اولین دلیل که فکر می‌کنم خیلی تازگی ندارد دولتی بودن اقتصاد ایران است. دولت نباید در بخشی که نسبت به آن وظیفه اصولی و تخصص لازم را ندارد دخالت کند. دولت باید دست از تصدّی اقتصاد بردارد و تنها هدایت‌گر و نظارت کننده باشد. قرار بود بخش خصوصی را گسترش دهیم اما آنچه انجام شد این بود که به نام خصوصی‌سازی، بخش‌هایی از دولت به بخش شبه دولت منتقل شد و صندوق‌های متفاوت مثل صندوق بازنشستگی و … وارد عمل شدند و بدتر از آن بخش‌های شبه نظامی هم وارد عمل شدند. تا به حال بخش خصوصی گرفتار دولت بود، حالا گرفتار بخش شبه دولتی شده است.

 

خبرگزاری مهر

۲۷ دی ۱۳۸۶

از سند چشم انداز و [سیاست‌های ضد] اصل ۴۴ عقب مانده‌ایم 

بخش شبه دولتی جای بخش خصوصی را تنگ کرده است

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلام اینکه «متأسفانه آمارها نشان می‌دهد از اهداف چشم انداز و اصل ۴۴ عقب مانده‌ایم» گفت: بخش شبه دولتی جای بخش خصوصی را تنگ کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حسن روحانی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز صبح در سخنانی در جمع برگزیدگان دومین جشنواره تولید کنندگان جوان با بیان این که پیشرفت و توسعه و حتی عدالت در سایه تولید امکانپذیر است گفت: تولید یکی از واژه‌های بسیار زیبا و تأثیرگذار است که نه تنها در فرهنگ اقتصادی ما بلکه در فرهنگ دینی، ملی و انقلابی ما جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی افزود: اگر کشوری در مسیر تولید توانمند نباشد بی‌تردید نمی‌تواند در انتظار پیشرفت باشد؛ چرا که مسئله تولید تنها در بحث توسعه ملی مورد توجه نیست بلکه همه تنگناها و معضلات مهم کشور مثل بیکاری، فقر، گرانی و غیره با تولید قابل حل است. راه‌حل‌های دیگر مثل دادن وام و وام‌های زودبازده قادر به حل مسئله بیکاری نیستند.

وی با اشاره به مسأله گرانی (تورم) تصریح کرد: بی‌تردید یک عامل مهم در رفع گرانی و تورم افزایش عرضه کالا است و بی‌تردید عدم تعادل در عرضه و تقاضا به این مسأله دامن می‌زند.

روحانی گفت: زیربنای اصلی رفع فقر و توزیع عادلانه و حتی رفع معضلاتی مثل اعتیاد و فساد با رونق اقتصادی از طریق افزایش تولید است. همچنین بار رشد اقتصادی کشور بر دوش تولید کشور است و کاهش اتکا به نفت نیز در سایه تقویت بخش تولید امکان‌پذیر است و خودکفایی و خوداتکایی در اقتصاد بویژه کالاهای استراتژیک صنعتی و کشاورزی بدون رشد تولید تحقق نمی‌یابد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: بدون شک قرار گرفتن در این مسیر با گامهای جوانان تلاشگر و توانا در این عرصه محقق می‌شود و بی‌تردید این یک جهاد است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سند چشم‌انداز و برنامه پنج ساله کشور با طرح این پرسش که چگونه می‌توانیم توسعه یافته شویم تصریح کرد: بی‌تردید یک پایه اساسی آن تولید است. برای آنکه رتبه نخست در توسعه یافتگی را در منطقه داشته باشیم باید درآمد ناخالص ملی مان نیز در رتبه نخست باشد، اما ما الان این رتبه را نداریم.

وی ادامه داد: در حالی که وارد سال چهارم اجرای چشم‌انداز بیست ساله شده‌ایم، طبق بسیاری از معیارهای سنجشی عقب هستیم که باید جبران کنیم.

روحانی گفت: در سه سال گذشته از نظر درآمد ناخالص ملی دومین کشور در منطقه هستیم و از لحاظ برابری قدرت خرید کشور سوم در منطقه محسوب می‌شویم، در حالی که در سه سال گذشته در ترکیه رشد تولید ناخالص ملی۱.۳۵ برابر درعربستان ۱.۲۹برابر شده، ولی ایران۱.۲۷ برابر شده است.

