بیانات برخی «سبز»ها و «چپ»ها دربارۀ ترور سلیمانی

 

مشاوران موسوی: مردم ما طی چهار دهه‌ی اخیر نشان داده‌اند که در مقابل متجاوزان شجاعانه خواهند ایستاد، ولی اگر دشمنان این آب و خاک بر طبل جنگ می‌کوبند، تلاش برای نواختن بلندتر طبل‌های‌مان، راه به‌جایی نمی‌برد. به یقین، ایرانی آباد و آزاد بیش از هر چیز دیگر می‌تواند برای صلح و آرامش و استقلال ملل منطقه مفید باشد. اخبار روز: کشته شدن سلیمانی در عراق در امتداد تنش و زورآزمایی طولانی مدت آمریکا و جمهوری اسلامی در این کشور روی داده است. مردم ایران در این درگیری نه نقش و نه سودی دارند و در ادامه آن ذینفع نیستند. کمیته مرکزی حزب تودهٔ‌ ایران: نباید اجازه داد تا سران ارتجاعی و ضد مردمی رژیم حاکم بر ایران و دولت آمریکا بار دیگر منطقهه خاورمیانه را با بحران جنگی دیگر به آتش و خون بکشند.

 

اخبار روز

۵ ژانویه ۲۰۲۰

 

بیانیه مشاوران موسوی دربارۀ ترور سلیمانی

 

هموطنان عزیز
حادثه‌ی دلخراش و جنگ‌افروزانه‌ی سحرگاه امروز، مردم ما را هم اندوهگین ساخت و هم نگران: اندوه از دست دادن سرمایه‌های انسانی و نگران از آینده‌ی کشور. در بزنگاه‌های تاریخی هر ملتی، گاه تصمیم‌های برخاسته از شور و هیجان و بدون پشتوانهٔ خرد همگانی، به‌جای راهیابی به خروج از بن‌بست‌های پیش رو، به انسداد مضاعف منجر می‌شود.

امروز مردم ما و بیش از آنها مسئولان کشور، باید با هوشیاری تمام‌عیار تصمیم بگیرند و اقدام نمایند. بدیهی است که عزت و سربلندی کشور، خواستی همگانی است، اما خواستی که با مسابقه در انتقام‌جویی‌های دوجانبه نه جامهٔ عمل می‌پوشد و نه به سرانجامی می‌رسد.

کشور ما در حال حاضر بیش از هر چیز نیازمند صلح و انسجام داخلی است که جز از راه اعتمادزایی میان اقشار مختلف و حکومت به‌دست نخواهد آمد، سرمایه‌ی اجتماعی که ما را به مسیر توسعه و پیشرفت رهنمون سازد و در سایه‌ی آن، معیشت مردم چنان بهبود یابد که در منطقه و جهان به‌عنوان ملتی شادکام و سعادتمند، خوش بدرخشند.

مردم ما طی چهار دهه‌ی اخیر نشان داده‌اند که در مقابل متجاوزان شجاعانه خواهند ایستاد، ولی اگر دشمنان این آب و خاک بر طبل جنگ می‌کوبند، تلاش برای نواختن بلندتر طبل‌های‌مان، راه به‌جایی نمی‌برد. به یقین، ایرانی آباد و آزاد بیش از هر چیز دیگر می‌تواند برای صلح و آرامش و استقلال ملل منطقه مفید باشد.

خلاف آنچه خودکامگان عالم تصور می‌کنند، هر قطره خونی که از مظلومان بر زمین ریزد، پایه‌های کاخ‌های ستم را سست‌تر می‌سازد. اگرچه دفاع از کیان کشور نیاز به استقامت و پایداری دارد، دعوت به آزادی، عدالت و استقلال از لوله‌های تفنگ بیرون نمی‌آید. همه‌ی ما از تاریخ آموخته‌ایم که جنگ‌افروزان بیش از هر چیز در پی انباشت قدرت و ثروت خویشند، در حالی که بشریت، تشنه‌ی جهانی است که در آن سری به گرسنگی نخوابد، تنی بی‌آشیان نیاساید، و چشم‌ها بدون نگرانی به آینده‌ای روشن چشم دوزد.

