می‌خواهند که به بندر بروند و در کنار آن‌ها بایستند. بسیاری از کارگران بخش‌های دیگر در حال‌حاضر در بندر حضور دارند و همبستگی خود را اعلام می‌کنند.

در عین‌حال، حضور روزافزون نیروهای پلیس وجود دارد، که حداقل به یک کیلومتر فراتر از دروازه گسترش یافته است.

***

منبع: در دفاع از کمونیسم
۷ ژوئیه ۲۰۱۶

 

غول چینی «کاسکو» خطاب به نخست‌وزیر سیپراس: «اعتصاب کارگران بارانداز باید محدود شود»!

 

سفر رسمی الکسیس سیپراس نخست‌وزیر یونان به چین همه چیز، از گشت و گذار در دیوار بزرگ و گفت‌وگوهای سطح بالا با دولت چین، تا توافق با برخی از بزرگ‌ترین گروه‌های انحصاری این کشور را در برگرفت.

«کاسکو» غول کشتیرانی که ۵۱ درصد از اداره بندر پیرئوس (یکی از بزرگ‌ترین بنادر دریایی اروپا) را در اختیار دارد، یکی از این غول‌های چند ملیتی است که به دنبال چند برابر کردن سود خود از سرمایه‌گذاری در یونان است. نخست‌وزیر سیپراس در شانگهای با ژو لیرونگ، رئیس «کاسکو» دیدار کرد و امکان گسترش همکاری بین غول چینی و دولت یونان را مورد بحث قرار داد.

به گفته رسانه‌های بونانی، لیرونگ از سیپراس خواست برای محدود کردن اعتصابات در بندر پیرئوس هر اقدام ممکن را انجام دهد! به نظر می‌رسد که «کاسکو» به اندازه کافی از شرایط کاری برده‌واری که در بزرگ‌ترین بندر یونان وجود دارد راضی نیست و می‌خواهد استثمار علیه کارگران بارانداز را افزایش دهد. البته، این تقاضای «کاسکو» در ادامه دومین ارزیابی از توافق‌نامه کمک مالی آینده است که شامل قوانین ددمنشانه جدید ضدکارگری، محدودیت اعتصابات و غیره می‌شود.

الکسیس سیپراس به مثابه واسطه بین شرکت‌های بزرگ یونانی و گروه‌های انحصاری چینی، با روسای چندین شرکت چینی از جمله شرکت تجارت الکترونیک «علی‌بابا»، شرکت تجهیزات و سیستم‌های مخابراتی «ZTE»، شرکت سرمایه‌گذاری بین‌المللی «فوسون» (Fosun International) و دیگر تجار چینی دیدار کرد. موضوع اصلی در این دیدارها گسترش سرمایه‌گذاری‌های چین در یونان و در اتحادیه اروپا بود.

اطلاعات برگرفته از « ریزوسپاستیس»، ۷ ژوئیه ۲۰۱۶

https://www.idcommunism.com/search/label/COSCO

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/5wmd7fy6