تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منابع: ریا نووستی، آسوشیتدپرس، رویترز
۲۴ ژوئن ۲۰۲۳

در حالی که پریگوژین در روستوف است پوتین از «خیانت» و «خنجر از پشت» صحبت می‌‌کند

 

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی خود خطاب به شهروندان از «خیانت» و «خنجر از پشت» صحبت کرد. وی خاطرنشان کرد که «هر گونه ناآرامی داخلی یک تهدید مرگبار برای کشور ما، برای ما به عنوان یک ملت است.» وی گفت: «این یک ضربه‌ به روسیه، به مردم ما و اقدامات ما برای محافظت از میهن‌مان است» و تصریح نمود که «این تهدید با پاسخ جدی مواجه خواهد شد.»

وی افزود که واکنش دولت بسیار شدید خواهد بود. او توضیح داد که همه کسانی که در این شورش شرکت کردند مجازات خواهند شد.

وی گفت که اقدامات قاطعی برای تثبیت وضعیت روستوف که به گفته وی دشوار است، انجام خواهد شد.

از سوی دیگر، رئیس ارتش خصوصی واگنر امروز گفت که در مقر ارتش روسیه در شهر روستوف – مرکز فرماندهی کلیدی در حمله روسیه به اوکرایین – حضور دارد و افزود: «تأسیسات نظامی از جمله فرودگاه ، در دست مردان او است.»

در ویدیوی دیگری که در یک حساب تلگرامی مرتبط با واگنر نصب شده است، یوگنی پریگوژین در کنار یونس بک اوکوروف معاون وزیر دفاع روسیه و ژنرال ولادیمیر آلکسیف دیده می‌شود.

پریگوژین در آخرین ویدئو – که مشخص نیست چه زمان و در کجا ضبط شده است – می‌گوید که نیروهایش شهر روستوف را محاصره کرده‌اند و آماده لشکرکشی به مسکو هستند، و در عین‌حال از رهبری ستاد کل والری گراسیموف. و وزیر دفاع سرگئی شویگو می‌‎خواهد به دیدار او بروند.

در اولین ویدئو، رئیس واگنر می‌گوید که هواپیماهای نظامی شرکت کننده در عملیات در اوکرایین «به طور عادی» به انجام عملیات نظامی در اوکرائین ادامه می‌دهند.

پریگوژین با اطمینان از اینکه «هیچ افسری» از وظایفش برکنار نشده است می‌گوید: «مرکز فرماندهی اصلی به طور عادی کار می‌کند.

فرماندار استان روستوف از شهروندان خواست در خانه بمانند و همه برنامه‌های عمومی لغو شده است.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای واگنر نیز به سمت ورونژ به مقصد نهایی مسکو در حرکت هستند.

بزرگراه ام-۴ که روستوف را به مسکو متصل می‌کند، بوسیله نیروهای «ارتش روسیه» (از جمله گارد ملی) بسته شده است. نیروهای فرماندهی شرقی ارتش روسیه به طور مداوم وارد مسکو می‌شوند، در حالی که موانع و ایست‌های بازرسی در ورودی‌های پایتخت تقویت می‌شوند.

وزارت دفاع روسیه امروز در بیانیه‌ای خطاب به جنگجویان واگنر گفت که بوسیله رهبر خود یوگنی پریگوژین «فریب خورده و به یک ماجراجویی جنایتکارانه کشیده شده‌اند.»

وزارت دفاع روسیه همچنین در بیانیه خود در تلگرام از جنگجویان واگنر خواست با نمایندگان این کشور و سازمان‌های مجری قانون تماس بگیرند و قول داده است که امنیت آن‌ها را تضمین خواهد کرد.