اردشیر امیرارجمند، محمد باقریان، قربان بهزادیان‌نژاد، سید علیرضا بهشتی شیرازی، سید محمد رضا حسینی بهشتی، سید علیرضا حسینی بهشتی، مهدی فروزنده پور، علی عرب مازار یزدی، فرشاد مومنی

***

اخبار روز

۳ ژانویه ۲۰۲۰

پیرامون کشته شدن قاسم سلیمانی – یادداشت سیاسی اخبار روز

 

یک
وقتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش در پی بالا گرفتن تشنج‌ها بین جمهوری اسلامی و آمریکا در عراق، اعلام کرد اخطار نمی‌دهد، بلکه تهدید می‌کند، شاید هیچ‌کس نمی‌توانست تصور کند که این تهدید به کشته شدن قاسم سلیمانی مهم‌ترین چهره ی نظامی جمهوری اسلامی بیانجامید.

کشتن قاسم سلیمانی شدیدترین ضرب شست نظامی است که آمریکا تا به حال به جمهوری اسلامی نشان داده و پایه‌های افسانه ی «قدرت نظامی» ان را دست کم در منطقه لرزانده است. ترامپ این ضرب شست را در زمانی انجام داد که هنوز مدت زمان زیادی از قیام مردم ایران علیه استبداد نگذشته و دنیا فهمیده است که این حکومت در داخل کشور از پایگاه و اعتبار چندانی برخوردار نیست.

کشته شدن سلیمانی در عراق در امتداد تنش و زورآزمایی طولانی مدت آمریکا و جمهوری اسلامی در این کشور روی داده است. مردم ایران در این درگیری نه نقش و نه سودی دارند و در ادامه آن ذینفع نیستند. آمریکا و جمهوری اسلامی در منطقه علنا در برابر یک دیگر در حال جنگ هستند. آن‌ها سراسر منطقه را برای این رویارویی انتخاب کرده‌اند. حضور نظامی آن‌ها در عراق و سوریه و لبنان و دیگر جاها به ضرر صلح و آرامش مردمان این کشورهاست. چه آن زمان که آمریکا با طرح ادعاهای گمراه کننده و دروغ، نظامیانش را روانه عراق کرد و چه زمانی که جمهوری اسلامی با توجه به خلا قدرت در این کشور همسایه کوشید جای پای هر چه محکم‌تری در عراق به دست بیآورد، رشته ی بی پایانی از جنگ و ترور و ناآرامی بر عراق و سرتاسر منطقه سایه انداخت.

اکنون نیز بار دیگر باید مردم ایران و عراق و سایر کشورهای درگیر در این رویارویی، با چشمانی نگران منتظر سلسله اقدامات تلافی جویانه ای متقابلی باشند که امنیت منطقه را بیشتر زایل کرده و خطر جنگ را افزایش می دهد.

دو
سپاه پاسداران از چشم اکثریت ایرانیان یک نیروی جنایتکار، متجاوز و با کارنامه ای دهشت بار است که مشت آهنینش در منطقه در خدمت افزایش «عمق استراتژیک» حکومت وحشت و ترور جمهوری اسلامی است و در داخل ایران دهان آزادی خواهان را خرد کرده است. فرماندهان سپاه مظهر این سیاست جنایتکارانه بوده‌اند. آزادی خواهان در ایران نمی‌توانند کوچک‌ترین همدلی و هم رایی با چنین جنایتکارانی و کم‌ترین تاسفی نسبت به مرگ کسی که از جمله افراد موثر گسترده شدن و تقویت پایه‌های این حکومت جنایتکار در ایران و سرتاسر منطقه بوده است، داشته باشند.

ما در کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق نه همراه با پایکوبی طرفداران حمله نظامی آمریکا به ایران هستیم و نه همداستان با کسانی که اکنون در غم «سردار عارف» نشسته اند و می‌کوشند از او چهره‌ای محبوب و «ملی» بسازند.

