هنگامی که راه‌حل دو-دولت در اوایل دهه ۱۹۷۰ پیشنهاد شد، شهرک‌سازی، دزدی و تجاوز وحشتناکی که این روزها توسط باندهای جنایتکار نازی و فاشیست انجام می‌شود وجود نداشت. آن‌ها در کشتار روزانه کشاورزان و مالکان واقعی فلسطین شرکت می‌کنند. در آن سال‌های گذشته تنها یک شهرک در شمال کرانه باختری و شهرک دیگری در جنوب آن وجود داشت. از این رو، برای حزب کمونیست فلسطین ما ضروری شد که شعار یک کشور دموکراتیک و سکولار واحد در سراسر سرزمین تاریخی فلسطین، یک «دولت برای همه فرزندان آن» را اتخاذ کند.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شبکه همبستگی (SolidNet)
۸ نوامبر ۲۰۲۳

اظهارات مطبوعاتی رفیق دکتر محمود سعادة دبیر کل حزب کمونیست فلسطین

 

تاکید کنونی بسیاری از کشورها و برخی سازمان‌های فلسطینی بر امکان تحمیل راه‌حل دو-دولت بر فلسطین تاریخی، از نظر دیالکتیکی، به شعاری استعماری و جایگزین تحت پوشش اروپایی با یک تاریخ منفور استعماری و ارتجاعی عربی تبدیل شده است. با توجه به شرایط به سرعت متحول در غزه و کرانه باختری، تحت تأثیر نبردهای شدیدی که در حال حاضر در سطح محلی، منطقه‌ای و جهانی در حال وقوع است، نمی‌توان به آن بر روی زمین تحقق بخشید. این تلاشی است برای حفظ جای پایی در سواحل دریای مدیترانه به عنوان پایگاه استعماری در سرزمین فلسطین با نمایندگی استعمار نژادپرست صهیونیستی، که بخش دوم راه حل دو-دولت است که این روزها در سطح جهانی مورد بحث قرار گرفته است.

بنابراین، آتش درگیری شعله‌ور است و تراژدی‌ها و جنگ‌های مرگبار در طول نسل‌ها ادامه دارند، هیچ راه‌حل نهایی برای معضلی که نسل‌های آینده همچنان از آن رنج خواهند برد، ارائه نمی‌دهند. راه‌حل دو-دولت بمثابه یک چارچوب محوری برای حفظ منافع استعماری و امپریالیستی قدرت‌های خون‌ریز آمریکایی و اروپایی در خاورمیانه و به ویژه در منطقه عربی عمل می‌کند. هنگامی که راه‌حل دو-دولت در اوایل دهه ۱۹۷۰ پیشنهاد شد، شهرک‌سازی، دزدی و تجاوز وحشتناکی که این روزها توسط باندهای جنایتکار نازی و فاشیست انجام می‌شود وجود نداشت. آن‌ها در کشتار روزانه کشاورزان و مالکان واقعی فلسطین شرکت می‌کنند. در آن سال‌های گذشته تنها یک شهرک در شمال کرانه باختری و شهرک دیگری در جنوب آن وجود داشت. از این رو، برای حزب کمونیست فلسطین ما ضروری شد که شعار یک کشور دموکراتیک و سکولار واحد در سراسر سرزمین تاریخی فلسطین، یک «دولت برای همه فرزندان آن» را اتخاذ کند، زیرا شرایط جهانی و واقعیت عینی ناشی از مبارزه ملی، و طبقاتی ما علیه نیروهای فاشیست نژادپرست استعماری آنگلوساکسون نیازمند اتحاد همه نیروهای روشنفکر کمونیست، چپ، ملی و اسلامی در منطقه عربی، و همچنین حامیان آن‌ها از نیروهای ضد-امپریالیستی در سراسر جهان در یک جبهه جهانی، در برابر دولت‌های یاغی متجاوزی است که قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند و به حاکمیت ملی مردم جهان بی‌احترامی می‌کنند.

در مورد سازمان آزادی‌بخش فلسطین، می‌بینیم که تحت ترکیب و رهبری کنونی که توسط جناحی منصوب شده‌اند که آرمان‌های مردم عرب فلسطین ما را نمایندگی نمی‌کند، این از عملکرد این رهبران روشن است. راه‌حل بهینه بازسازی سازمان آزادیبخش فلسطین بر پایه‌های ملی انقلابی است، و این سازمان باید چتر همه سازمان‌های فلسطینی از چپ افراطی تا راست افراطی باشد. این بدین معنی است که برای این‌که بتواند واقعاً نماینده مردم ما در همه بخش‌ها و گروه‍‌بندی‌های آن باشد هیچ‌کس نباید حذف شود.

رفیق سعادة همچنین نسبت به کنفرانس‌های مشکوکی که در رسانه‌ها از آن صحبت می‌شود، مانند «کنفرانس ژنو» که هدف آن دور زدن مقاومت فلسطین و آرمان‌های مردم ما برای آزادی و استقلال است، هشدار داد. او هر چهره فلسطینی یا احزاب عربی را که در چنین کنفرانس‌هایی شرکت می‌کنند، نهادهای مشکوکی تلقی می‌کند که نه از نزدیک و نه از دور نماینده مردم عرب فلسطین ما نیستند.

رفیق سعادة اظهار نمود که توطئه آوارگی و اسکان دوباره با پایداری مردم سرافراز ما در غزه علی‌رغم ددمنشی یورش و بزرگی توطئه خنثی شد. دبیرکل حزب کمونیست فلسطین به فرزندان مردم ما در کرانه باختری، غزه و هر کجا که هستند، از صمیم قلب تسلیت گفت. او اعلام کرد که این فداکاری‌ها آتشی خواهد بود که اشغالگر را خواهد سوزاند و ما را به سوی آزادی و استقلال هدایت خواهد کرد.

دکتر محمود سعادة

دبیر کل حزب کمونیست فلسطین
۸ نوامبر ۲۰۲۳

http://solidnet.org/article/Palestinian-CP-Press-Statement-by-the-General-Secretary-of-the-Palestinian-Communist-Party-Comrade-Dr.-Mahmoud-Saadeh/