تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۴ دسامبر ۲۰۲۲

رهبران مذهبی با استناد به میراث «آتش‌بس کریسمس» ۱۹۱۴ در جریان جنگ جهانی اول، خواستار صلح و مذاکره در اوکرایین شدند

 

سربازان انگلیسی و آلمانی در روز کریسمس۱۹۱۴ در منطقه پلوگستر، بلژیک برادری را نشان دادند

پیش از تعطیلات پایان سال، نزدیک به ۱۰۰۰ رهبر مذهبی در ایالات متحده از سنت‌های سنت‌های اصلی خواهان آتش‌بس در اوکراین هستند. با ۱۴ میلیون آواره و بیش از ۶۷۰۰ مرگ تایید شده (اگرچه تعداد واقعی کشته‌ها بیش‌تر تخمین‌زده می‌شود)، جنگ در اوکرایین به خشونت‌های عظیم منجر شده است. رهبران مذهبی با استناد به میراث «آتش‌بس کریسمس» ۱۹۱۴ در طول جنگ جهانی اول خواستار صلح و مذاکرات در اوکرایین هستند. در طول آتش‌بس ۱۹۱۴، سربازان از پایین، از هر دو طرف انگلیسی و آلمانی، افسران خود را نادیده گرفتند و در طول کریسمس در سراسر جبهه غربی خصومت‌ها را متوقف کردند.

تقریباً ۱۰۰۰ رهبر مذهبی بیانیه‌ای را امضا کرده‌اند که در بخشی از آن آمده است: «با روح آتش‌بسی که در سال ۱۹۱۴در طول جنگ جهانی اول رخ داد، ما از دولت خود می‌خواهیم که از طریق حمایت از مطالبات برای آتش‌بس و راه‌حل مذاکره، پیش از آن‌که درگیری منجر به جنگ هسته‌ای شود که می‌تواند اکوسیستم‌های جهان را ویران کند و همه مخلوقات خدا را نابود کند، نقش رهبری را در پایان دادن به جنگ در اوکرایین به عهده بگیرند.»

این بیانیه بوسیله سازمان‌های صلح ایالات متحده «پینک‌کُد»، «شورای ملی بزرگان»، و «انجمن آشتی-ایالات متحده آمریکا» امضاء شده است.

تشدید تنش‌های اخیر در اوکرایین، به ویژه از جانب ایالات متحده، نگرانی‌های جهانی را پیرامون احتمال یک رویارویی هسته ای افزایش داده است. «بررسی وضعیت هسته‌ای» (Nuclear Posture Review) بایدن که در ۲۷ اکتبر منتشر شد، وعده انتخاباتی بایدن در سال ۲۰۲۰ مبنی بر حمایت از سیاست «عدم استفاده اول» از تسلیحات هسته‌ای را کنار گذاشت. علی‌رغم این واقعیت که سازمان اطلاعاتی ایالات متحده – «سیا»- اعتراف کرده‌ است که هیچ نشانه‌ای از آماده شدن روسیه برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای وجود ندارد، این سازمان با استناد به خطر روسیه و چین خواستار بازسازی زرادخانه هسته‌ای ایالات متحده است شده است. ایالات متحده هم‌چنین ذخیره سازی کلاهک‌های هسته‌ای به روز شده در اروپا را با ادامه جنگ در این قاره تسریع کرده است. همانطور که «اتحادیه دانشمندان دلواپس» در یک پست وبلاگی نوشت، «تأکید بررسی وضعیت هسته‌ای بایدن بر بازدارندگی هسته‌ای و رویکرد حفظ وضع موجود به امنیت می‌گوید همه ما باید آماده باشیم تا در کم‌تر از یک ساعت بمیریم. این دنیایی نیست که هیچ یک از ما بخواهیم در آن زندگی کنیم.»

در حالی‌که ایالات متحد تنش‌ را افزایش می‌دهد، سازمان‌های صلح خواستار مذاکره هستند. مِدی بنیامین، یکی از بنیان‌گذاران «پینک‌کد» می‌گوید: «مذاکره نه به معنی تسلیم شدن است و نه توجیهی است برای تهاجم پوتین. مذاکره صرفاً به رسمیت شناختن این است که پایان این جنگ با جنگ بیش‌تر حاصل نمی‌شود. باید بر اساس هر گونه چشم‌انداز متوقف نمودند خصومت‌ها عمل نمود.»

در ۱۹ نوامبر، سازمان‌های صلح مانند «پینک‌کُد» در یک رویداد ضد جنگ به میزبانی «همایش مردم» و «ائتلاف اَنسر» (ANSWER Coalition) همکاری نمودند، و هم‌چنین خواستار مذاکره برای پایان دادن به جنگ در اوکرایین شدند. برایان بِکِر، مدیر «ائتلاف اَنسر»، در این مراسم در اشاره به محکوم شدن صداهای مترقی برای صلح در ایالات متحده گفت: «هرگاه مردم متشکل شده و برای بسیج برای صلح مبارزه کرده‌اند، خشم جنگ‌سالاران را برانگیخته‌اند… فرق نمی‌کند که شعارهای آن‌ها نرم یا ملایم است، از مذاکره صحبت می‌کنند یا خواهان براندختن سرمایه‌داری هستند، صِرف بسیج مردم علیه جنگ یک خطر بزرگ برای جنگ‌سالاران است، زیرا اگر مردم در نهایت به جنگ نه بگویند، جنگ‌ها پایان می‌یابند. طبقه حاکم نمی‌تواند بدون مردم جنگ کند.»

عدالت: دقایقی چند از فیلم «کریسمس مبارک» درباره «آتش‌بس کریسمس» جنگ جهانی اول

https://peoplesdispatch.org/2022/12/14/over-900-faith-leaders-in-the-us-demand-christmas-truce-in-ukraine/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/5bpz8uxt