تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
۱۴ ژوئیه ۲۰۲۱

 

حزب مردم فلسطین از دولت تشکیلات خودگردان فلسطین خارج می‌شود

 

حزب چپ همچنین نصری ابو جیش وزیر کار دولت تشکیلات خودگردان را، پس از آن که او علی‌رغم تصمیم حزب از دولت استعفا نداد، اخراج کرد.

کمیته مرکزی حزب مردم فلسطین روز سه‌شنبه ۱۳ ژوئیه تأیید کرد که نصری ابو جیش وزیر کار دولت تشکیلات خودگردان فلسطین را از حزب اخراح کرده است و حزب دیگر بخشی از دولت تشکیلات خودگردان به ریاست محمد اَشتیه نخست‌وزیر نیست. کمیته مرکزی حزب مردم فلسطین با صدور بیانیه‌ای گفت که «دیگر به هیچ شکل یا بوسیله هیچ‌کس در دولت نمایندگی نمی‌شود.»

اخراج جیش در پی امتناع وی از استعفا دادن از وزارت در دولت تشکیلات خودگردان فلسطین صورت گرفت، حزب مردم فلسطین در تصمیم ۲۷ ژوئن خود برای خروج از دولت تشکلات خودگردان از جیش خواسته بود از وزارت استعفا بدهد. حزب مردم فلسطین پس از مرگ نزار خلیل محمد بنات، فعال سیاسی فلسطینی، کمی پی از دستگیری او به وسیله مقامات تشکیلات خودگردان در ۲۴ ژوئن، تصمیم گرفت از دولت خارج شود.

در پی مرگ بنات در بازداشت، چندین تظاهرات اعتراضی علیه دولت تشکیلات خودگردان برگزار شد. تشکیلات خودگردان برای متوقف کردن آن تظاهرات به قهر متوسل شد. حزب مردم فلسطین از دولت تشکیلات خودگردان به ریاست اَشتیه خواسته است مسئولیت مرگ بنات و نبود آزادی تحت دولت خود را بپذیرد.

کمیته مرکزی حزب مردم فلسطین در نشست ۵ ژوئیه خود تصمیم به خروج از تشکیلات خودگردان را تأیید کرد و از جیش خواست از مقام خود استعفا دهد. اما، در ۱۰ ژوئیه نصری قصد خود را برای ماندن در دولت اعلام کرد و ادعا کرد که نخست‌وزیر اشتیه دوباره استعفای او را نپذیرفته است. در پی امتناع نصری از خروج از دولت خودگردان، بسام صالحی دبیر کل حزب مردم فلسطین اعلام کرد که «نصری ابو جیش دیگر عضو حزب نیست و ما به خروج خود از دولت متعهد هستیم.»

حزب مردم فلسطین در بیانیه‌ تأکید نمود که یک تحقیق مستقل پیرامون شرایطی که منجر به مرگ بنات شد باید صورت گیرد و همه کسانی که مسئول مرگ او هستند باید پاسخگو باشند. حزب همچنین خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی در فلسطین و پایان دادن به همه نوع نقض حقوق و حرمت شهروندان شد. دبیر کل همچنین تأکید نمود که در آینده این نوع اتفاقات نباید تکرار شوند زیرا با فرهنگ فلسطینی بیگانه‌اند و علیه همه قوانین، قطع‌نامه‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی می‌باشند.

حزب کمونیست فلسطین که در سال ۱۹۲۲ تأسیس شد یکی از قدیمی‌ترین احزاب در فلسطین است. حزب پس از فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ نام خود را به حزب مردم فلسطین تغییر داد. حزب از سال ۱۹۸۷ عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین بوده است. حزب مردم فلسطین از بدو تأسیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از قراردادهای اسلو در سال ۱۹۹، بخشی از آن بوده است.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/d2hsm28z