تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۲۵ فوریه ۲۰۲۲

 

بیانیه حزب کمونیست هند (مارکسیست)
اوکرائین: صلح یک اولویت است

 

حزب کمونیست هند (مارکسیست) نگرانی شدید خود را از درگیری مسلحانه بین روسیه و اوکرائین ابراز می‌کند. مایه تاسف است که روسیه به اقدام نظامی علیه اوکرائین دست زد. مخاصمات مسلحانه باید فوراً متوقف شوند و صلح برقرار گردد.

پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، بر خلاف تضمینی که به روسیه داده شده بود، ناتو به سرکردگی ایالات متحده به طور پیوسته به سمت شرق گسترش یافته است.

تلاش‌ها برای پیوستن اوکرائین به ناتو یک تهدید مستقیم برای امنیت روسیه خواهد بود. روسیه هم‌چنین به دلیل تهدید حضور نیروها و موشک‌های ناتو در مرزهای خود در شرق اروپا نگران امنیت خویش است. از این رو خواست روسیه برای تضمین‌های امنیتی، از جمله عدم پیوستن اوکرائین به ناتو، مشروع می‌باشد.

امتناع ایالات متحده و ناتو از تامین نیازهای امنیتی روسیه و جنگ‌طلبی ایالات متحده در اعزام نیرو به منطقه، تنش‌ها را بیش‌تر کرده است. برای برقراری صلح، نگرانی‌های واقعی همه خلق‌ها، از جمله منطقه دونباس در شرق اوکرائین، باید مورد توجه قرار گیرد. روند مذاکرات باید از سر گرفته شود و توافقات قبلی دو طرف باید رعایت شود.

حزب کمونیست هند (مارکسیست) از دولت هند می‌خواهد که فوراً اقداماتی را برای اطمینان از ایمنی هزاران شهروند هندی، عمدتاً دانش‌آموزانی که در اوکرائین سرگردان هستند، و برای برای تخلیه همه شهروندان هندی انجام دهد.

http://solidnet.org/article/Marxistindia-Ukraine-Peace-is-a-Priority/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yc89m94e