تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: riafan.ru
۱۸ مه ۲۰۲۲

وزارت امور خارجه جمهوری خلق لوگانسک: سربازان تسلیم شده نیروهای مسلح اوکرائین در جمع آوری اجساد همکاران کشته شده خود در دونباس شرکت می‌کنند

 

نظامیانی اوکرائینی که داوطلبانه اسلحه خود را زمین گذاشتند، در جمع‌آوری اجساد همکاران کشته شده خود که در جریان عقب‌نشینی نیروهای مسلح اوکراین در دونباس رها شده بودند، شرکت می‌کنند. آنا سوروکا، معاون اول وزیر امور خارجه جمهوری خلق لوگانسک، در ۱۸ مه در این باره صحبت کرد. وی خاطرنشان نمود که پس از جنگ بزرگ میهنی این اقدامات یکی از فعالیت‌های نازی‌زدایی بود. وی افزود که این «آموزش» ملی‌گرایان اسیر بسیار رایج بود.

سوروکا توضیح داد: «با شروع این جنگ آزادی‌بخش، اکنون در حال جمع آوری اجساد سربازان کشته شده اوکرائینی هستیم. امروز، اسیران جنگی ما ابراز تمایل کردند که به خانواده‌های اوکراینی کمک کنند تا بتوانند بستگان کشته شده خود را پیدا کنند.» معاون وزیر امور خارجه توجه را به این واقعیت جلب کرد که در لوگانسک یک گور دسته‌جمعی از جنگ بزرگ میهنی وجود دارد. این دیپلمات تصریح نمود: «در آن روزها نازی‌های اسیر نیز در جمع‌آوری اجساد شرکت داشتند.»

***

سربازان اسیر اوکرائینی اجساد همکاران کشته شده خود را جمع‌آوری می‌کنند

 

در روند نظارت بر مناطق آزاد شده جمهوری خلق لوگانسک، گروه‌های جستجو هم‌چنان با اجساد سربازان نیروهای مسلح اوکرائین برخورد می‌کنند. سربازان اسیر ارتش اوکرائین به محل دفن شبه نظامیان کشته‌شده جذب می‌شوند.

خود بازداشت‌شدگان داوطلبانه این کار را انجام می‌دهند و اطمینان می‌دهند که این افراد علی‌رغم جنایات احتمالی‌شان، باید- البته بدون افتخار و نه به عنوان قهرمان- دفن شوند.

آن‌ها هم‌چنین سعی می‌کنند در صورت امکان اجساد را شناسایی نمایند، تا بتوان بستگان کشته‌شدگان را در جریان قرار داد. شناسایی در پزشک قانونی محل با استفاده از «DNA» انجام می‌شود.

زندانی گه به این روند کمک می‌کند می‌گوید: «خوشحالم که داوطلبانه تسلیم شدم و به جای آن‌ها نیستم. نمی‌خواهم دروغ بگویم، فکر می‌کنم مدت‌ها این بو را فراموش نکنم.»

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2hjysmcz