این انبوه عظیم سرمایه هم‌چنین در خدمت تطهیر رژیم‌های قرون وسطایی و استبدادی است که از همکاری با رژیم سرکوبگر اسرائیل و دموکراسی‌های بورژوازی غربی که آن‌ها را تایید می‌کنند، تردید بخود راه نمی‌دهند. سرمایه‌داری ورزش را که یک عمل انسانی بلندمرتبه و ستودنی است، به یک وسیله ایدئولوژیک دیگر برای دستیابی به منافع خود مبدل کرده است، و منطبق با فلسفه خود، آن‌را با شخصیتی رقابتی، که بر اساس آن هرکس برنده نشود بازنده است، اشباع نموده است.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری
۱۸ نوامبر ۲۰۲۲

جام جهانی فوتبال در ۲۰ نوامبر در قطر آغشته به خون طبقه کارگر آغاز می‌شود

 

تعیین این امارت عربی برای میزبانی این رویداد از ابتدا آلوده به فساد بود. میلیاردها منابع متعلق به مردم قطر – صاحبان تمام ثروتی که در زیر خاک آن‌ها یافت می‌شود – به دست شرکت‌های بزرگ سرمایه‌داری افتاد. از آن زمان، حمایت این شرکت‌ها از این رویداد با سوداگری و تجارتی که فقط نخبگان کشور عربی از آن سود می‌برند، همراه بوده است.

این انبوه عظیم سرمایه هم‌چنین در خدمت تطهیر رژیم‌های قرون وسطایی و استبدادی است که از همکاری با رژیم سرکوبگر اسرائیل و دموکراسی‌های بورژوازی غربی که آن‌ها را تایید می‌کنند، تردید بخود راه نمی‌دهند.

علاوه بر این، قطر رژیمی است که حقوق اولیه زنان و افراد متعلق به گروه‌های دگرباش را سرکوب می‌کند. تردیدی نیست که آن‌ها از این رویداد جهانی برای تطهیر چهره یک حکومت سرکوبگر استفاده خواهند کرد و خود را به مثابه قهرمانان دموکراسی و همگرایی به جهانیان معرفی خواهند نمود.

سرمایه‌داری ورزش را که یک عمل انسانی بلندمرتبه و ستودنی است، به یک وسیله ایدئولوژیک دیگر برای دستیابی به منافع خود مبدل کرده است، و منطبق با فلسفه خود، آن‌را با شخصیتی رقابتی، که بر اساس آن هرکس برنده نشود بازنده است، اشباع نموده است.

از دیگر سو، سرمایه‌داری هم‌چنین محافظه‌کارانه‌ترین احساسات ناسیونالیسم، مقابله با سرگرمی‌ها، منشأ اعمال خرابکارانه و خشونت‌آمیز، و پناه دادن در درون صفوف خود به جنبش‌های فاشیستی مرتبط با احزاب سیاسی که آرزوی دیکتاتوری‌های خونین و سناریوهای جنگی را دارند- و سندیکالیسم دارای سمت‌گیری طبقاتی همیشه آن‌ها را محکوم کرده است- تقویت می‎نماید. رویدادی که در آن نقش زنان تنزل یافته است.

ما نمی‌توانیم فراموش کنیم که ساختمان زیرساخت‌های بزرگی که میزبان جام جهانی خواهد بود، جان هزاران کارگر را، که مجبور به تحمل روزهای بی‌پایان کار، دمای خفه‌کننده، دستمزدهای فلاکت‌بار و شرایط نبود شرایط بهداشتی و ایمنی بوده‌اند، گرفته است؛ کارگران از قاره آفریقا و آسیای جنوب شرقی که مجبور به پذیرش قراردادهای برده‌وار موسوم به کفاله شده‌اند، که در آن کارفرما گذرنامه آن‌ها را نگه می‌دارد، شرایط کاری خود را که به او امکان می‌دهد هرکس را که اجابت نمی‌کند بدون غرامت زندانی یا اخراج نماید، تحمیل می‌کند.

هر آن‌چه که سرمایه‌داری لمس می‌کند فاسد است. سندیکالیسم دارای سمت‌گیری طبقاتی این نظام چپاولگر و غیرانسانی را که حتا در اوقات فراغت و ورزش سعی در القای فلسفه زندگی خود دارد، محکوم می‌کند. ما نمی‌توانیم بخاطر نمایشی که در هفته‌های آینده برگزار خواهد شد در خون و فلاکت میلیون‌ها برادر و خواهر طبقاتی شریک باشیم.

https://www.wftucentral.org/the-football-world-cup-begins-on-november-20-in-qatar-stained-with-working-class-blood/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/bdfwb7zk