تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

تراژدی و کمدی لجن‌پراکنی علیه رفیق آلکا پاپاریگا!

 

پردۀ نخست
رفیق آلکا پاپاریگا، دبیرکل وقت حزب کمونیست یونان، در اوج «جنبش سبز» و اعلام «این آغاز پایان رژیم است» بوسیله مرحوم علی خاوری،برای کسب اطلاع دقیق و عاری از تحریفات از انقلاب رنگی «سبز» در ایران، در رأس هیأتی به سفارت جمهوری اسلامی در آتن رفت، و با سفیر ایران گفت‌وگو و تبادل نظر نمود.

ناشران «نامه مردم» در چندین مناسبت اینگونه تماس‌ها را به «مزدوران با نام و گمنام ارگان‌های امنیتی رژیم و از جمله گروه‌هائی از آنان که تحت پرچم‌های دروغین و عنوان‌های پرطمطراق پیروی از ”سوسیالیسم علمی“ و عناوینی دهان پرکن فعالیت می‌کنند» نسبت دادند و افزودند «کوشش‌های مسموم و مزورانه این گروه‌ها اقداماتی از جمله در جازدن خود به عنوان هیئت نمایندگی حزب در کنفرانسی در بروکسل، بلژیک، مراجعه به احزاب کمونیست و معرفی خود به مثابه نمایندگان حزب، ارسال مکاتبات و اسناد دستکاری شده و مخدوش به احزاب برادر برای ایجاد سردرگمی در جنبش کارگری کمونیستی جهان و ده‌ها مورد دیگر را شامل می‌شود.» (نامه مردم شماره ۹۹۵).

ترجمه فارسی گزارش این دیدار به نقل از سایت حزب کمونیست یونان در تارنگاشت عدالت- دورۀ دوم منتشر شد. «خبرگزاری جمهوری اسلامی» در ۳۰ مهر ۱۳۹۰، گزارش زیر را از دیدار دبیرکل وقت حزب کمونیست یونان و سفیر جمهوری اسلامی در آتن مخابره کرد:

دبیرکل حزب کمونیست یونان: روند رو به زوال قدرت آمریکا علت جاروجنجال‌های تبلیغاتی اخیر آمریکاست

 

«آتن- دبیر کل حزب کومونیست یونان در دیدار با سفیر کشورمان، زوال قدرت آمریکا را علت تحرکات تبلیغاتی اخیر این کشور برعلیه ایران قلمداد کرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن، الکا پاپاریگا دبیرکل حزب کمونیست یونان با اشاره به روند نزولی آمریکا به عنوان یک قدرت جهانی گفت: زوال قدرت آمریکا در جهان علت تحرکات اخیر آمریکاست، چرا که دیگر این کشور نمی‌تواند نقش تک ابرقدرت را در جهان
ایفا کند.

الکا پاپاریگا در این دیدار با تاکید بر روند نزولی قدرت آمریکا در جهان تصریح کرد: آمریکا بخشی از قدرت خود را در جهان از دست داده است و برای جبران آن به هرکاری ممکن است دست بزند.

دبیرکل حزب کمونست یونان با اشاره به عملکرد آمریکا و امپریالیزم در نقاط مختلف جهان تصریح کرد: آمریکا و همپیمانانش برای تسلط برمنابع کشورهای جهان در راستای تامین منافع خود به هرنوع اقدامی مبادرت می‌ورزند.

مهدی هنردوست سفیرجمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به شیطنت‌های آمریکا وادعای دورغین مقامات آمریکایی مبنی بر دست داشتن کشورمان در طرح ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن گفت: آمریکا در چارچوب خط مشی شیطنت‌آمیز و تفرقه‌افکنانه خود به منظور حفظ قدرت و تسلط در منطقه برعلیه کشورمان جوسازی می‌کند ونمونه آن اقدام کودکانه واتهام بی‌اساس اخیر علیه کشورمان وادعای اقدام عملیات تروریستی ازسوی ایران برعلیه سفیر کشورعربستان سعودی در آمریکاست واین در حالی است که بنا به شواهد و قرائن آشکار این ادعا کاملاً کذب و بی‌اساس و در راستای سیاست‌های فرافکنی انحراف افکار عمومی وخدشه وارد کردن به مناسبات ایران با دیگر کشورهاست.

سفیر کشورمان با اشاره به نقش مهم جمهوری اسلامی ایران در ایجاد صلح و ثبات در منطقه حساس خاورمیانه و دیگر نقاط جهان تصریح کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ا یران براصول احترام متقابل و توسعه روابط دوستانه با دیگر کشورها و از جمله کشورهای منطقه پایه‌گذاری شده است.

وی گفت کشور ما خود ازقربانیان پدیده شوم تروریزم است وهمواره کلیه اقدامات تروریستی را اعم از گروهکی و یا نوع دولتی آن را محکوم نموده و تمام تلاش ما در بعد ازانقلاب اسلام معطوف برقراری صلح و ثبات و تقویت دوستی با کشورهای جهان ودر اولویت با همسایگان خود بوده است.»

 

پردۀ دوم
در ۱۰ خرداد ۱۴۹۲ تحریریه «تارنگاشت عدالت – پیروان سوسیالیسم علمی» مطلب زیر رامنتشر کرد:

«جنگ عادلانه»؟

 

«خانم آله‌‌کا پاپاریگا، دبیرکل سابق حزب کمونیست یونان KKE «جنگ نیابتی علیه روسیه را که فاشیسم اوکراینی مورد حمایت ناتو به رهبری سازمان سیا به راه انداخته، به عنوان یک «جنگ عادلانه تحت رهبری مردم» توجیه می‌کند.

