تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۲ مارس ۲۰۲۲

 

حزب کمونیست آفریقای جنوبی، نژادپرستی و تعصب‌نژادی و تبعیض علیه آفریقایی‌ها در اوکرائین را به شدت محکوم می‌کند و خواستار حل و فصل مسالمت‌آمیز درگیری است

 

حزب کمونیست آفریقای جنوبی نژادپرستی و تعصب نژادی و برخورد توهین‌آمیزی را که به وسیله بازیگران دولتی و دیگران در اوکرائین و مرزهای آن با برخی از کشورها علیه آفریقایی‌ها به راه انداخته شده است، به شدت محکوم می‌کند. واقعیت نژادپرستی و تبعیض‌نژادی که علیه آفریقایی‌ها در اولویت دادن به سفیدپوستان در تخلیه از وضعیت اوکرائین اعمال می‌شود، از جمله بدرفتاری با آفریقایی‌ها، برخورد به آن‌ها به مثابه جنایتکار و فاقد حقوق، و عقب‌راندن، تهوع‌آور است. این را باید به مثابه شکست ظاهرسازی‌ها و نوک کوه یخ گرایشات نازی و برتری‌طلبانه‌ای دانست که در اوکرائین و کشورهای هم مرز با آن حاکم است، و در آن آفریقایی‌ها تبعیض و بدرفتاری تحقیرآمیز، نژادپرستانه را تجربه کردند..

حزب کمونیست آفریقای جنوبی همبستگی خود را با مردم آفریقایی رنج‌کشیده و خانواده‌های آن‌ها اعلام می‌کند و از اتحادیه آفریقا و دولت‌های آفریقایی می‌خواهد تا اقدامات فعالی را در چارچوب قوانین بین‌المللی برای تامین امنیت مردم آفریقا و اطمینان از زنده رسیدن آن‌ها به میهن انجام دهند. سازمان ملل متحد نباید در مورد رفتار نژادپرستانه سکوت کند، بلکه باید در راستای اجرای برنامه «مبارزه با نژادپرستی» خود برای از بین بردن نژادپرستی و مبنای مادی آن، در این مورد تحقیق کند و با آن برخورد نماید.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) متجاوز اصلی است که از طریق گسترش آن به سمت شرق، به سمت روسیه، باعث درگیری در اوکرائین شده است. ناتو، ابزار نظامی امپریالیستی به سرکردگی ایالات متحده، روسیه را دشمن استراتژیک خود می‌داند. ناتو از طریق گسترش و استفاده از اوکرائین به مثابه میدان توسعه‌طلبانه خود نسبت به روسیه، واکنش روسیه را برانگیخته است.

حزب کمونیست آفریقای جنوبی مجدداً از ناتو می‌خواهد که توسعه‌طلبی خود را به طور کامل متوقف و آن را معکوس کند، و از همه کسانی که ممکن است نگران باشند، از جمله روسیه و اوکرائین، می‌خواهد تنش‌زدایی نمایند، تقابل نظامی را متوقف نموده و به ابزار مسالمت‌آمیز برای حل مناقشه متوسل شوند. حزب کمونیست آفریقای جنوبی به جنگ امپریالیستی در اوکرائین و در هر بخش دیگر از جهان نه می‌گوید.

در همین راستا، رژیم در اوکرائین باید نقض حقوق بشر را که به طور سیستماتیک، به ویژه در مناطق شرقی علیه مردم انجام می‌دهد، متوقف کند. رژیم در سال ۲۰۱۵ حزب کمونیست اوکرائین و نمادهای کمونیستی را به مثابه بخشی از به‌اصطلاح «کمونیسم‌زدایی» خود و نقض حقوق بشر، ممنوع کرد و کمونیست‌ها را از حق شرکت در انتخابات، آزادی بیان و اجتماعات و دیگر حقوق سیاسی محروم ساخت.

http://solidnet.org/article/South-African-CP-SACP-strongly-condemns-racism-and-racial-prejudice-and-discrimination-against-Africans-in-Ukraine-calls-for-a-peaceful-resolution-of-the-dispute/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2swen63j