ایرنا

۲۵ مرداد ۱۴۰۰

 

ظریف در دیدار با نماینده چین در امور افغانستان تاکید کرد؛
حمایت ایران از شورای هماهنگی انتقال صلح‌آمیز قدرت در افغانستان

 

تهران- ایرنا – وزیر امور خارجه حمایت ایران از شورای هماهنگی انتقال صلح آمیز قدرت در افغانستان را با هدف جلوگیری از هرگونه تشدید خشونت و وقوع جنگ در شرایط جاری افغانستان مورد تاکید قرار داد.

به گزارش ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در دیدار امروز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و یوه شیائو یونگ فرستاده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان، آخرین تحولات و دیدگاه دوکشور همسایه افغانستان مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه در ابتدای این دیدار با تبریک پنجاهمین سالروز آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور مراتب تشکر و قدردانی خود و دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه تامین واکسن از سوی دولت چین را به طرف چینی اعلام کرد.

ظریف همچنین با تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات اخیر در افغانستان، حمایت کشورمان از شورای هماهنگی انتقال صلح آمیز قدرت در افغانستان را با هدف جلوگیری از هرگونه تشدید خشونت و وقوع جنگ در شرایط جاری افغانستان مورد تاکید قرار داد .

وی همچنین موضوع بی‌جا شدگان در تحولات اخیر افغانستان و هجوم آنها به سوی کشورهای همسایه را یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین موضوعات برگرفته از تحولات افغانستان دانست که خصوصاً با توجه به شرایط دشوار همه‌گیری کرونا نیازمند توجه جدی است.

یوه شیائو یونگ فرستاده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان هم در این دیدار با تبریک بنجاهمین سالروز آغاز روابط سیاسی دو کشور همکاری‌های راهبردی دو کشور در حوزه‌های مختلف را با اهمیت توصیف کرد و دیدگاه کشورش در خصوص تحولات افغانستان را تشریح کرد.

این دیپلمات چینی ضرورت همکاری کشورهای منطقه خصوصا همسایگان افغانستان را مورد تاکید قرار داد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2xvbyws2