تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دفاع از کمونیسم
۹ مه ۲۰۲۲

علی‌رغم ممنوعیت پلیس، کمونیست‌ها پیروزی بزرگ ضدفاشیستی را گرامی داشتند

 

علی‌رغم ممنوعیت پلیس که استفاده از پرچم سرخ با داس و چکش را ممنوع کرده بود، کمونیست‌ها روز یک‌شنبه در برلین هفتاد‌و‌هفتمین سالگرد پیروزی بزرگ ضد فاشیستی خلق‌ها گرامی داشتند. اعضا و دوستان احزاب کمونیست یونان و حزب کمونیست ترکیه مراسم بزرگداشت مشترکی را در پارک ترپتو، جایی که بنای یادبود شوروی در آن قرار دارد، برگزار نمودند.

پارک ترپتو محل دفن ۷۰۰۰ سرباز قهرمان ارتش سرخ است که برای آزادی برلین جنگیدند. مراسم مشترک توسط حزب کمونیست یونان و حزب کمونیست ترکیه و هواداران آن‌ها، هم‌چنین پاسخی بود به تخریب اخیر این بنای تاریخی با نمادهای فاشیستی و شعارهای نژادپرستانه.

لازم به اشاره است که پلیس محلی سعی کرد این مراسم را تعلیق نماید و خواستار پایین آوردن پرچم‌های حزب کمونیست یونان و حزب کمونیست ترکیه شد، زیرا آن‌ها نمادهای مربوط به اتحاد شوروی را دربر دارند! اما، تلاش برای ممنوعیت شکست خورد و کمونیست‌ها به مراسم بزرگداشت خود ادامه دادند و به این بنای یادبود گل نثار کردند.

اداره پلیس برلین، بی‌شرمانه با دست‌آویز «تحریک درگیری» به دلیل ادامه جنگ در اوکرائین، نمایش عمومی پرچم سرخ با داس و چکش را به مدت دو روز ممنوع اعلام کرده بود.

***

اخبار روز

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

بدون پرچم فاتحان! روز پیروزی در برلین

 

صدها نفر به تدریج در روز پیروزی بر فاشیسم به سمت دروازه سنگی ورودی یادبود جنگ شوروی در پارک ترپتوور برلین حرکت کردند. سرکوب امسال از همین جا شروع شد. تابلوی پلیس برلین فهرستی از همه موارد ممنوعه را بر خود داشت: همراه آوردن نشان نظامی ممنوع، خواندن آهنگ‌های روسی یا اوکراینی ممنوع، نشان دادن روبان های سنت جورج و غیره ممنوع… افسران پلیس افراد را بررسی می‌کنند، برخی را متوقف می کنند و لباس‌ها را بازرسی می‌کنند. با تصویب فرمان عمومی ۱۳ اردیبهشت، آزادی تجمعات بر این اساس محدود شده بود.

بیش از ۷۰۰۰ سرباز ارتش سرخ که در نبرد برلین جان باختند در اینجا دفن شده‌اند. بخشی از بنای یادبود، از دو پرچم بزرگ شوروی ساخته شده از گرانیت قرمز تشکیل شده است. یک نفر می‌گوید: «در راهپیمایی نهم می همیشه پرچم آزادیخواهان را همراه خود داشتیم. فقط امسال اجازه نیافتیم آن را حمل کنیم»

در صبح، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در بنای یادبود شوروی در Tiergarten برلین جمع می‌شوند. مردم می آیند و می روند بارها و بارها افراد و گروه ها گل در نقاط مختلف مجموعه قرار می دهند: در پای ستون مرکزی، روی هویتزرها، کنار تانک‌ها. اکثریت قریب به اتفاق حاضران به الزامات مقامات عمل کردند و بدون پرچم و نشان آمده‌اند. یک بازدیدکننده یک چوب «لخت» را با خود حمل می‌کرد. درست بعد از ساعت ۱۲ ظهر، می توان نیم دوجین افسر پلیس را دید که دو زن مسن را به سمت پایه تانک در سمت راست ورودی هدایت می‌کنند. زنی که لباس قرمز پوشیده است، روبانی به رنگ‌های فدراسیون روسیه با یک میخک قرمز به لباسش چسبانده است. بحثی بین او و مسئولان درگرفت. به گفته مقامات، ۸۰۰ مامور پلیس در منطقه در حرکت هستند. در امتداد خیابان ۱۷. Juni به تنهایی، واحدها در هر گوشه و کنار دیده می‌شوند. بین ۲۰ تا ۵۰ افسر در محل یادبود مواظبت می‌کنند.

ظهر، یک دسته بزرگ‌تر می رسد تخمین زده می‌شود حدود ۲۰۰۰ نفر به آن ملحق شده‌اند. آن‌ها پرتره اقوام را در مقابل خود حمل می‌کنند و گاهی اوقات آهنگ‌هایی خوانده می‌شود. هیچ پرچمی دیده نمی‌شود.

منبع: Junge Welt

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/4rt3u98e