ایرنا

۹ تیر ۱۴۰۱

سوریه استقلال جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک را به رسمیت شناخت

 

تهران- ایرنا- یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه چهارشنبه شب اعلام کرد که این کشور استقلال جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را به رسمیت می‌شناسد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه سوریه در این باره، گفت: در راستای اظهار اراده مشترک و تمایل به برقراری روابط در تمامی زمینه‌ها، جمهوری عربی سوریه تصمیم گرفته است استقلال و حاکمیت جمهوری خلق لوهانسک و دونتسک را به رسمیت بشناسد.

این منبع اضافه کرد: با هر یک از این دو کشور به منظور توافق بر سر چارچوب تقویت روابط از جمله برقراری روابط دیپلماتیک طبق قوانین تعیین‌شده ارتباط برقرار خواهد شد.

پیش تر بشار اسد رئیس جمهور سوریه اعلام کرده بود که روند به رسمیت شناختن جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» را آغاز کرده و روسیه هم از این گام سوریه استقبال کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شامگاه ۲۱ فوریه (۲ اسفند ۱۴۰۰) در جریان یک نطق آتشین و حماسی با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال دونتسک و لوهانسک، دو جمهوری جدایی طلب در منطقه دونباس در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت.

این اقدام پوتین واکنش فوری و مخالفت اتحادیه اروپا، ناتو و ایالات متحده آمریکا را به دنبال داشت.

گستره این دو جمهوری شرقی اوکراین که به منطقه دونباس معروف است در مجموع بیش از ۵۲ هزار کیلومتر مربع و جمعیت هر دو جمهوری ۶ میلیون نفر است که بیش از نیمی از آن‌ها در مناطق تحت کنترل دولت‌های خود خوانده حامی روسیه قرار دارند.

رئیس جمهور روسیه سه روز پس از اعلام استقلال لوهانسک و دونتسک (۵ اسفند ۱۴۰۰) آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع داد.

درگیری‌ها در اوکراین و نیز واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/45d2fbw4