وی با بیان این که در برنامه چهارم توسعه که اولین برنامه براساس چشم‌انداز بیست ساله است مشخص شد که رشد سالیانه ایران باید حداقل ۸ درصد باشد گفت: این هشت درصد در بخش‌های مختلف تقسیم شده؛ در نفت ۳ درصد، کشاورزی ۶.۵ درصد، خدمات ۹ درصد و صنعت۱۱.۲درصد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آمار بانک مرکزی افزود، در سال ۸۳ یعنی پیش از اجرای چشم‌انداز بیست ساله، رشد ما در بخش صنعت ۱۱.۹  درصد بود اما در سال ۸۴ به ۷.۲ درصد تنزل یافته است.

وی گفت: شاید این کاهش رشد در بخش صنعت را بتوان به حساب سال اول کار دولت نهم و برخی بی‌برنامگی‌ها تا حدی قابل توجیه دانست اما متأسفانه در سال‌های بعد هم جبران نشد و این روند نزولی ادامه یافت. در سال ۸۵ به ۹.۷  درصد و در سال ۸۶ به۸.۷ درصد رسید.

روحانی در خصوص موانع بر سر راه تولید تصریح کرد: اولین دلیل که فکر می‌کنم خیلی تازگی ندارد دولتی بودن اقتصاد ایران است. دولت نباید در بخشی که نسبت به آن وظیفة اصولی و تخصص لازم را ندارد دخالت کند. دولت باید دست از تصدّی اقتصاد بردارد و تنها هدایتگر و نظارت کننده باشد.

وی با اشاره به اهمیت اسلام به بحث مالکیت خصوصی گفت: مالکیت خصوصی عاملی برای حرکت و رشد و تولید است. براساس آموزه‌های دینی‌مان مسلمانی که امکان تولید و حرکت دارد اما دست روی دست می‌گذارد مورد لعنت خداوند است.

روحانی گفت: باید از چاه ویل اقتصاد دولتی خارج شویم، نمی‌دانم چه دلیلی دارد که هرکس مسئولیت می‌پذیرد دست از بخشهای اقتصادی و از جمله صنعتی برنمی‌دارد.

وی واردات بی‌رویه را از دیگر عوامل بر سر راه تولید دانست و گفت: واردات بی‌رویه به خاطر پول‌دار شدن دولت و ثروت ناشی از درآمدهای نفتی در بخشهای مختلف صنعت، کشاورزی، باغداری و غیره صدمات زیادی را وارد کرد. متأسفانه افزایش بی‌سابقه قیمت نفت هم نه تنها مشکل کشور را حل نکرد، بلکه افزود.

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده است هرچه نفت ما گران شود رونق اقتصادی برای دیگران مثل چین و اروپا به همراه خواهد داشت افزود: افزایش درآمد مهم نیست بلکه مدیریت منابع مالی مهم است. اقتصاد نفتی بلای بزرگ توسعه ملی کشور است و از سویی دولت نفت را قلک خودش در نظر گرفته است در حالی که درآمدهای نفتی، درآمد دولت نیست که هر طور خواست خرجش کند بلکه ثروت ملی وبین نسلی است.

وی تصریح کرد: متأسفانه اقتصاد نفتی اجازه نمی‌دهد تولید در ایران جان بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که نقدینگی در ایران درست هدایت نمی‌شود اظهار داشت: مسلماً با افزایش پول و سرمایه در کشور باید حرکت به سمت تولید بیشتر باشد اما مثل سیلی که به دنبال سرازیری می‌گردد، نقدینگی اگر هدایت نشود در سرازیری دلالی و بورس بازی قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: اجرای اصل ۴۴ یک امید بود. اصل ۴۴ راه را برای تولید هر چه بیشتر و کسب ثروت فراهم می‌کرد. برخی تصور می‌کردند تولید ثروت برای کشور مفید نیست اما مقام معظم رهبری اعلام کردند که تولید ثروت یک ارزش است.

وی افزود: قرار بود بخش خصوصی را گسترش دهیم اما آنچه انجام شد این بود که به نام خصوصی‌سازی، بخش‌هایی از دولت به بخش شبه دولت منتقل شد و صندوق‌های متفاوت مثل صندوق بازنشستگی و … وارد عمل شدند و بدتر از آن بخش‌های شبه نظامی هم وارد عمل شدند. تا به حال بخش خصوصی گرفتار دولت بود، حالا گرفتار بخش شبه دولتی شده است.

روحانی گفت: متأسفانه اصل ۴۴ در مسیر درست اجرا نمی‌شود و دولت تاکنون حمایتگر خوبی برای تولید نبوده است. اما می‌توانست باشد.

