تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین
۲۲ فوریه ۲۰۲۲

 

کنفرانس مطبوعاتی ۲۲ فوریه ۲۰۲۲ سخنگوی وزارت امورخارجه چین

 

خبرگزاری فرانسه: چین همیشه از اصل عدم مداخله و احترام به حاکمیت دولت حمایت کرده است. آیا به‌رسمیت شناختن «مناطق جدایی‌طلب» از سوی روسیه، حاکمیت اوکرائین را نقض کرده است؟‌
وانگ ونبین: صبح امروز، وانگ یی مشاور دولتی و وزیر امور خارجه، طبق دعوت با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت‌وگوی تلفنی داشت. در این گفت‌و‌گو وانگ یی، مشاور دولتی، موضع چین را در مورد مسأله اوکرائین تشریح کرد.

چین از نزدیک وضعیت در حال تحول در اوکرائین را زیر نظر دارد. موضع چین در مورد اوکرائین ثابت است. نگرانی‌های امنیتی مشروع هر کشور باید مورد احترام قرار گیرد، و اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد باید به طور مشترک مورد حمایت قرار گیرند. آنچه در مورد اوکرائین رخ داده است، به تأخیر طولانی در اجرای مؤثر «توافق‌نامه مینسک-۲» مربوط می‌شود. چین با در نظر گرفتن همه جوانب موضوع به تعامل با همه طرف‌ها ادامه خواهد داد. اوضاع در اوکرائین بدتر می‌شود. چین بار دیگر همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری، اذعان به اهمیت اجرای اصل امنیت تفکیک‌ناپذیر، تنش‌زدایی در وضعیت و حل اختلافات از طریق گفت‌وگو و مذاکره فرا می‌خواند.

رویترز: آیا چین جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوگانسک را به عنوان دو کشور مستقل جدید به رسمیت می‌شناسد؟
وانگ ونبین: من همین الان موضع چین را در مورد مسأله اوکرائین بیان کردم. یک زمینه تاریخی پیچیده و عوامل پیچیده در این موضوع نقش دارند. موضع چین در مورد مسأله اوکرائین ثابت و روشن است و بدون تغییر باقی می‌ماند. چین معتقد است که اختلافات باید به صورت مسالمت‌آمیز و مطابق با اصول منشور سازمان ملل حل‌و‌فصل شوند. ما از طرف‌های مربوطه می‌خواهیم که خویشتن‌داری کنند، اختلافات را از طریق مذاکره حل کنند و از ادامه به تشدید اوضاع اجتناب نمایند.

خبرگزاری فرانسه: آیا چین معتقد است که اقدامات اخیر روسیه، پروتکل «مینسک-۲» را نقض می‌کند؟
وانگ ونبین: موضع چین در مورد اوکرائین ثابت است. ما معتقدیم که باید به منافع امنیتی همه کشورها احترام گذاشت و از آن‌ها حمایت کرد. امنیت واقعی باید مشترک، جامع، مشارکتی و پایدار باشد.

نیویورک تایمز: آیا چین بین ادعای روسیه مبنی بر این‌که اوکرائین یک کشور جداگانه نیست و ادعای پکن مبنی بر این‌که تایوان بخشی از چین است هیچ شباهتی می‌بیند؟
وانگ ونبین: من همین الان موضع چین را در مورد مسأله اوکرائین به وضوح بیان کردم.

از آنجایی که شما به مسأله تایوان اشاره کردید، مایلم تاکید کنم که فقط یک چین وجود دارد و تایوان یک بخش جدایی‌ناپذیر از قلمرو چین است. این یک واقعیت غیرقابل انکار تاریخی و حقوقی است. اصل چین واحد یک هنجار شناخته‌شده جهانی است که بر روابط بین‌الملل حاکم است. مردم چین عزم راسخ، اراده و توانایی قوی برای حفاظت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی [خود را] دارند.

ریانووستی: ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکرائین روز گذشته گفت که اگر امنیت اوکرائین تضمین نشود، می‌تواند از «تفاهم‌نامه بوداپست» خارج شود. آیا طرف چینی نظری دارد؟
وانگ ونبین: ما از نزدیک آخرین تحولات در شرق اوکرائین را دنبال می کنیم. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که خویشتن‌داری نشان دهند، اختلافات را از طریق مذاکره حل کنند و از ادامه به تشدید اوضاع اجتناب نمایند.

اُ گلوبال [برزیل]: آیا چین تلاش کرده است با کشورهای بریکس برای داشتن موضع مشترک در مورد اوکرائین هماهنگی داشته باشد؟ ثانیاً، اجلاس سال گذشته کشورهای بریکس بر اهمیت برابری حاکمیتی همه کشورها و احترام به تمامیت ارضی آن‌ها تأکید کرد. این موضوع از نظر چین در مورد آخرین تحرکات روسیه در اوکرائین چگونه صدق می‌کند؟
وانگ ونبین: احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی همه کشورها یک هنجار اساسی حاکم بر روابط بین‌الملل است. این منشور اهداف منشور ملل متحد را در بر می‌گیرد و همه طرف‌ها باید از آن پیروی کنند. این موضع ثابت و اصولی چین نیز است..