سه
جمهوری اسلامی خواهد کوشید شکست اطلاعاتی – نظامی خود را در کنار وعده ی انتقام، در سطح ایران و منطقه به یک پیروزی سیاسی تبدیل کند. آن‌ها که هنوز از زیر فشار خردکننده اعتراضات آبان ماه و تبعات بعدی آن رهایی نیافته‌اند، مرگ قاسم سلیمانی را فرصتی خواهند کرد تا فضای سیاسی در ایران را تغییر جهت دهند، مردم را به نفع خود به خیابان‌ها بیاورند، احساسات ناسیونالیستی و ضدآمریکایی را دامن بزنند و این احساسات را به جای احساس نفرت نسبت به حکومت و جنایات آن بنشانند و از این موقعیت برای تحکیم پایه های حکومت خود، گسترش فضای اختناق و سرکوب و به فراموشی سپردن خواست‌ها و مطالبات مردم، فشار بر زندانیان سیاسی و… استفاده کنند.

«شهادت سردار عارف» شاید همان طور که زمانی خامنه‌ای آرزویش را کرده بود، اکنون بهترین فرصت را برای او فراهم آورده است، تا صفوف تکه پاره شده  عوامل خود بعد از قیام آبان ماه را نیز به یکدیگر نزدیک کند و آن عده از ماموران حافظ نظمش در خیابان ها را که این همه کشتار بی رحمانه، زانوانشان را سست کرده بود، بار دیگر و از نو جان تازه ای بدهد و برای کشتارهای بعدی آماده کند.

چهار
مردم ایران بارها و از جمله در قیام آبان ماه ۹۸ خود اعلام کرده اند که خواهان نان، کار و آزادی هستند. سیاست های تجاوزکارانه ی جمهوری اسلامی در منطقه، نه تنها کمکی به داشتن «نان و کار و آزادی» برای مردم نمی کند، بلکه یکی از عواملی است که امنیت را از کشور ما سلب کرده و زندگی میلیون ها مردم در ایران را به زیر خط فقر رانده است.

حکومت باید به سیاست های تجاوزکارانه ی خود در کشورهای همسایه و منطقه پایان دهد و نیروهای نظامی خود را از این کشورها خارج کند. یک سیاست مسئولانه ایرانی در درجه ی اول پافشاری بر این درخواست و در کنار آن کوشش، همراهی و هم گامی با همه ی نیروهای آزادی خواه، صلح طلب و مسئول در سرتاسر منطقه و جهان برای آن است که دخالت های نظامی در منطقه ما پایان یابد و مردمان کشورهایمان بتوانند خود بر سرنوشت خود حاکم شوند.

از کشور ما بیش از این نباید فریاد جنگ و انتقام و تهدید سر داده شود. مردم در ایران، عراق، سوریه، لبنان و افغانستان با یکدیگر سر جنگ ندارند. اگر آن ها بتوانند بر سرنوشت خود حاکم شوند، آن گاه این بساط دهشت آور جنگ و ترور و کشتار و ناامنی در منطقه نیز برچیده خواهد شد.

***

سایت حزب تودۀ ایران

۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۹

 

بیانیه کمیته مرکزی حزب تودهٔ‌ ایران: ضرورت تشدید تلاش‌ها به‌منظور حفظ صلح در منطقه و مقابله با سیاست‌های ماجراجویانه و خطرناک امپریالیسم آمریکا!

 

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های جهان، قاسم سلیمانی،‌ فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران،‌ ابو مهدی المهندس، نایب‌رئیس حشد الشعبی عراق، و شماری از همراهان ایرانی، عراقی، و لبنانی آنان، در حمله هوایی‌ای غافلگیرانه در نزدیکی فرودگاه بغداد به‌قتل رسیدند. ترور قاسم سلیمانی به ‌دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، و با نقض آشکار حاکمیت ملی عراق و همه قوانین بین‌المللی، بی‌شک می‌تواند خطراتی مهلک برای منطقه به‌همراه داشته باشد.

علی خامنه‌ای، ولی‌فقیه رژیم، در پیامی که به این مناسبت صادر کرد، ضمن اعلام سه روز عزای عمومی در کشور،‌ ازجمله گفت: “انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او [سلیمانی] و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. ”

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، ترور قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس را محکوم کرد و در بیانیه‌ای، حمله هوایی به فرودگاه بغداد را “اقدامی خصمانه” و نقض تمامیت ارضی آن کشور اعلام کرد که می‌تواند به بروز جنگ در عراق، منطقه، و جهان منجر بشود. سپاه پاسداران رژیم ایران نیز در بیانیه‌ای هشدار داد که کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکا “برخلاف نیت و غایت” این قتل، به باز شدن جبهه‌هایی جدید علیه آمریکا و اسرائیل در منطقه و جهان خواهد انجامید.

