تسنیم

۲۲ اسفند ۱۴۰۰

 

حملات موشکی گسترده به مرکز منطقه کردستان عراق/ هدف قرار گرفتن دو مرکز آموزشی موساد و اطراف کنسولگری آمریکا در اربیل

 

منابع خبری از شلیک بیش از ده فروند راکت و موشک به سمت پایگاه‌ نظامی و کنسولگری آمریکا در شهر اربیل و همچنین هدف قرار گرفتن دو مرکز آموزشی موساد در اربیل و وقوع انفجار در منطقه سلیمانیه در شمال عراق خبر دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بامداد امروز (یکشنبه)، بنا بر گزارش‌های اولیه ۱۴ فروند راکت ۱۲۲ میلی متری «گراد» به نزدیکی پایگاه نظامی آمریکا در حومه فرودگاه اربیل و همچنین اطراف کنسولگری آمریکا در اربیل اصابت کرده است..

در پی این حملات، آژیر هشدار در پایگاه نظامی «الحریر» آمریکا در نزدیکی فرودگاه اربیل به صدا درآمده و پروازهای این فرودگاه بین‌المللی متوقف شده است.

رسانه‌های عراقی همچنین گزارش دادند که مقر کنسولگری آمریکا در شهر اربیل مرکز منطقه کردستان عراق هدف اصاب ۵ فروند موشک قرار گرفته است.

یک منبع امنیتی عراقی گفت که برخی از این راکت‌ها به نزدیکی مجتمع «زیزین» که برای اسکان افسران پایگاه آمریکایی در نظر گرفته شده است، اصابت کرده‌اند.

به دنبال این حملات، دروازه‌های ورودی سفارت آمریکا در بغداد بسته شده و پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق به حالت آماده‌باش کامل درآمده است.

برخی منابع خبری عراق نیز از تیراندازی گسترده در آسمان اربیل و پرواز یک فروند پهپاد ناشناس بر فراز مرکز منطقه کردستان عراق خبر دادند.

در همین ارتباط، «امید خوش‌ناو» استاندار اربیل گفت: «بامداد امروز چند موشک به اربیل اصابت کرد، اما مشخص نیست که هدف کنسولگری آمریکا بوده است یا فرودگاه بین‌المللی اربیل».

همزمان برخی منابع خبری از فعال‌شدن آژیر خطر در سفارت ایالات متحده آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر دادند.

در همین حال، کانال تلگرامی صابرین‌نیوز نیز گزارش داد که همزمان صدای انفجار در سلیمانیه واقع در شمال عراق شنیده شده است.

صابرین‌نیوز همچنین به نقل از یک منبع امنیتی اعلام کرد که در این حملات راکتی، دو مرکز آموزشی پیشرفته متعلق به موساد اسرائیل در اربیل واقع در شمال عراق با «موشک‌های بالستیک» مورد حمله قرار گرفتند.

دستگاه موسوم به مبارزه با تروریسم منطقه کردستان عراق با اعلام مدعی شد که «اربیل بامداد امروز با ۱۲ موشک بالستیک که از خارج از عراق شلیک شده بود، هدف حمله قرار گرفته است».

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته و از تلفات احتمالی خبری در دسترس نیست، اما خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی مدعی شد که «هیچ تلفاتی در میان سربازان آمریکایی در پی حمله به اربیل عراق وجود ندارد».

سامان برزنجی وزیر بهداشت اقلیم کردستان عراق نیز در این باره گفت: «انفجارهای اربیل تلفات جانی به همراه نداشت».

نخستین واکنش آمریکا به حملات موشکی اربیل
وزارت خارجه آمریکا این حمله موشکی و راکتی را محکوم کرد و گفت که « ما این حمله شرورانه و نمایش خشونت را محکوم می‌کنیم».

وزارت خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد که «هیچ خسارت مالی یا تلفات جانی در هیچ یک از تأسیسات دولتی آمریکا مشاهده نشده است و این حادثه توسط دولت عراق و دولت منطقه کردستان در حال بررسی است».

واکنش «مصطفی الکاظمی» به حمله به اربیل
نخست‌وزیر عراق در پیامی توئیتری درباره به حملات بامداد به اربیل نوشت: «حمله‌ای که شهر عزیز اربیل را هدف قرار داد و ساکنان آن را به وحشت انداخت، حمله‌ای به امنیت مردم ماست. ما تحولات را با رئیس دولت منطقه کردستان پیگیری کرده‌ایم و نیروهای امنیتی ما این حمله را بررسی خواهند کرد و هرگونه آسیبی به امنیت شهرهایمان و امنیت شهروندانمان را برطرف خواهیم کرد».

واکنش مسرور بارزانی به حمله بامدادی به اربیل
مسرور بارزانی، نخست وزیر منطقه کردستان در واکنش به حمله صورت گرفته به نزدیکی فرودگاه اربیل که طی آن مرکز جاسوسی صهیونیست‌ها هدف قرار گرفت، اظهار داشت: «اربیل در برابر ترسوها سر تعظیم فرود نخواهد آورد».

