تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: روسیه امروز
۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲

تاجر روسی مدعی اعتبارِ برای گروه واگنر است

 

یوگنی پریگوژین که در غرب به او «آشپز پوتین» می‌گویند، مدت‌هاست با این سازمان مرتبط بوده است.

یوگنی پریگوژین تاجر گفت که گروه واگنر میهن‌پرستان روسی و متخصصان نظامی درجه یک هستند و زمان آن رسیده است که آن‌ها به این عنوان شناخته شوند.

پریگوژین به ارتباط خود با گروه پیمانکاران نظامی خصوصی روسی اعتراف کرد.

پریگوژین روز دوشنبه در بیانیه‌ای که بوسیله سرویس مطبوعاتی شرکت وی منتشر شد، به ارتباط خود با گروه پیمانکاران نظامی خصوصی روسی اعتراف کرد.

پریگوژین ادعا کرد که این واحد در سال ۲۰۱۴ به عنوان پروژه شخصی او برای تأمین مالی یک نیروی جنگی برای مداخله در جنگ داخلی اوکرایین در سمت مناطق دونیتسک و لوگانسک شروع به کار کرد. او گفت که وی یکی از چندین فرد ثروتمند در روسیه است که مایل بودند پول خود را برای «دفاع از روس‌ها» در مقابل کی‌یف سرمایه‌گذاری کنند، اما به هیچ‌کس دیگر اعتماد نداشت که از منابع آن‌طور که او می‌خواست استفاده کند.

او گفت «در ۱ مه ۲۰۱۴، گروهی از میهن‌پرستان تشکیل شد که بعداً «گروه واگنر» نام گرفت. شجاعت و شهامت آن‌ها آزادسازی فرودگاه لوگانسک و سایر مناطق را ممکن ساخت و یک نقش اساسی در سرنوشت دو منطقه ایفا نمود.» روسیه از آن زمان جمهوری‌های خلق دونیتسک و لوگانسک را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخته است.

پریگوژین سال‌ها هرگونه ارتباط با گروه واگنر را انکار می‌کرد. او گفت با این کار سعی داشت از آن در برابر عواقب احتمالی محافظت کند، و روزنامه‌نگاران را متهم کرد که به دنبال «هرزه‌درایی» درباره اعضای سازمان هستند.

این تاجر افزود که جنگجویان واگنر همیشه در زمینی متزلزل بوده‌اند و فرصت‌های شغلی زیادی در زندگی غیرنظامی نداشتند. او گفت که برای او، به مثابه یک فرمانده تیم حمله، کار کردن «برای یک الیگارش نق نقو، که همسرش او را مجبور می‌کند سبدهای خریدش را حمل کند، سخت است.»»

وی گفت «این افراد شجاع یک چیز می‌دانستند – جنگیدن برای دفاع از نیازمندان، قرار دادن جان خود در سمت خیر و عدالت، زندگی منضبط،، انجام هر آنچه که لازم است، هر چه پیش آید خوش آید.»

پریگوژین گفت که او معتقد است زمان آن رسیده است که جنگجویان به خاطر کارهایی که برای روسیه و هم‌چنین برای مردم سوریه، سایر کشورهای عربی، آفریقا و آمریکای لاتین انجام دادند، به رسمیت شناخته شوند.

مقامات غربی گروه واگنر را یک ابزار سیاست خارجی روسیه توصیف کرده‌اند که به مسکو امکان انکار را می‌دهد. منتقدان ادعا می‌کنند که پریگوژین با کرملین روابط شخصی دارد. این تاجر صاحب یک سرویس پذیرایی است که برنده برخی قراردادهای دولتی شده است و در رسانه‌های غربی به او لقب «آشپز پوتین» داده شده است. مسکو ادعاهای مبنی بر این‌که گروه واگنر به نمایندگی از آن عمل می‌کند را رد کرد.

براساس گزارش‌ها، طی سال‌ها، جنگجویان واگنر در عملیاتی در لیبی، مالی، کنگو، سودان و جمهوری آفریقای مرکزی و غیره شرکت داشته‌اند. برخی از اعضای این سازمان در سال ۲۰۲۰ در بلاروس در مسیرشان به خاورمیانه دستگیر شدند که ادعا می‌شود یک توطئه نافرجام توسط اطلاعات اوکرایین برای رهگیری هواپیمای آن‌ها و دستگیریشان بوده است.

https://www.rt.com/russia/563519-prigozhin-credit-wagner-group/