● «جهان ما در حال گذار از یک جهان تک‌قطبی زیر سلطه انحصاری امپریالیسم به یک جهان چند‌قطبی مبتنی بر قوانین و مقررات بین‌المللی و احترام به حق حاکمیت ملی کشورها است. ظهور چین به‌عنوان یک قدرت اقتصادی آلترناتیو برای آمریکا و گرایش هرچه بیش‌تر کشورهای جهان به نزدیکی و مبادله با آن کشور به‌جای مبادله با آمریکا و غرب، منافع اقتصادی امپریالیست‌های آمریکا و اروپا را به چالش کشیده است….» (کارپایه سیاسی گروه «۱۰ مهر» برای مرحله ‌کنونی مبارزه)

● «چین یک بار دیگر خواستار آتش‌بس جامع و دايمی در غزه شده است که شامل جدول زمانی مورد توافق جامعه جهانی برای ایجاد کشور جداگانه برای مردم فلسطین است.» («درک رهیافت چین در جنگ غزّه»، تارنگاشت عدالت)

https://www.edalat.org/node/1727

***

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: حزب کمونیست لبنان

گزارش سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست لبنان
پنج‌شنبه، ۱ فوریه ۲۰۲۴

….

موازنه قوا و آتش‌بس
چالش فوری پیش روی آرمان فلسطین، و جنبش آزادی‌بخش ملی و همه نیروهای ضد-آمریکایی، نبود موازنه قدرتی است که بتواند آتش‌بس را تحمیل کند، و به جنگ نسل‌کشی در نوار غزه پایان دهد، این‌را در موارد زیر می‌توان دید:

قدرت‌های در حال ظهور به رهبری چین و روسیه حمایت سیاسی از آرمان فلسطین را نشان می‌دهند، و در شورای امنیت و سازمان ملل به موضوعات مربوط به آن رای می‌دهند، اما این برای آتش‌بس کافی نیست.

قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای مانند ایران از جنبش‌های مقاومت حمایت می‌کنند، اما قاطعانه از دخالت مستقیم خود در رویارویی با آمریکایی‌ها اجتناب می‌کنند، در نتیجه زیر چتر کنترل مناقشه می‌مانند، اما نمی‌توانند پایان جنگ را تحمیل کنند.

ترکیه (عضو ناتو) تنها حمایت لفظی خود را نشان می‌دهد و به روابط عادی خود با دشمن ادامه می‌دهد.

سوریه نیز هم‌چنان هدف حملات رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرد بدون این‌که به آن‌ها یک پاسخ واقعی بدهد، در حالی که اکثر رژیم‌های عربی، به ویژه رژیم‌های عادی‌سازی شده، با دشمن تبانی می‌کنند.

جنبش‌های مقاومت در منطقه بر اساس قوانین دقیق درگیری در چارچوب حمایت و پشتیبانی ایران مقابله می‌کنند، بدون این‌که به آتش‌بس بیانجامد.

نیروهای چپ و مترقی در سطح عربی و بین‌المللی مبارزه می‌کنند، تظاهرات می‌کنند، و مخالفت می‌کنند، اما در موازنه قدرت داخلی قادر به تحمیل مواضع خود به دولت‌های خویش  برای تغییرات اساسی نیستند، و به همین دلیل نمی‌توانند آتش‌بس برقرار کنند.

ابتکارات حقوقی بین المللی، مانند شکایت آفریقای جنوبی، دشمن را بی‌آبرو کرده است، اما به دلیل پوشش سیاسی آمریکا که به روی دشمن باز است، و اعلام رهبران سیاسی و نظامی آن مبنی بر این‌که جنگ غزه برای شش ماه دیگر ادامه خواهد داشت، عامل تعیین کننده‌ای برای توقف تجاوز نیست.

دامنه رویارویی در کرانه باختری و در سرزمین‌های ۱۹۴۸ در حال تشدید است، اما از تحمیل یک موازنه جدید قوا که باعث پایان دادن به تجاوز شود فاصله زیادی دارد.

علی‌رغم اهمیت همه این حمایت‌ها و حمایت‌های تاکنون موجود در سطوح عربی، منطقه‌ای و بین‌المللی و در سطوح مختلف، چالش پیش روی حزب هم‌چنان تلاش برای تغییر موازنه قوا به گونه‌ای است که توانایی فلسطینی‌ها در مقاومت در رویارویی در نوار غزه را در طولانی مدت تضمین کند. این توانایی نه تنها به پایداری آن و دستیابی به وحدت ملی فلسطین در مقاومت در برابر اشغالگری، بلکه هم‌چنین به انجام مسئولیت تاریخی خود، در زمینه افزایش حمایت‌های سیاسی، نظامی و همبستگی با مردم فلسطینی و مقاومت آن‌ها، شکستن محاصره و آوردن همه تسلیحات و مهمات لازم برای ادامه عملیات نظامی، به قهرمانی کافی برای از رمق انداختن ارتش اشغالگر و تحمیل آتش‌بس، بستگی دارد.

…..

http://lcparty.org/documents/item/36561-2024-02-01-14-13-46