تارنگاشت عدالت- بایگانی دورۀ دوم

منبع: میدل‌ایست مانیتور
٢٣ نوامبر ٢٠١٣
برگردان: ا. آذرنگ

رهبران کودتای مصر خواهان قطع یارانه‌ها شدند

 

ژنرال السیسی به نمونه‌های اقدامات ریاضتی انجام شده توسط آلمان، جنوب سودان، آفریقای جنوبی، و پرزیدنت سادات استناد کرد.

در یک نوار صوتی برملاشده، ژنرال عبدالفتاح السیسی رهبر کودتای مصر خواهان قطع یارانه به نان و انرژی، و همچنین ۵٠ درصد کاهش در حقوق‌های بخش عمومی شد.

ژنرال السیسی اقدامات را «ریاضتی» نامید و به نمونه‌هایی در کشورهای گوناگون اشاره کرد و آن‌ها را ستود.

السیسی در نوار صوتی که توسط «الجزیره مباشر مصر» در روز جمعه ٢٢ نوامبر پخش شد، گفت «یک کپسول گاز به مبلغ ۶٢ تا ۶۷ پوند مصر به شهروندان فروخته می‌شود (رستوران‌ها ممکن است بیش‌تر بپردازند).»

او گفت: «پرداخت ١٠۷ میلیارد پوند مصر یارانه به انرژی و ١۷ میلیارد پوند یارانه به نان غیرممکن است.»

السیسی در ادامه گفت: «چیزی که می‌خواهم بگویم، افزایش قیمت‌ها مناسب باشد یا نباشد، این است که زمانی‌که سادات رییس‌جمهور سابق سعی کرد در سال ١۹۷۷ مشکلات مصر را حل کند، تصمیم گرفت که هر شهروند باید بهای اصلی کالاهایی که می‌خرد را بپردازد.»

السیسی با اشاره به نمونه‌های دیگر گفت: «می‌خواهم به شما بگویم که آلمان برای برنامه ریاضتی خود حقوق‌ها را ۵٠ دصد کاهش داد، و مردم آن اقدام را پذیرفتند.» اما او دربارۀ این‌که آلمان کی و چگونه دست به آن اقدام زد چیزی نگفت.

او در ادامه به آفریقای جنوبی و جنوب سودان اشاره کرد. در مورد دوم او گفت: «زمانی که جنوب سودان از شمال جدا و مستقل شد، حقوق‌ها را ۵٠ درصد کاهش داد. مردم چیزی نگفتند.»

او در پایان گفت: «تصمیمات برای من مهم نیستند. من می‌خواهم به شما بگویم، شرایط همه ما، مصری‌ها، را ملزم می‌نماید اگر کشور خود را دوست داریم، دربارۀ موضوع قیمت‌ها و یارانه به کالاها گام‌هایی برداریم.»

***

خبرگزاری مهر

٢۸ آبان ١٣۹٢

انتقاد معاونان وزیر نفت از پرداخت یارانه نقدی/ کاظمی: یارانه مردم را حریص می‌کند

 

در ادامه انتقادهای سریالی معاونان وزارت نفت از ساز و کار فعلی پرداخت یارانه‌های نقدی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش نفتی امروز، تاکید کرد:«تداوم ارائه یارانه‌ها باعث تحریص مردم خواهد شد.» به گزارش خبرنگار مهر، پس از انتقادهای روز گذشته معاون برنامه ریزی وزارت نفت از ساز و کار فعلی پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم و احتمال عدم پرداخت ٢۵٠٠ میلیارد تومان منابع مالی یارانه‌ها توسط وزارت نفت از سال آینده، معاون پالایشی وزیر نفت هم امروز از روند پرداخت یارانه‌ها انتقاد کرد.

وزارت نفت امروز گزارش داد: عباس کاظمی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تداوم پرداخت یارانه‌ها به روش کنونی باعث از بین رفتن منابع مالی مورد نیاز برای توسعه زیرساخت‌های کشور می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه از سال ١٣۵١ و با تبدیل نفت یک و نیم دلاری به ١٠ دلار ارائه یارانه به مردم آغاز شد، تصریح کرد:  پولی که باید صرف انجام اقدامات زیرساختی می‌شد به این طریق از بین رفت.

این مقام مسئول با بیان این‌که پرداخت یارانه‌ها به مردم میراث گذشته است، اظهار داشت: «تداوم ارائه یارانه‌ها باعث تحریص مردم خواهد شد.»

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2s46zbmk