حزب تودهٔ‌ ایران، در ماه‌های اخیر به‌طور پیگیر و مرتب دربارهٔ خطر سیاست‌های ماجراجویانهٔ امپریالیسم آمریکا و متحدانش ازجمله دولت ارتجاعی عربستان سعودی و دولت نژادپرست اسرائیل و همچنین سیاست نابخردانه و مداخله‌جویانه رژیم ایران در منطقه، از جمله در عراق و لبنان که در ماه‌های اخیر شاهد تظاهرات اعتراضی مردمی گسترده بر ضد دخالت‌های خارجی و به‌ویژه رژیم ولایی ایران بوده‌اند، هشدار داده است.

حزب تودهٔ‌ ایران، ضمن محکوم کردن این عمل تروریستی دولت ترامپ که نشانه بی‌اعتنایی جنایتکارانه تمام و کمال آن به قوانین بین‌المللی است، معتقد است که به‌منظور جلوگیری از تشدید بحران در منطقه و رانده شدن تنش‌های به‌وجود آمده به سمت درگیری‌های خطرناک نظامی، باید همه تلاش‌ها را به کار گرفت.

تذکر این نکته هم ضروری است که جنگ و درگیری‌های نظامی در منطقه تنها به نفع ارتجاعی‌ترین و ضدمردمی‌ترین نیروها در منطقه و جهان و به ضد منافع مردم و زحمتکشان خواهد بود. حرکت دولت ترامپ در زمانی صورت می‌گیرد که او در آستانه محاکمه در سنای آمریکا به‌خاطر سوءِاستفاده از قدرت است؛ در عین حال، مردم آمریکا وارد سال برگزاری انتخابات آتی ریاست جمهوری در آن کشور می‌شود، و در ایران هم مردم ما که به‌خوبی‌ آگاه‌اند که جنگ در میهن‌ ما در گذشته چه فاجعه‌‌هایی به‌بار آورد، همواره از برافروخته شدن جنگ دیگری به‌شدت نگرانند. .  به‌وجود آمدن وضعیتی فوق‌العاده و جنگی در ایران درحالی‌که جنبش رو به‌رشد مردمی در ماه‌های اخیر رژیم ولایت فقیه را به‌چالشی جدی کشانده بود، بهانه‌ای خواهد شد برای تشدید جو ترور و اختناق در ایران. وضعیت فوالعاده در کشور به محدودتر کردن شرایط برای هرگونه اظهارنظر و سخت‌تر شدن پیامدهای آن می‌انجامد. برخلاف تمایل نیروهایی مانند سلطنت‌طلبان و مجاهدین خلق که در مقام کارگزاران دولت ترامپ عمل می‌کنند و خواهان دخالت نظامی آمریکا بر ضد میهن ما هستند، دود تشدید درگیری‌های نظامی قطعاً بیش از همه به چشم مردم ایران و عراق می‌رود، مردمی که سال‌هاست قربانیان اصلی سیاست‌های نیروهای ارتجاعی منطقه و امپریالیسم آمریکا هستند.

حزب تودهٔ ایران همهٔ نیروهای مترقی،آزادی‌خواه، و صلح‌دوست ایران، منطقه، و جهان را فرامی‌خواند تا تلاش‌های‌شان را به‌منظور بسیج افکارعمومی جهان برای جلوگیری از تشدید تشنج و درگیری‌های نظامی خطرناک و مهلک در منطقه به‌کارگیرند. نباید اجازه داد تا سران ارتجاعی و ضد مردمی رژیم حاکم بر ایران و دولت آمریکا بار دیگر منطقه خاورمیانه را با بحران جنگی دیگر به آتش و خون بکشند. مبارزه برای حفظ صلح و جلوگیری از میدان‌دار شدن نیروهای جنگ‌طلب در منطقه خاورمیانه در شرایط کنونی برای دفاع از مصالح عالیه مردم و زحمتکشان ایران اهمیت عاجل دارد.

کمیته مرکزی حزب تودهٔ‌ ایران
۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۹

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p8x693p