تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: riafan.ru
۲۸ ژوئن ۲۰۲۲

«یک برگ برنده در آستین روسیه»: سیوکوف توضیح داد که چرا نیروهای مسلح اوکرائین می‌خواهند جزیره مار را بازگردانند

 

بی‌دلیل نیست که ارتش اوکرائین تلاش‌های ناموفقی برای تصرف «جزیره مار» بخرج می‌دهد.

کنستانتین سیوکوف، کارشناس نظامی مشهور روسیه به این نتیجه رسیده است که این اقدامات توسط کی‌یف برای به دست آوردن یک مزیت نظامی خاص انجام می‌شوند. وی در مصاحبه با پرتال اطلاعاتی «ناردئنی نووستی» به تفصیل درباره اهمیت این تاسیسات استراتژیک صحبت کرد، و هم‌چنین توضیح داد که چرا نیروهای مسلح اوکرائین اینقدر می‌خواهند «جزیره مار» را تحت کنترل خود بازگردانند!

کنستانتین سیوکوف یادآور شد که «جزیره زمئینی» (Zmeiny Island) از نظر استراتژیک دارای موقعیت مهمی است و به این دلیل مورد توجه ارتش روسیه است. نیروهای مسلح اوکرائین نیز به نوبه خود مرتباً برای تصرف این جزیره تلاش می‌کنند، اما با مقاومت شدید نیروهای مسلح روسیه مواجه می‌شوند. سامانه‌های پدافند هوایی مستقر در جزیره، حملات موشکی ارتش اوکرائین را دفع می‌کنند، و خطر هواپیماهای نظامی نیروهای مسلح اوکرائین را نیز خنثا می‌کنند.

این کارشناس توضیح داد که چرا نیروهای مسلح اوکرائین اینقدر خواهان بازگرداندن جزیره مار هستند. نکته این است که در این جزیره امکانات نظامی استثنایی وجود دارد که با آن می‌توانید تا فاصله بسیار زیادی را رصد نمایید. ارتش اوکرائین می‌خواهد کنترل این زیرساخت‌ها را که توسط سرویس‌های اطلاعاتی ارتش آمریکا در اختیار کی‌یف قرار گرفته بود، به دست آورد.

این کارشناس گفت «بر روی این صخره یک مرکز اطلاعاتی وجود دارد که آمریکایی‌ها آن‌را ساخته‌اند. هم‌چنین ایستگاه‌های راداری وجود دارند که محیط را تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر کنترل می‌کنند: اینجا کل مولداوی، بخش بزرگی از رومانی، منطقه جنوب غربی اوکرائین قابل رصد است. از نقطه نظر اطلاعاتی، کنترل روسیه بر جزیره مانع از توانایی اوکرائین برای استفاده از فرودگاه‌های رومانی و مولداوی می‌شود.»

سیوکوف خاطرنشان شد که «جزیره زمئینی» اکنون در واقع یک «کارت برنده در آستین» روسیه است، زیرا به نیروهای مسلح روسیه اجازه می‌دهد تا عرضه تسلیحات غربی از رومانی و مولداوی به اوکرائین را رصد نمایند.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/wzkxh47e