در حقیقت فاشیست‌های باندرایی که در کودتای مایدان ۲۰۱۴ کشور اوکراین را تسخیر کردند، دارای هیچ نوع مشروعیتی نیستند و اوکراین دیگر استقلالی ندارد که بخواهد مورد دفاع قرار گیرد.

اگر خلق اوکراین خواهان پس گرفتن استقلال خود است، نباید علیه روسیه، بلکه علیه ایالات متحده آمریکا مبارزه کند.

ناسیونالیست‌های افراطی از این طریق که تاراج منابع و ثروت‌های اوکراین را از سوی کنسرن‌های امپریالیستی تسهیل نمودند، کشور خود را ویران کردند و آن‌را در مقایسه با دوران جمهوری شوروی سوسیالیستی اوکراین که از صنایع پرقدرت و فن‌آوری پایه و یک فرهنگ پلورالیستی پرولتری سربلند و جامعه‌ای شکوفا با ۵۵ میلیون جمعیت برخوردار بود به وضعیت اسفناک نیمه مستعمره امروزی با ۱۸ میلیون جمعیت کشاندند.

این جاسوسان سازمان سیا زیر پرچم سرمایه‌های انحصاری، جنگ تهاجمی نیابتی غیرقانونی، خشن، غیرانسانی و غیرعادلانه‌ای را علیه روسیه به راه انداخته اند. علاوه برآن، این یک جنگ داخلی در جهت پاکسازی نژادی است که بر مبنای «برتری نژادی» نسبت به «هیولاهای انسان‌نمای روس» صورت می‌گیرد.

حتی ژوزپ بورل، مسؤول سياست خارجی اتحادیه اروپايی صراحتاً تأکید کرد که دولت اوکراین «بدون کمک‌های اتحادیه اروپايی و ناتو فوراً متلاشی خواهد شد.» جالب است بدانید که رهبران حزب کمونیست یونان در چارچوب «فرضیه هرمی» امپریالیسم بحث‌انگیز خود در اسناد دیگر منکر این امر بودند که دیگر معضلی به عنوان «مسأله به اصطلاح ملی» وجود ندارد. ولی اکنون خانم دبیرکل سابق توضیح می‌دهد که چیزی به نام جنگ آزادی‌بخش ملی عادلانه وجود دارد و اوکراین زیر رهبری سازمان جاسوسی سیا، نیرویی است که در این جهت مبارزه می‌کند.

نظر نیروهای ضدامپریالیستی واقعی طبیعتاً کاملاً مخالف آن است و این روسیه و مردم دونباس هستند که در جنگی عادلانه برای دفاع از کشور و رهایی ملی علیه نیروهای نیابتی امپریالیسم سبع به سر می‌برند.

ویديوی زیر بخشی از پخش زنده همایش کمیته منطقه‌ای حزب کمونیست یونان در جزیره کورفو روز ۲۲ مارس ۲۰۲۲ است. سخنران خانم آله‌‌کا پاپاریگا است که از ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۳ دبیرکل حزب کمونیست یونان بود.

خانم پاپاریگا تا سال ۲۰۱۵ ريیس فراکسیون حزب کمونیست و تا ۲۲ آوریل ۲۰۲۳ عضو پارلمان یونان بود. اگر این‌ها، «رهبران» خودخواندۀ جنبش بین‌المللی کمونیستی هستند، دیگر تعجبی ندارد، که ما شاهد افول و فروپاشی رهبری مارکسیستی مبارزات پرولتاريايی باشيم.»

این سهل‌انگاری مارکسیسم «رسمی» در مواجهه با وظایف حاد زمان درست دلیلی بود تا در سال گذشته در پاریس پلاتفرم جهانی ضدامپریالیست‌ها تأسیس گردد.»

ویدئوی ۳۸ ثانیه‌ای همراه این نوشتار، که خارج از بستر و متن اصلی سخنرانی رفیق پاپاریگا ارائه شده است می‌گوید: «مردم اوکرائین در یک جنگ عادلانه می‌جنگند، زیرا، البته، مردم بدون توجه به جهت‌گیری ایدئولوژی سیاسی و سطح بلوغ، چون ما نه فقط در یک دوره از شرایط تحت شرایط سرمایه‌داری، بلکه در زمانی هستیم که سازمان ملت-دولت و مرزها وجود دارد، باید با چنگ و دندان، مسلحانه به هر طریقی که می‌توانند بجنگند، تا اجازه ندهند مرزها از بین بروند،کشور آن‌ها تحت اشغال خارجی، در اینمورد بوسیله روسیه، تجزیه شود.»

حزب کمونیست یونان، از جنگ ناتو-آمریکا- اتحادیه اروپا علیه یوگسلاوی، از تجاوز اسراییل به لبنان و غزه، تا جنگ‌های و تجاوزات امپریالیستی به افغانستان، عراقی، لیبی، سوریه، و بویژه در ارتباط با طرح و خیز آمریکا برای جنگ علیه ایران در دهه اول قرن، همین موضع لنینی را داشته است.

ما این دور از لجن‌پراکنی‌ها علیه حزب کمونیست یونان را، که با پوشش ناخشنودی از موضع‌گیری لنینی آن درباره جنگ اوکرائین استتار می‌شود، بخشی از یک توطئه جدید اورکمونیست‌ها-مائوئیست‌ها علیه جنبش کمونیستی جهان می‌دانیم، که این‌بار نیز سوسیال دمکراسی منحط در آن نقش آتش‌بیار معرکه را بازی می‌کند، توطئه‌ای که بویژه پس از برگزاری ««همایش حزب کمونیست چین و احزاب سیاسی مارکسیست جهان» در سال ۲۰۲۲ و پس از آغاز چنگ در اوکرائین، وارد فاز جدیدی شده است.