تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: تلویزیون خط سرخ
۲۶ ژانویه ۲۰۲۲

 

گنادی زیوگانف: اگر اقتصاد ضعیفی دارید دیپلماسی ماهرانه نمی‌تواند از وضعیت نامطلوب جلوگیری کند

 

گنادی زیوگانف، رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه، پیش از نشست وسیع دومای دولتی، اظهار داشت که در بستر یک اقتصاد ضعیف و برخورد سهل‌انگارانه به آموزش و علم نمی‌توان دیپلماسی قوی داشت.

«امروز با اس. وی. لاورف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه ملاقات کردم. او در دهه ۱۹۹۰ زمانی که نماینده کشورمان در شورای امنیت سازمان ملل بود، بی‌پروا، شجاعانه و حرفه‌ای از مواضع مرتبط با حاکمیت حقیقی کشور ما دفاع کرد.

اجازه بدهید اشاره کنم که ۱۹۴ کشور عضو سازمان ملل متحد هستند. در مجموع بیش از ۲۰۰ کشور در جهان وجود دارند، که از آن‌ها فقط دو کشور طی ۵۰۰ سال گذشته حاکمیت خود را از دست نداده‌اند. این دو کشور روسیه و انگلستان هستند.

امروز، آنگلو-ساکسون‌ها علناً علیه ما اعلام جنگ کرده‌اند. ایالات متحده ما را دشمن شماره یک می‌نامد. انگلستان درصد روشن کردن آتش جنگ در مرز روسیه – اوکرائین است. آنگلوساکسون‌ها هر کار که بتوانند انجام می‌دهند تا تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید کنند. موافقت با چنین سیاستی مطلقاً غیرممکن است. ما امیدواریم که امروز وزیر امور خارجه در دومای دولتی چند پیشنهاد مشخص برای تقویت حاکمیت، دولت و امنیت ملی ما ارائه دهد. ما آماده حمایت فعالانه از این پیشنهادها هستیم.
فراکسیون ما پیش از این بسته‌ای از سوالات را به لاورف تسلیم کرده بود. وزارتخانه به پنجاه سوال ما پاسخ داد. من به همکاران خود، در درجه اول به نمایندگان “روسیه متحد” توصیه می‌کنم که پاسخ‌های وزارت امور خارجه را با دقت مطالعه کنند.

ما به چه چیز می‌خواهم توجه ویژه داشته باشیم؟ دیپلمات‌های ما با سامان همکاری و امنیت اروپا، ناتو و آمریکایی‌ها رایزنی کردند. ما از ایالات متحده و رهبری ناتو به خواست رییس‌جمهور پاسخ منفی دریافت کردیم. آن‌ها نمی‌خواهند ما امنیت کامل داشته باشیم.

اگر اقتصاد ضعیفی داشته باشید، اگر در آموزش و علم برای جهان الگو ارائه ندهید، و هنگامی که انسجام درونی جامعه را ندارید دیپلماسی ماهرانه از یک وضعیت نامطلوب جلوگیری نخواهد کرد.

بنابراین، در حال‌حاضر تقویت امنیت مالی و اقتصادی ضروری است. در این‌صورت، مخالفان ما که به چالش نظامی روسیه اقدام کرده‌اند، به خواست‌های ما با درک برخورد خواهند کرد.

می خواهم داستان کوتاهی را به شما یادآوری کنم. تقریباً همه، دندان‌های خود را در مورد ما امتحان کرده‌اند. ما مجبور شدیم به برلین حمله کنیم. با نیروهای ناپلئونی جنگیدیم و وارد پاریس شدیم. ما به لهستانی‌ها، لیتوانیایی‌ها و سوئدی‌ها درسی دادیم تا دیگر به سرزمین ما حمله نکنند.

امروز انگلوساکسون‌ها برای ما دندان تیز کرده‌اند.» (متن کامل بعداً منتشر خواهد شد.)

نظر چند خواننده:
اولگا هوفر: « درست است. امروز ما نه اقتصاد، نه علم و نه آموزش و پرورشی داریم که بتواند الگویی برای دنیا باشد، و بتواند توجه جدی و درازمدت را به ما جلب کند. این یک واقعیت تلخ است. و در حال‌حاضر دیگر نمی‌توانیم امنیت مالی و اقتصادی را تقویت کنیم. به سادگی، برای این زمان از دست رفته است. آن‌ها قصور کردند. دشمنان امروز به شیوه‌ای ماهرانه تمرکز ما را به سمت شرایط بحرانی که در مرزهای ما ایجاد شده است منحرف کرده‌اند. و اینجا، این دیگر به انسجام در جامعه بستگی ندارد … بر این اساس و تحت این “آهنگ” ممکن است یک وضعیت پیش‌بینی نشده در کشور پیش بیاید که هیچ‌کس آن را دوست نداشته باشد.»

ولادیمیر واسیلیف: «و هنگامی که کل گله برای زمستان به جنوب پرواز کرد، یک پرنده کوچک اما مغرور گفت: “من به سمت خورشید پرواز خواهم کرد.” و پرواز به بالاتر و بالاتر را آغاز کرد، اما خیلی زود بال‌های خود را سوزاند و به ته عمیق‌ترین دره سقوط کرد.»

ولادیمیر پردری: «آیا می خواهید بگویید که گنادی آندریویچ [زیوگانف]، لاوروف، زاخارووا، پوتین علی‌رغم همه چیز، دیپلمات‌های ماهری هستند؟ بعد از چیچرین، مولوتوف، گرومیکو؟ اما در کل به نظر می‌رسد که پوتین به تنهایی این دیپلماسی ماهرانه را مدیریت می‌کند. همه مسائل، از جمله در ارتباط با هیستری نظامی در فدراسیون روسیه را. بله، و همه خواست‌ها را نیز.»

https://www.rline.tv/news/2022-01-26-gennadiy-zyuganov-talantlivaya-diplomatiya-ne-predotvratit-nezhelatelnuyu-situatsiyu-esli-u-vas-slab/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/4ajm44v2