تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۶ دسامبر ۲۰۲۱

 

دولت‌ها با خرید سلاح‌های بیش‌تر در نخستین سال کووید-۱۹، تجارت جهانی تسلیحات را افزایش دادند

 

طبق آخرین داده‌های منتشر شده بوسیله «مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم» در ۶ دسامبر، در سال ۲۰۲۰، زمانی که اقتصاد جهانی به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ بیش از ۳٫۱درصد کاهش یافت تجارت جهانی تسلیحات ۱٫۳درصد افزایش یافت. رشد تجارت اسلحه، هم در داخل و هم در سطح جهان، نشان می‌دهد که چگونه دولت‌ها در سراسر جهان تصمیم گرفتند با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از همه‌گیری، هزینه‌های خود را برای تسلیحات حفظ کنند یا افزایش دهند.

بر اساس گزارش «سیپری»، تجارت اسلحه بوسیله ۱۰۰ شرکت برتر جهان به ۵۳۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسید که ششمین سال متوالی رشد از سال ۲۰۱۵ است.

به گفته الکساندر مارکشتاینر، پژوهشگر «سیپری»، دلیل رشد تجارت اسلحه علی‌رغم رکود اقتصادی جهانی، «تقاضای پایدار دولت‌ها برای کالاها و خدمات نظامی» بود. او هم‌چنین اشاره کرد که برخی از دولت‌ها تصمیم ‌گرفتند بجای کاهش اثرات همه‌گیری، بودجه نظامی خود را افزایش دهند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که برای شرکت‌هایی که هم در تجارت غیرنظامی و هم در تجارت نظامی فعالیت می‌کنند، گرچه کووید-۱۹ بر بخش غیرنظامی آن‌ها تأثیر گذاشت و موجب کاهش در سطح کلی درآمد آن‌ها شد، اما بخش نظامی آن‌ها دست نخورده باقی ماند یا حتا رشد کرد. به عنوان مثال، بخش هواپیماهای غیرنظامی بوئینگ، بزرگ‌ترین تولید کننده تسلیحات در جهان، به شدت تحت تاثیر کووید¬19 قرار گرفت. اما، بخش تجارت تسلیحات آن در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۰ درصد رشد کرد.

شرکت‌های آمریکایی بر تجارت تسلیحات در جهان تسلط دارند
در میان ۱۰۰ شرکت برتر تجارت اسلحه، اکثریت آن‌ها آمریکایی هستند. حدود ۴۱ شرکت آمریکایی در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر جهان برای سال 2020، بیش از ۵۴ درصد از کل فروش تسلیحات جهان را در اختیار دارند. بر اساس گزارش «سیپری»، شرکت‌های آمریکایی تسلیحات به ارزش ۲۸۵ میلیارد دلار به دولت‌های سراسر جهان از جمله ایالات متحده فروختند و نسبت به اکثر شرکت‌های دیگر کشورهای جهان نرخ رشد بالاتری (۱٫۹ درصد) داشتند. «سیپری» گزارش می‌دهد که پنج شرکت برتر تجارت اسلحه آمریکایی هستند. در سال ۲۰۲۰، اقتصاد ایالات متحده ۳٫۵ درصد انقباض داشت.

در فهرست ۱۰۰ تولیدکننده برتر اسلحه در سال ۲۰۲۰، ۲۶ شرکت اروپایی با مجموع فروش ۱۰۹ میلیارد دلار تسلیحات قرار دارند. در میان آن‌ها، شش شرکت انگلیسی با ارزش خالص ۳۷٫۵میلیارد دلار با ۶٫۲ درصد افزایش، بالاترین نرخ رشد را داشتتد. در سال ۲۰۲۰، اقتصاد انگلیس ۹٫۹ درصد انقباض داشت.

شرکت‌های چینی با فاصله دور از ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ رتبه دوم را در تجارت جهانی اسلحه به خود اختصاص دادند. آن‌ها بیش از ۱۳ دصرد تجارات جهاین اسلجه به ارزش ۶۶ میلیارد دلار را در اختبار داشتند.

شرکت‌های فرانسوی و روسی با به ترتیب ۷٫۷ درصد و ۶٫۵ درصد کاهش، از رشد عمومی تجارت اسلحه در سال ۲۰۲۰ مستثنا بودند. ۹ شرکت روسی در میان ۱۰۰ شرکت برتر، ۲۶٫۴ میلیارد دلار اسلجه فروختند. سهم کلی شرکت‌های روسی در تجارت جهانی اسلحه به فقط ۵ درصد کاهش یافت. این کاهش در ارتباط مستقیم با این واقعیت است که هند و چین که در گذشته از خریداران بزرگ تسلیحات روسیه بودند، اکنون کارخانه‌های اسلحه سازی خود را گسترش می‌دهند.

در میان سایر کشورها، سهم ۲ درصدی سه شرکت اسرائیلی در فهرست ۱۰۰شرکت برتر، بیش از کل سهم ۵ شرکت ژاپنی در فهرست است. شرکت‌های اسراییل بیش از ۱۰ میلیارد دلار فروش داشتند.
هند که اقتصاد آن در سال ۲۰۲۰ بیش از ۷ درصد انقباض داشت، سه شرکت در میان ۱۰۰ فروشنده برتر اسلحه در جهان داشت. این شرکت‌ها به لطف افزایش خرید توسط دولت هند، در مقایسه با سال ۲۰۱۹ از نرخ رشد بیش از ۱٫۷درصد برخوردار بودند، و مجموع فروش آن‌ها به ۶٫۵ میلیارد دلار رسید.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p98jd8t