تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: pravda.ru
۵ مه ۲۰۲۲

روابط روسیه با اسرائیل در سوریه نیز مثبت بود، و حتا سرنگونی هواپیمای ایلیوشین ایل-۲۰ نیز نتوانست به این اجماع لطمه‌ای وارد کند، که نشان داد روسیه دغدغه‌های اسرائیل را در نبرد با حزب‌الله در نظر گرفته و با بمباران کاروان‌های تسلیحاتی که ایران برای حرکت به سوریه اعزام می‌کرد، موافقت نمود. آلونن پینکاس، سرکنسول سابق اسرائیل در نیویورک و رئیس ستاد شیمون پرز، رئیس‌جمهور پیشین اسرائیل، به «سی ان ان» گفت که برای تل آویو بسیار مهم است که فدراسیون روسیه اسرائیل را از انجام حملات هوایی علیه اهداف ایرانی در سوریه، برای جلوگیری از دسترسی حزب‌الله به سلاح‌های موشکی پیشرفته، محدود نکند. اگر مسکو موضع خود را تغییر دهد، اسرائیل در سوریه آزادی عمل نخواهد داشت. این آزادی برای امنیت اسرائیل حیاتی است.

 

روسیه ممکن است اسرائیل را به راحتی در سوریه به دردسر بیاندازد

 

صحبت دوپهلو با اسراییل بی فایده است – باید به اسرائیل صریح گفت که روسیه ارسال تسلیحات به اوکرائین را تحمل نخواهد کرد. اگر اسرائیل از این خط قرمز عبور کند، نتایج آن در سوریه خواهد بود.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه در مصاحبه با یک شرکت تلویزیونی ایتالیایی «مدیاست» (Mediaset) گفت که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکرائین ” استدلال زیر را مطرح می‌کند: اگر او (زلنسکی) یهودی است، اوکرائین چه نوع نازی‌زدایی ممکن است داشته باشد.»

لاورف گفت: «من ممکن است اشتباه کنم، اما هیتلر هم خون یهودی داشت. این اصلاً اهمیتی ندارد. یهودیان عاقل می‌گویند که بیش‌تر یهودی‌ستیزان سرسخت معمولاً یهودی هستند. در هر خانواده گوسفند‌ سیاه وجود دارد.»

روز بعد، سفیر روسیه در اسرائیل به وزارت خارجه احضار شد. نفتالی بنت، نخست‌وزیر این کشور، این اتهامات را «نادرست» و «ذاتاً غیرقابل قبول» خواند، در حالی که یایر لاپید، وزیر امور خارجه آن را «نابخشودنی و ظالمانه» نامید. لاپید هم‌چنین هشدار داد که اسرائیل برای حفظ روابط خوب با روسیه تلاش می‌کند، اما مسکو با سخنانی که لاوروف بیان نمود «از خط عبور کرد.»

وی افزود «در جریان هولوکاست یهودیان خود را نمی کشتند. پایین‌ترین سطح نژادپرستی علیه یهودیان متهم کردن یهودیان به یهودستیزی است» و خواستار عذرخواهی دولت روسیه به خاطر اظهارات لاورف شد.

اگر یهودی هستید، چگونه می‌توانید از نازی‌ها در اوکرائین حمایت کنید؟
در پاسخ، مسکو اسرائیل را به حمایت از «رژیم نئونازی در کی‌یف» متهم کرد و تاریخ را به اسرائیل یادآور شد. در ۳ مه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که در تاریخ مواردی وجود دارد که یهودیان با نازی‌ها همکاری می‌کردند. به عنوان مثال، در لهستان و برخی کشورهای دیگر، نازی‌ها یهودیان را به عنوان روسای گتوها منصوب می کردند، و برخی از آن افراد مرتکب جنایات وحشتناکی شدند.

لویتس، رئیس‌جمهور فعلی لتونی، نیز ریشه‌های یهودی دارد. وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که او همچنین «با موفقیت» بازپروری «وافن اس.اس» را در کشورش پوشش می‌دهد، و افزود که «قانون مبارزه با یهودستیزی که زلنسکی دو سال پیش امضا کرد ابداً کار نمی‌کند.»