ان.اچ.ک [ژاپن]: هم‌چنین در مورد اوکرائین. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که تصمیم روسیه برای به رسمیت شناختن استقلال دو منطقه اوکرائین با اصول منشور سازمان ملل متحد سازگار نیست. چین همیشه گفته است که از نظام بین‌المللی سازمان ملل متحد حمایت می‌کند. آیا چین این بار از تصمیم روسیه حمایت می‌کند یا خیر؟
وانگ ونبین: چین به برقراری ارتباط با همه طرف‌ها ادامه خواهد داد و مطابق با آن عمل خواهد کرد. موضع ما در مورد مسأله اوکرائین ثابت است. منافع امنیتی همه کشورها باید محترم شمرده شود و از آن‌ها حمایت شود. امنیت واقعی باید مشترک، جامع، مشارکتی و پایدار باشد.

ما بار دیگر از همه طرف‌ها می خواهیم که خویشتن‌داری نشان دهند، اختلافات را از طریق مذاکره حل کنند و از ادامه به اوضاع اجتناب نمایند.

رویترز: آیا سفارت چین در کی‌یف با ظرفیت کامل کار می‌کند؟ آیا همه کارکنان هنوز در سفارت مشغول به کارند؟ و اگر چین دفاتر دیگری در اوکرائین دارد، آیا وضعیت به همین ترتیب است، همه کارکنان حضور دارند؟
وانگ ونبین: با تغییر عمده در وضعیت شرق اوکرائین، سفارت چین در اوکرائین با انتشار یک اطلاعیه کنسولی به شهروندان و شرکت‌های چینی در این کشور یادآوری می‌کند که اقدامات احتیاطی امنیتی قوی‌تری را انجام دهند. وزارت امور خارجه چین و سفارت چین در اوکرادین به تماس نزدیک با شهروندان و شرکت‌های چینی در اوکرائین ادامه خواهند داد تا حمایت و کمک کنسولی به موقع به آن‌ها ارائه شود و با جدیت از امنیت و حقوق و منافع مشروع آن‌ها محافظت گردد.

مارکت نیوز اینترنشنال [انگلیس]: اگر کشورهای غربی به خاطر آنچه در اوکرائین اتفاق افتاد روسیه را تحریم اقتصادی کنند، چین این تحریم‌ها را چگونه خواهد دید؟
وانگ ونبین: ما از همه طرف ها می‌خواهیم که خویشتن‌داری نشان دهند، اختلافات را از طریق مذاکره حل کنند و از ادامه تشدید اوضاع اجتناب نمایند.

رویترز: انگلیس تصمیم به اعمال تحریم‌ها علیه روسیه گرفته است زیرا معتقد است تهاجم به اوکرائین هم‌اکنون آغاز شده است. چین چه زمانی خروج شهروندان خود را از این کشور آغاز می‌کند؟
وانگ ونبین: همانطور که قبلاً گفتم، وزارت امور خارجه چین و سفارت چین در اوکرائین در تماس نزدیک با شهروندان و شرکت‌های چینی در اوکرائین خواهند بود تا ضمن ارائه حمایت و کمک کنسولی به موقع به آن‌ها، با جدیت از امنیت و حقوق و منافع مشروع آن‌ها محافظت شود.

خبرگزاری فرانسه: آیا اخیراً بین چین و اوکرائین ارتباط برقرار شده است؟ و به طور مشخص، آیا اوکرائین از چین خواسته است که از نفوذ خود در روسیه برای جلوگیری از تهاجمات بیشتر به خاک خود استفاده کند؟
وانگ ونبین: من قبلاً موضع چین را در مورد مسأله اوکرائین اعلام کرده‌ام.

رویترز: متشکرم. در واقع شما امروز چندین بار موضع چین را مطرح کرده‌اید. شما در مورد این‌که چگونه چین به یک راه حل مسالمت آمیز امیدوار است صحبت کردید. آنچه مالیم بدانم این است که چین برای کمک به دستیابی به چنین راه‌حل مسالمت‌آمیزی چه می‌کند؟
وانگ ونبین: چین به تعامل با همه طرف‌ها و ارتباط با آن‌ها ادامه خواهد داد. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که خویشتن‌داری نشان دهند، اختلافات را از طریق مذاکره حل‌کنند و از ادامه تشدید اوضاع اجتناب نمایند.

https://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/xwfw_665399/s2510_665401/202202/t20220222_10644531.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yeywez22