تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: مانتلی ریویو آنلاین
۲۵ مه ۲۰۰۶

شاه، «پوستر بوی» صنایع اتمی آمریکا

 

اصطلاح «پوستر بوی» (Poster Boy) در زبان و فرهنگ آمریکایی عموماً برای اشاره به فردی بکار برده می شود که اقدامات یا رفتار او آنچنان است که می‌تواند بعنوان نماد آن آرمان، سیاست، جنبش یا ایده معرفی یا در نظر گرفته شود. در «روزهای خوش قدیم» شاه بعنوان «پوستر بوی» شرکت‌های آمریکایی برای فروش نیروگاه‌های اتمی به کشورهای دیگر، و برای متقاعد کردن افکار عمومی آمریکا به حمایت از ایجاد نیروهای اتمی در داخل آن کشور بکار گرفته می شد. پوستر زیر در کنار عکس شاه چنین می‌گوید:

حدس بزنید چه کسی نیروگاه‌های اتمی می‌سازد

شاه ایران بر روی یکی از بزرگ‌ترین ذخائر نفت در جهان نشسته است. اما او برای تامین برق کشور خود دو نیروگاه اتمی در دست ساختمان و دو نیروگاه دیگر را تحت بررسی دارد.

او می‌داند نفت تمام خواهد شد و زمان با اوست.

اما اگر او در باره ایمنی تردید داشت، در حال حاضر نیروگاه‌ها را نمی‌ساخت و مثل خیلی از آمریکایی‌ها صبر می‌کرد. شاه می‌داند که انرژی اتمی نه فقط از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است، بلکه از ۳۰ سال سابقه چشمگیر ایمنی برخوردار است. سابقه‌ای که برای شهروندان پلیموث ماساچوست هم به اندازه کافی خوب بود. آن‌ها ۴ به ۱ به ایجاد دومین نیروگاه خود رای دادند، که نشان می‌دهد برای تایید انرژی اتمی لازم نیست راه دور، به ایران بروید.

http://mrzine.monthlyreview.org/pourzal250506.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/bdd6jszv