پیام روسیه روشن است: اسرائیل که از نازیسم رنج بسیار برده است چگونه می‌تواند از رژیم نئونازی در اوکرائین حمایت کند؟

پیامی به اسرائیل که موضع خود را در قبال اوکرائین تغییر داده است
اولگ بارابانوف، مدیر برنامه‌های «باشگاه گفت‌وگوی بین‌المللی والدای»، به «پراودا.رو» گفت که سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه یک دیپلمات با تجربه است.
این کارشناس به «پراودا.رو» گفت: «او پیش از آن که چیزی بگوید دوبار فکر می‌کند. اگر او این را گفت، بدین معنی بود که هدف سخت‌تر روابط روسیه با اسرائیل در میان بود.»

بیایید فرض کنیم که روسیه به این دلیل تصمیم به انجام آن گرفت که بنت سعی کرد به عنوان یک میانجی در بحران اوکرائین عمل کند و حتا برای انجام مذاکرات مستقیم با رئیس‌جمهور روسیه به مسکو پرواز کرد.

روابط روسیه با اسرائیل در سوریه نیز مثبت بود، و حتا سرنگونی هواپیمای ایلیوشین ایل-۲۰ نیز نتوانست به این اجماع لطمه‌ای وارد کند، که نشان داد روسیه دغدغه‌های اسرائیل را در نبرد با حزب‌الله در نظر گرفته و با بمباران کاروان‌های تسلیحاتی که ایران برای حرکت به سوریه اعزام می‌کرد، موافقت نمود.

به گفته اولگ بارابانوف، اسرائیل موضع میانه‌رو خود را در رابطه با بحران اوکرائین تغییر داده است.

در واقع، تل آویو موافقت کرد که به درخواست دولت بایدن امکان ارائه کمک نظامی بیش‌تر به اوکرائین را در نظر بگیرد، گرچه اسرائیل قبلاً درخواست اوکرائین را برای ارسال تسلیحات رد کرده بود.

شایان ذکر است که اسرائیل یکی از شش کشوری است که طیف وسیعی از تسلیحات مدرن با کیفیت بالا، از جمله هواپیماهای نظامی، کشتی‌های جنگی، خودروهای زرهی و سامانه‌های موشکی را تولید می‌کند.

اسرائیل سرتیپ درور شالوم، رئیس بخش امنیت سیاسی وزارت دفاع را برای ملاقات با مقامات آمریکایی برای گفتگو درباره کمک تسلیحاتی به اوکرائین، به پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان فرستاد.

روسیه نمی‌خواهد اسرائیل از این خط قرمز عبور کند. با این حال، لاپید گفت که اسرائیل راهی برای دور زدن تحریم‌هایی که ایالات متحده و سایر کشورهای غربی علیه روسیه اعمال کرده‌اند، نخواهد بود.

به نظر می‌رسد که اسرائیل در حال تبدیل شدن به کشوری غیردوست با روسیه با تمام پیامدهای ناشی از آن است.

روسیه می‌تواند «آزادی عمل» اسرائیل را در سوریه محدود کند
آلونن پینکاس، سرکنسول سابق اسرائیل در نیویورک و رئیس ستاد شیمون پرز، رئیس‌جمهور پیشین اسرائیل، به «سی ان ان» گفت که برای تل آویو بسیار مهم است که فدراسیون روسیه اسرائیل را از انجام حملات هوایی علیه اهداف ایرانی در سوریه، برای جلوگیری از دسترسی حزب‌الله به سلاح‌های موشکی پیشرفته، محدود نکند.

اگر مسکو موضع خود را تغییر دهد، اسرائیل در سوریه آزادی عمل نخواهد داشت. این آزادی برای امنیت اسرائیل حیاتی است.

 

https://english.pravda.ru/world/151671-russia_israel/

* هم‌چنین نگاه کنید به: «پوتین به خاطر سخنان لاورف از نفتالی بنت عذرخواهی کرد»

https://english.pravda.ru/news/russia/151669-putin_bennett_lavrov/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/yc7r6xtn