الکساندر کونونوویچ و میخائیل کونوویچ، رهبران اتحادیه جوانان کمونیست لنینیست اوکرائین

 

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: پیام مردم
نویسنده: محمد شبیر
۷ مارس ۲۰۲۲

 

سرویس‌ امنیتی اوکرائین رهبران جوانان کمونیست را دستگیر کرد

 

فدراسیون جهانی جوانان دمکرات و دیگر سازمان‌های مترقی دستگیری الکساندر کونونوویچ و میخائیل کونوویچ، رهبران اتحادیه جوانان کمونیست لنینیست اوکرائین را محکوم کرده‌اند.

روز یک‌شنبه، ۶ مارس، سرویس‌های امنیتی اوکرائین میخائیل کونونوویچ و برادرش الکساندر کونونوویچ را دستگیر کردند. هر دو از رهبری «اتحادیه جوانان کمونیست لنینیست اوکرائین» (LKSMU) هستند. اداره مطبوعاتی سرویس امنیتی اوکرائین (SBU) روز یک‌شنبه اعلام کرد که برادران کونووویچ در پایتخت – کی‌یف – دستگیر و به زندان منتقل شدند. سرویس امنیتی اوکرائین آن‌ها را به تبلیغ با دیدگاه‌های جانبدار روسیه و بلاروس با هدف بی‌ثبات کردن اوضاع داخلی اوکرائین و ایجاد «تصویر اطلاعاتی لازم» برای کانال‌های روسیه و بلاروس متهم کرده است. فدراسیون جهانی جوانان دموکرات دستگیری رهبران «اتحادیه جوانان کمونیست لنینیست اوکرائین» را محکوم کرد و از گروه‌های جوانان مترقی در سراسر جهان خواست تا برای طلب آزادی آن‌ها بسیج شوند زیرا جان آن‌ها در دست نیروهای امنیتی در خطر جدی است.

پس از کودتای «یورومیدان» در اوکرائین در سال ۲۰۱۴، گروه های چپ از جانب دولت و هم‌چنین نیروهای نئونازی و ناسیونالیست افراطی هدف و تحت پیگرد قرار گرفتند. در سال ۲۰۱۵، قوانین کمونیست‌زدایی به منظور ممنوعیت نمادهای کمونیستی تصویب شد و بر اساس آن، کمیسیون انتخابات حزب کمونیست اوکرائین را از شرکت در انتخابات سال ۲۰۱۹ ممنوع کرد. فعالیت‌های «اتحادیه جوانان کمونیست لنینیست اوکرائین» نیز توسط مقامات اوکرائینی تهدید شد. رهبری آن، از جمله برادران کونونوویچ، در موارد متعدد به دلیل رهبری سیاست کمونیستی در کشور مورد هدف نیروهای دولتی و نئونازی‌ها قرار گرفتند.

«اتحادیه جوانان کمونیست لنینیست اوکرائین» عضو فدراسیون جهانی جوانان دمکرات است و اخیراً کارزار «کومسومول برای صلح!» را در شهرهای اوکرائین سازماندهی کرده و از اوکرائین خواسته بود روابط خود را با ناتو قطع کند و درگیری با روسیه را به طور مسالمت‌آمیز حل نماید.

در ۱۶ فوریه، این دو در تظاهرات در مقابل سفارت ایالات متحده در کی‌یف شرکت کردند و خواستار خروج ایالات متحده از اوکرائین و متوقف ساختن توسعه‌طلبی امپریالیستی آن، که موجب درگیری نظامی بین روسیه و اوکرائین خواهد شد شده بودند. آن‌ها هم‌چنین در «کمیته ضد‌فاشیست اوکرائین» (C14) و «پیکره ملی» (National Corpus) فعال بودند. این دو در فوریه ۲۰۱۸ توسط نئونازی‌ها در کی‌یف مورد حمله وحشیانه قرار گرفتند.

https://peoplesdispatch.org/2022/03/07/ukrainian-security-services-arrest-young-communist-leaders/

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2p8jdnwr