رئیس دفتر رئیس‌جمهوری که به سوئیس سفر کرده، روز چهارشنبه در مجمع جهانی اقتصاد گفت که برای رسیدن به شکوفایی اقتصادی، باید در منطقه امنیت برقرار شود. محمد نهاوندیان وجود امنیت و مبارزه با افراط ‌گرایی را لازمه رسیدن به شکوفایی اقتصاد دانست. نهاوندیان ادامه داد: رشد تولید ناخالص ملی ایران چه در سال ۲۰۱۶ و چه سال‌‌های پس از آن بالاتر از متوسط رشد جهانی و حداقل ۵ درصد خواهد بود. وی افزود: محیط کسب و کار اقتصادی در ایران ارتقا پیدا کرده است و این نشان دهنده تعهد دولت کنونی بر ارتقای وضعیت محیط کسب و کار است.

ایران

۱ بهمن ۱۳۹۴

رونمایی از تصویر جدید ایران در داووس

 

اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس با حضور۴۰  نفر از سران کشورهای جهان از جمله آلمان، سوئیس، افغانستان، آفریقای جنوبی و مکزیک آغاز به کار کرده است. برگزار کنندگان این اجلاس اعلام کرده‌اند که هدف از این اجلاس آغاز چهارمین انقلاب صنعتی در جهان است.ن شست عمومی «قدم‌های بعدی برای ایران و جهان» با استقبال گسترده کارشناسان اقتصادی و رسانه‌ای در داووس و با حضور وزیر امورخارجه کشورمان و رئیس دفتر رئیس جمهوری برگزار شد.

محمدجواد ظریف و محمد نهاوندیان عصر دیروز در نشست عمومی «قدم‌های بعدی برای ایران و جهان» شرکت کردند و ضمن بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل سیاسی و اقتصادی به برخی سؤالات حضار پاسخ دادند. براساس این گزارش حضور ظریف و نهاوندیان در اجلاس جهانی اقتصادی بشدت مورد توجه شخصیت‌های اقتصادی و رسانه‌ای حاضر در داووس قرار گرفته است و این دو شخصیت کشورمان با حجم بالایی از درخواست‌های ملاقات روبه‌رو شده‌اند.

شکوفایی اقتصادی، نیازمند امنیت است
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری که به سوئیس سفر کرده، روز چهارشنبه در مجمع جهانی اقتصاد گفت که برای رسیدن به شکوفایی اقتصادی، باید در منطقه امنیت برقرار شود. محمد نهاوندیان وجود امنیت و مبارزه با افراط ‌گرایی را لازمه رسیدن به شکوفایی اقتصاد دانست. وی که در میزگردی تحت عنوان «گام بعدی برای ایران و جهان» در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس سخن می‌گفت، افزود: تصور می‌کنیم که شکوفایی اقتصاد باید با امنیت و مقابله با افراط‌گرایی و خشونت پیش رود. به همین منظور ما باید شغل ایجاد کنیم و برای توسعه منطقه هزینه کنیم.

نهاوندیان ادامه داد: رشد تولید ناخالص ملی ایران چه در سال ۲۰۱۶ و چه سال‌‌های پس از آن بالاتر از متوسط رشد جهانی و حداقل ۵ درصد خواهد بود. وی افزود: محیط کسب و کار اقتصادی در ایران ارتقا پیدا کرده است و این نشان دهنده تعهد دولت کنونی بر ارتقای وضعیت محیط کسب و کار است.

نهاوندیان ادامه داد: زمانی که دولت جدید روی کار آمد، رشد اقتصادی ما منفی ۶,۸ درصد بود. با وجود تحریم‌ها ما توانستیم از رشد منفی به رشد مثبت برسیم و سال گذشته این رشد به ۳درصد رسید. همزمان نرخ تورم از بیش از ۳۵درصد به ۱۳درصد کاهش پیدا کرده است. این نشانگر نگرش و جهت‌گیری اقتصادی دولت کنونی ایران است.وی همچنین گفت رویکرد دولت کنونی ایران در پیش گرفتن سیاست‌های برد-برد است و این چیزی است که «ما در اقتصاد هم دنبال می‌کنیم.

برجام خواسته‌های ما را تأمین کرد
در ادامه این میزگرد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: پیام جهانی این است که دیپلماسی کار می‌کند که این پیام بسیار خوبی است که باید همه از آن واقعاً خرسند باشیم. دیپلماسی نیازمند صبر است و نیازمند آن است که تلاش برای فشار آوردن و تحمیل کردن کنار گذاشته شود و با تلاش برای مذاکره و رسیدن به راهکارهای مورد قبول دوجانبه جایگزین شود.