اربیل: ۱۲موشک بالستیک به اربیل اصابت کرد

نهاد موسوم به مقابله با تروریسم در منطقه کردستان عراق اعلام کرد که ۱۲ موشک بالستیک از خارج عراق به اربیل اصابت کرده است.

وزارت داخلی کردستان عراق هم اعلام کرد که به زودی نتایج حمله به نزدیکی کنسولگری را اعلام خواهد کرد و ما به شهروندان اطمینان خاطر می‌دهیم که اربیل امن است.

المیادین: مقر اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل در اربیل هدف قرار گرفته است

شبکه المیادین لبنان به نقل از منابع آگاه گزارش داد که در حمله موشکی و راکتی بامداد به اربیل، مقر “اطلاعاتی” (جاسوسی) و امنیتی رژیم اسرائیل در اطراف اربیل هدف قرار گرفته است.

این شبکه دقایقی بعد، به نقل از منابعی که آن‌ها را موثق خوانده، گزارش داد که در عملیات موشکی علیه مقر و پایگاه موساد رژیم اسرائیل به صورت دقیق هدف قرار گرفته است. این پایگاه در تفرجگاه صلاح الدین (مصیف صلاح الدین، واقع در ۱۰ کیلومتری شمال شرق اربیل) قرار دارد.

بر اساس این گزارش، در این عملیات، مزدوران و عناصر رژیم صهیونیستی کشته و یا زخمی شده و به هیچ مرکز عراقی یا آمریکایی حمله‌ای نشده است.

واکنش برهم صالح به حمله به اربیل
برهم صالح، رئیس جمهور دوره انتقالی عراق نیز در واکنش به این عملیات، گفت: «حمله به اربیل، جنایت تروریستی و محکوم است.»

واکنش رئیس ائتلاف السیاده عراق
خمیس خنجر، رئیس ائتلاف السیاده عراق در واکنش به این عملیات گفت: ما حمله بزدلانه به اربیل راکه اهالی آن را به وحشت انداخت، محکوم می‌کنیم و با حکومت کردستان در هر گامی برای بازداشتن هرحمله‌ای به شهرها و اهالی‌مان ابراز همبستگی می‌کنیم.»

او از همه نیروهای عراقی خواست که موضع واحدی علیه این حمله در راستای حفظ حاکمیت و وحدت عراق بگیرند.

واکنش رئیس پارلمان عراق به حمله موشکی به اربیل
محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق نیز گفت که حمله به اربیل، حمله و تجاوز به حاکمیت و امنیت عراق و همه شهروندان عراقی بوده و این اقدام محکوم بوده و نیازمند موضع ملی واحد و قاطعانه‌ای برای بازدارنگی و مقابله با آن است.

رئیس منطقه کردستان: حمله موشکی به اربیل هیچ گونه تلفات انسانی نداشت

نیچروان بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق گفت که حمله موشکی به اربیل، هیچ گونه تلفات انسانی نداشته است.

المیادین: حمله به مقر موساد آسیبی به غیرنظامیان و تأسیسات عراقی نداشته است
منابع موثق به شبکه المیادین گفتند که حمله موشکی به مقر موساد رژیم اسرائیل در اربیل، هیچ گونه آسیبی به غیرنظامیان یا تأسیسات عراقی در منطقه کردستان عراق وارد نکرده است.

ادعای استاندار اربیل: هیچ پایگاه اسرائیلی در کردستان وجود ندارد
شبکه رودآو کردستان عراق به نقل از استاندار اربیل وجود پایگاه‌های اسرائیلی در اربیل را رد کرده و مدعی شده است که ادعاها در باره وجود این پایگاه‌ها صحت ندارد.

گمانه‌زنی منابع عراقی درباره کشته یا زخمی شدن عناصر رژیم صهیونیستی

برخی از منابع خبری عراق مدعی شدند که در این حملات برخی از نیروهای وابسته به رژیم صهیونیستی کشته یا زخمی شده‌اند.

برخی منابع نیز از کشته یا زخمی شدن ۹ عنصر از عناصر رژیم صهیونیستی در این حملات خبر داده‌اند.

رسانه عراقی: حمله به مقر موساد کشته و زخمی داشت
پایگاه «المعلومه» عراق به نقل از منابع امنیتی امروز یکشنبه خبر داد که در حمله موشکی به مقر اصلی جاسوسی موساد در اربیل اقلیم کردستان عراق در مسیر «تفرجگاه صلاح الدین»، چند افسر موساد کشته و زخمی شدند.

واکنش بارزانی به حمله به اربیل
مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان عراق در واکنش مجدد به حمله به مقر جاسوسی صهیونیست‌ها در اربیل گفت: حمله به اربیل جنایت علیه بشریت است و مردم کردستان را به صبر در برابر چنین تهدیدات دعوت می‌کنم.

برهم صالح نیز گفت که زمان حمله مذکور همزمان با نشانه‌های گشایش سیاسی در عراق، مشکوک است.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p9apnmz