تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
۲۳ دسامبر ۲۰۲۲

بخش روابط بین‌الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست یونان در بیانیه‌ای محاصره تحمیل شده بوسیله آذربایجان بر جمعیت ارمنی‌ در قره‌باغ را محکوم می‌کند. به طور مشخص‌تر، در این بیانیه آمده است[۱]:

حزب کمونیست یونان محاصره جمعیت ارمنی در قره‌باغ (آرتساخ) را محکوم می‌کند

 

 

مردم قره‌باغ (آرتساخ) در پی محاصره کامل (زمینی و هوایی) اعمال شده بوسیله آذربایجان – با تحمل نیروهای «حافظ صلح» روسیه – بار دیگر با مشکلات بزرگی روبه‌رو هستند. ارامنه منطقه، محروم از تامین غذا، دارو و سوخت، در شرایط بویژه دشوار زمستان، برای بقا با مشکلات جدی مواجه هستند.

این تحولات دراماتیک با جنگ پاییز اخیر در قفقاز مرتبط است، زیرا «عواقب» جنگ بزرگ امپریالیستی در اوکرایین، سرکوب نظامی ارمنی‌ها و پیروزی آذری‌ها را که از حمایت کامل سیاسی- نظامی ترکیه، که در «معامله شرقی» خود با رهبری روسیه به تحمل این تحولات دست یافت برخوردار بودند، تسهیل نمود.

در پشت همه این تحولات که اکنون مردم ارمنی قره‌باغ (آرتساخ) هزینه آن را می‌پردازند، مبارزه بورژوازی برای مواد خام، برای مسیرهای حمل و نقل کالا، برای پشتیبانی‌ها ژئوپولیتیک، برای دو کلمه سهم بازار، در شیوه تولید سرمایه‌داری نهفته است.

این تحولات، به همان شیوه‌ای که «خون کوسه‌ها را جذب می‌کند»، به جذب دیگر قدرت‌های امپریالیستی، مانند ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا، که به هر حال در آن‌ها درگیر هستند، اما اکنون به آن‌ها فرصت داده شده تا درگیری خود را در منطقه از نظر استراتژیک مهم قفقاز ژرف‌تر نمایند، ادامه می‌دهد.

حزب کمونیست یونان محاصره جمعیت ارمنی در قره‌باغ، دنبال کردن فقیرسازی و نابودی فیزیکی آن‌ها را محکوم می‌کند.

ما در برابر منافع طبقات بورژوازی و نقشه‌های قدرت‌های امپریالیستی، که مردم را در جنگ‌ها قتل‌عام می‌کنند یا با ابزارهای «مسالمت‌آمیز» فقر و بینوایی نابود می‌کنند، می‌ایستیم.

ما خواستار پایان محاصره منطقه هستیم و طبقه کارگر، خلق‌های منطقه را، که در نتیجه سرنگونی ضدانقلابی نظام سوسیالیستی یک تراژدی ماندگار را تجربه می‌کنند، به سازماندهی مبارزه مستقل خود علیه آن منافع طبقاتی که آن‌ها را بر اساس زبان، مذهب، منشأ قومی تقسیم می‌کند و برای ایجاد یک مبارزه مشترک علیه انحصارات و سرمایه‌داری، که اگر سرنگون نشوند، به ریختن خون و نابودی آن‌ها ادامه خواهند داد، فرامی‌خوانیم.

۱- متن یونانی بیانیه:

https://www.902.gr/eidisi/politiki/315743/kke-katadikazei-ton-apokleismo-toy-armenikoy-plithysmoy-sto-nagkorno-karampah

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/mtbfuw4m