تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: الجزیره
۴مارس ۲۰۲۲

بانک چینی سرمایه‌گذاری زیرساختی آسیا، فعالیت‌های خود را در روسیه و بلاروس متوقف کرد

 

«بانک سرمایه‌گذاری زیرساختی آسیا» (AIIB) [که به پیشنهاد دولت جمهوری خلق با هدف توسعه چندجانبه، تأمین مالی طرح‌های زیربنایی در آسیا تأسیس شده است] فعالیت خود را در روسیه و بلاروس متوقف کرد.

این اقدام تازه‌ترین نشانه محدودیت‌های حمایت پکن از مسکو در شرایط رویارویی مسکو با تحریم‌ها است.

یک بانک توسعه به رهبری چین تمام مبادلات با روسیه و بلاروس را به حالت تعلیق درآورده است، این نشانه احتمالی محدودیت‌های حمایت پکن از مسکو، در شرایطی است که این کشور با تحریم‌ها و سرزنش‌ها مواجه است.

«بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» گفت نظر به «شرایط اقتصادی و مالی در حال تحول» همه فعالیت‌های خود را در این دو کشور متوقف کرده است.

این موسسه مستقر در پکن روز پنجشنبه در بیانیه‎ای اعلام کرد: «تحت این شرایط و در راستای منافع بانک، مدیریت تصمیم گرفته است که تمام فعالیت‌های مربوط به روسیه و بلاروس متوقف نموده و تحت بررسی قرار دهد.»

بانک توسعه چندجانبه، که در سراسر جهان ۱۰۵ عضو دارد، در مورد دلیل تصمیم خود توضیح بیش‌تری نداد، اما «فکر و همدردی خود را با همه افراد آسیب‌دیده ابراز کرد.»

بانک گفت «قلب ما به همه کسانی است که در رنج هستند.»

این اعلان پس از آن صورت گرفت که چندین موسسه مالی دولتی چین، از جمله بانک چین، تامین مالی معاملات مربوط به کالاهای روسیه را متوقف کردند.
گری نگ، اقتصاددان ارشد در [شرکت خدمات مالی فرانسوی] ناتیکزیس در هنگ کنگ، گفت که این اقدام «نمادین» است زیرا این بانک فقط دو طرح را در روسیه به مبلغ ۸۰۰0 میلیون دلار تامین مالی کرده است و در بلاروس که از تلاش‌های جنگی روسیه حمایت می‌کند، هیچ طرحی را تامین مالی کرده است.

نگ به الجزیره گفت: «حتا اگر احتمالاً بیش‌تر وام‌های فرامرزی از چین به روسیه ممکن با بانک‌های سیاست‌گذاری انجام شود، این نمونه دیگری است که نشان می‌دهد چین ممکن است بدون قید و شرط از روسیه حمایت نکند، زیرا منافع و هزینه‌های خود را از هر حرکت ژئوپولیتیک می‌سنجید.»

عقب‌نشینی «بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» نشان می‌دهد که فشار تحریم‌های مالی جهانی بر روسیه در سازمان‌های فراملی آشکارتر شده است.

https://www.aljazeera.com/economy/2022/3/4/china-led-development-bank-halts-business-in-russia-belarus

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/mtbpw8em