وی تسهیلات (بانکی)، تعرفه، تعامل با دنیا و ترسیم آینده روشن را چهارعامل مؤثر در حمایت واقعی دولت از تولید دانست و گفت: هدایت درست تسهیلات در مسسیر درست و پرهیز از بالا و پایین کردن تعرفه بدون برنامه‌ریزی بسیار تأثیرگذار است.

آنچه در واردات شکر با تغییر تعرفه اتفاق افتاد صنعت قند و شکر کشور را نابود کرد و حتی کشاورزی چغندر قند را. و از ما بهترانی تحت عنوان سلطان شکر ـ که چقدر سلطان در کشور داریم ـ میلیو‌ن‌ها تن شکر وارد کشور کردند. همچنین در بخش موبایل و غیره هم، همین بلا را بر سر کشور آوردند.

وی ادامه داد: دنیای امروز، دنیای بسته‌ای نیست و نمی‌توان دروازه‌ها را ببندیم. ما به مواد اولیه، ماشین‌آلات، قطعات صنعتی و نیز فناوری و مبادلات صحیح بین‌المللی نیاز داریم. می‌گویند اینها را نگویید، دیگر کشورها چیزی نیستند، همه برای دریافت راه‌حل جلوی دروازه ایران صف بسته‌اند و ما الان سرور دنیا هستیم . اما آنچه ما می‌فهمیم این است که رونق اقتصادی و پیشرفت کشور بدون تعامل درست با دنیا امکان‌پذیر نیست. بلکه با توسعه تولیداتمان باید بازارهای بین‌المللی را بگشائیم و رابطه صحیح با دنیا داشته باشیم.

وی گفت: وقتی آینده شفاف و روشن باشد، با آرامش و دلگرمی حرکت می‌کنیم و می‌دانیم در مسیر پیش‌رو چگونه حرکت کنیم، اما وقتی آینده تاریک و مبهم باشد حداقل آن این است که حرکت بسیار کند خواهد شد.

روحانی در ادامه مسئله کسب و کار و فضای حاکم بر آن را عامل دیگر مهم در تولید دانست و گفت: در سالهای اخیر جز در یک مورد در سایر موارد رشد منفی داشته‌ایم. براساس آمار بانک جهانی شروع کسب و کار در سال گذشته رتبه ایران ۱۱- شده است و در کسب مجوزها ۶- ، استخدام نیروی کار ۲+ ، ثبت املاک ۲- ، دریافت اعتبارات بانکی ۶- ، حمایت از سرمایه‌گذاران صفر، اجرای قراردادها ۳- ، پرداخت مالیات ۳- ، تجارت خارجی ۶- ، اجرای قراردادها ۳- و برچیدن کسب و کار ۸- شده است.

بنابراین از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۰۸، در مجموع ۴ درجه تنزل کرده‌ایم. رتبه ما در میان ۱۷۸ کشور جهان در ۲۰۰۷، ۱۳۱ بوده است و در ۲۰۰۸ به ۱۳۵ تنزل یافته است.

به گزارش مهر ، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ما می‌گوییم اهداف ملی‌مان باید مدنظر باشد؛ هر شیوه و سلیقه‌ای که داریم و هر دولتی که بر سر کار می‌آید باید اهداف ملی را دنبال کند ظرفیت اساسی ما برای تولید در کشور خوب است. چون کشوری با منابع انسانی با سواد، هوشمند و پرتلاش هستیم.

وی ادامه داد: آنچه مهم است اینکه باید مدیریت درستی را برمنابع انسانی داشته باشیم. همچنین در سرمایه هم وضع مان بد نیست. بخش خصوصی کشور در حال حاضر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در اختیار دارد و می‌تواند عامل و منبع بزرگ سرمایه‌گذاری محسوب شود و این وابسته به چگونگی فضای کسب و کار در کشور است و الا می‌تواند آثار تخریبی به همراه داشته باشد.

روحانی در پایان گفت: مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشیخص مصلحت نظام صرفاً نباید از کارشناسی داخلی خود بهره ببرد بلکه باید بخش تئوریک و علمی را با تجربه بخش خصوصی ضمیمه نماید. نیروی جوان کشور با ایمان، تلاش، عشق و حس وطن دوستی می‌تواند با کمک سایر بخشها عامل مؤثری برای اجرای چشم‌انداز بیست ساله باشد و جمهوری اسلامی ایران  را در جایگاه نخست منطقه قرار دهد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yfr47cjc