تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: در دقاع از کمونیسم
۲۰ دسامبر ۲۰۲۱

 

گابریل بوریک، رهبر سابق جنبش دانشجویی که ۳۵ سال سن دارد، قول داد «برای این‌که همه بدون توجه به مقدار پولی که در کیف خود دارند، از حقوق یکسان برخوردار باشند، یک دولت رفاه» تشکیل خواهد داد. بوریک، سوسیال دموکرات که طرفدار همکاری بین بخش عمومی و خصوصی است، متعهد شد که «حقوق اجتماعی» را در شیلی گسترش دهد، اما این کار را با «مسئولیت مالی» انجام خواهد دهد.

 

شیلی: گابریل بوریک سوسیال دموکرات به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد

 

گابریل بوریک، نامزد ائتلاف سوسیال دمکراتیک «آپروبو دیگنیداد» («من کرامت را تأیید می‌کنم) که مورد حمایت حزب کمونیست نیز می‌باشد، در روز یک‌شنبه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و بدین ترتیب جوان‌ترین رئیس‌جمهور شیلی شد.

بر اساس نتایج نهایی، گابریل بوریک ۵۶ درصد آرا را به دست آورد، و خوزه آنتونیو کاست، یک وکیل دادگستری محافظه‌کار افراطی که مدعی است جانشین سیاسی آگوستو پینوشه دیکتاتور پیشین شیلی است ۴۴ درصد آراء را کسب کرد.

در دور اول که در ۲۱ نوامبر برگزار شد، کاست ۲۷٫۹ درصد آراء و بوریک ۲۵٫۸ درصد آراء را به دست آوردند.

میزان مشارکت در دور دوم نسبت به دور اول ۱٫۲میلیون نفر افزایش یافت و از ۴۷درصد در دور اول به۵۵٫۶ درصد در دور دوم رسید که بالاترین میزان مشارکت برای هر انتخابات شیلی از زمان اجباری شدن رای‌دادن در سال ۲۰۱۲ است.

گابریل بوریک، رهبر سابق جنبش دانشجویی که ۳۵ سال سن دارد، قول داد «برای این‌که همه بدون توجه به مقدار پولی که در کیف خود دارند، از حقوق یکسان برخوردار باشند، یک دولت رفاه» تشکیل خواهد داد.

بوریک، سوسیال دموکرات که طرفدار همکاری بین بخش عمومی و خصوصی است، متعهد شد که «حقوق اجتماعی» را در شیلی گسترش دهد، اما این کار را با «مسئولیت مالی» انجام خواهد دهد.

رئیس جمهور جدید شیلی، که در ۱۱ فوریه ۱۹۸۶ در پونتا آرناس بدنیا آمد، یکی از چهره‌های برجسته اعتراضات دانشجویی شیلی در سال‌های ۲۰۱۳-۲۰۱۱ بود و دو بار به عنوان نماینده مجلس نمایندگان از ماگالان و از منطقه قطب جنوب انتخاب شد. او در سال ۲۰۱۳ به مثابه یک نامزد مستقل و سپس در سال ۲۰۱۷ به مثابه نامزد «جبهه وسیع» چپ که او با چند حزب دیگر تشکیل داد، نامزد انتخبات پارلمانی شد.

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/fwvb28fr