وی افزود: آنچه در طول حدود دو سال و نیم گذشته انجام دادیم، این بود که تلاش کنیم تا ببینیم که چطور می‌شود به بهترین نحو به اهداف خود برسیم، بدون آنکه الزاماً به منافع، اهداف و نگرانی‌های شرکای مذاکره‌کننده خود آسیب زده باشیم. این چیزی است که ما در نهایت به آن نائل شدیم.

ظریف ادامه داد: البته توافقی که به دست آوردیم، کامل نیست، هیچ توافقی کامل نیست. اما این توافق خواسته‌های ما را تأمین می‌کند، اینکه تحریم‌ها برداشته شوند و در عین حال به حق ما برای داشتن انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز احترام گذاشته شود.

وزیر امور خارجه افزود: برنامه هسته‌ای ما همواره صلح‌آمیز بوده است، اما آنچه الان می‌خواهیم انجام دهیم این است که شفافیت بیشتری داشته باشیم تا جامعه بین‌المللی آنچه ما خودمان می‌دانیم، یعنی صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را متوجه شود.

ظریف افزود: در عین حال رفع تحریم‌ها فرصتی را برای ما فراهم می‌کند که از لحاظ اقتصادی چه در سطح منطقه‌ای و چه در سطح جهانی تعامل داشته باشیم. تصور می‌کنم که این پیام خوبی برای همه است. بنابراین، توافق چه از لحاظ سیاسی و چه از لحاظ اقتصادی یک وضعیت برد- برد و یک پیروزی برای همه است.

وزیر خارجه همچنین گفت: پیام منطقه‌ای توافق هم این است که وقتی اختلافی که رفع آن غیر ممکن به نظر می‌رسید، ممکن شده است، آن هم بین دو کشوری چون ایران و ایالات متحده که برای دست‌کم 37 سال با یکدیگر تخاصم داشته‌اند، پس هیچ مانعی برای حل اختلاف‌های منطقه‌ای میان کشورهایی که یکدیگر را برادر و خواهر خطاب می‌کنند و با دین مشترک، تاریخ مشترک، فرهنگ مشترک و ارزش‌های مشترک به هم مرتبط شده‌اند، وجود ندارد.

وی افزود: همین امر این امکان را فراهم کرده است که همه با هم با جدی‌ترین چالشی که منطقه با آن روبه‌روست، یعنی چالش افراط‌گرایی مواجه شوند. چالش افراط‌گرایی، تهدیدی برای تک تک کشورهاست و چالشی نیست که بتوان آن را در یک منطقه جغرافیایی مهار کرد.ظریف ادامه داد: این چالش حتی در منطقه ما هم محدود نمی‌ماند و به دیگر نقاط جهان هم کشیده می‌شود، نشانه‌های آن را می‌توان در سن برناردینو، پاریس، مسکو، سیدنی یا کانادا یا هر شهر دیگری که روی نقشه پیدا کنید، مشاهده کرد و دید که افراط‌گرایی تا آنجا گسترش یافته و نفوذ کرده است.

وزیر امور خارجه افزود: افراط‌گرایی تهدیدی برای تک تک ما در منطقه است. زمانی که ما توانسته‌ایم مسأله دشواری مانند پرونده هسته‌ای ایران که برخی آن‌ را غیر قابل حل می‌دانستند و چنین اختلاف‌های مبنایی‌ای در آن وجود داشت حل کنیم، چرا نتوانیم اختلاف‌های کوچکی را که در منطقه وجود دارد، برطرف کنیم.

وی ادامه داد: برای من مایه تأسف است که برخی از همسایگان ما این توافق را به چشم یک تهدید دیدند و مایه تأسف است که واکنش برخی همسایگان ما به مذاکرات مسأله هسته‌ای و دستاوردهای ما این بود که تلاش کردند تا آن را از بین ببرند، تا آن را ناکام بگذارند و الان هم تلاش می‌کنند که در منطقه یک بحران به راه بیندازند. من دلیل این کار را نمی‌فهمم.

اجلاس داووس با شرکت ۲۴۰۰ کارشناس و نماینده از کشورهای مختلف جهان در حال برگزاری‌است و بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد از این شرکت کنندگان خواسته است تا با یک ایده متحول کننده که می‌تواند جهان را تغییر دهد به کشورهای خود بازگردند.

لغو تحریم‌های غرب علیه ایران و کاهش شدید قیمت نفت در بازار جهانی در کنار بحران تهدیدات تروریستی در سطح بین‌الملل از جمله مهمترین موضوع‌هایی هستند که در اجلاس جاری در مورد آنها بحث و تبادل نظر خواهد شد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/54xfudfy