تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: گزارش ثروت بریکس
۳۰ ژانویه ۲۰۲۴

گزارش ثروت بریکس: به چالش کشیدن نظم اقتصادی جهانی

 

بر اساس «گزارش ثروت بریکس» که امروز توسط شرکت مشاوره مهاجرت سرمایه‌گذاری بین‌المللی «هنلی و شرکا» در مشارکت با شرکت «ثروت جهان نو» منشتر شد، کل ثروت قابل سرمایه‌گذاری در بلوک بریکس بالغ بر ۴۵ تریلیون دلار است و انتظار می‌رود جمعیت میلیونر آن طی ۱۰ سال آینده ۸۵ در افزایش یابد. در حال حاضر، ۱٫۶ میلیون فرد داری ثروت قابل سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیون دلار در این گروه از اقتصادهای در حال ظهور جهان وجود دارد، که ۴۷۱۶ نفر آن‌ها بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ثروت دارند.

گروه اصلی بریکس متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در این ماه با افزودن اعضای جدید از خاورمیانه و شمال آفریقا- مصر، اتیوپی، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عربی- به میزان چشم‌گیری بر قدرت مالی خود افزود. بلوک بریکس اکنون بیش از ۴۵ درصد جمعیت جهان را نمایندگی می‌کند و سهم بزرگی (حدود ۳۶ درصد) از تولید ناحالص داخلی جهانی در مقابل سهم ۳۰ درصدی گروه ۷ را دارد.

دکتر یورگ استفن، مدیرکل «هنلی و شرکا» می‌گوید، بریکس اکنون یک بازیگر بسیار متنفد در اقتصاد جهانی است، و فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران، کارآفرینان، و افراد «با ارزش خالص بالا» (high-net-worth individual) -[بالای یک یک میلیون دلار] -را نمایندگی می‌کند. «شمول کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا فقط یک حرکت سیاسی نیست، بلکه به رسمیت شناختن جایگاه اقتصادی رو به رشد آن‌هاست. این منطقه که از لحاظ تاریخی به دلیل منابع انرژی آن بسیار مهم بوده است، اکنون نقش اقتصادی متنوع‌تری را ایفا می‌کند. برای سرمایه‌گذاران، عضویت کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در بریکس عرصه جدیدی از فرصت‌ها فراتر از منطقه را باز می‌کند، بازارهای مصرفی بسرعت در حال رشد، موقعیت‌های ژئو-استراتژیک، و محیط‌های فرهنگی و تجاری بی‌نظیری را ارائه می‌نماید.

بازکردن بسته ثروت خصوصی بریکس
گزارش جدید نشان می‌دهد که در دهه گذشته، ثروت خصوصی در چین به میزان قابل‌توجه ۹۲ درصد رشد کرده است، اکنون در چین ۸۶۲۴۰۰ میلیونر، ۲۳۵۲ فرد داری بیش از ۱۰۰ میلیون دلار نقدینگی، و ۴۰۶ میلیاردر وجود دارد. هند با ۳۲۶۴۰۰ میلیونر، از جمله بیش از ۱۰۰ نفر با ثروت بیش از ۱۰۰ میلیون دلار، و ۲۰۰ میلیاردر در رتبه دوم قرار دارد، و رشد ثروت در آن در ۱۰ سال گذشته بیش از ۸۵ درصد بوده است. . جمعیت میلیونرهای امارات متحده عربی نیز از سال ۲۰۱۳ به میزان ۷۷ درصد افزایش یافته است، و کانون اصلی ثروت در خاورمیانه اکنون بیش از ۱۱۶۵۰۰ میلیونر، از جمله بیش از ۲۰۰ فرد دارای بیش از ۱۰۰ میلیون دلار ثروت دارد. در دهه گذشته هم‌چنین شاهد رشد ثروت خصوصی در عربستان سعودی و اتیوپی بوده‌ایم که جمعیت میلیونرهای آن‌ها به ترتیب ۳۵ و ۳۰ درصد افزایش یافته است.

جف دی. اوپدایک، کارشناس ارشد امور مالی و سرمایه‌گذاری شخصی در اظهار نظر درباره «گزارش ثروت بریکس» می‌گوید: «کشورهایی که زمانی بنحوی تحقیرآمیز “در حال توسعه” یا “در حال ظهور” یا “جهان سوم” نامیده می‌شدند، اکنون اقتصادهای پویایی هستند که نظم جهانی را تغییر می‌دهند. از نظر اقتصادی، کشورهای غیرغربی – با پیشتازی بریکس – جهان را به سوی واقعیت جدیدی سوق می دهند: به وضعیت اقتصادی، اجتماعی و پولی در حال ظهوری که چیزی را که جهان برای نزدیک به هشت دهه به عنوان عادی پذیرفته است، تغییر می دهد.»

اگرچه گروه بریکس از سال ۲۰۱۳ شاهد کاهش میلیونرهای خود بوده است – ۲۰ درصد کاهش در آفریقای جنوبی که اکنون ۳۷۴۰۰ میلیونر دارد، و ۳۸ درصد کاهش در ایران که اکنون میهن ۱۱۹۰۰ نفر «با ارزش خالص بالا» است، اما هنوز ثروت خصوصی قابل توجهی در درون مرزهای این کشورهای حنوب جهانی یافت می‌شود. در برزیل ۸۲۴۰۰ میلیونر وجود دارد، که نسبت به سال ۲۰۱۳ ۲۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد، روسیه ۶۸۴۰۰ میلیونر دارد، ۲۴ درصد کم‌تر از سال ۲۰۱۳، و ۱۵۶۰۰ میلیونر دلاری در مصر زندگی می‌کنند که ۲۲ درصد کم‌تر از سال ۲۰۱۳ است.

https://www.henleyglobal.com/newsroom/press-releases/brics-wealth-report-2024