رجانیوز

۲۲ بهمن ۱۴۰۰

 

رویترز خبر داد؛ علت فاصله روسای جمهور فرانسه و روسیه در دیدار حضوری/ نگرانی از دسترسی به دی ان ای مکرون

 

منابع آگاه در گفتگو با رویترز اعلام کردند که علت فاصله روسای جمهور فرانسه و روسیه در دیدار حضوری این دو، رعایت پروتکل و قوانین فاصله گذاری اجتماعی مرتبط با ویروس کرونا بوده است.

گروه سیاسی-رجانیوز: رویترز در گزارشی نوشت دو منبع آگاه از همراهان «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در سفر وی به روسیه برای دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور، در گفتگو با رویترز گفتند که وی درخواست کرملین مبنی بر انجام آزمایش کرونا را رد کرد تا مانع دستیابی روسیه به دی ان ای (DNA) خود شود.

گفته می‌شود که فاصله بین دو رئیس جمهور در این دیدار و نشستن هر یک از آنها در دو سوی میز طویلی برای گفتگو درباره مناقشه اوکراین به همین دلیل بوده است.

فاصله دو رئیس جمهور در این دیدار موجب اظهار نظرهای طنزآلود در رسانه‌های اجتماعی و گمانه‌زنی‌هایی از جمله از سوی دیپلمات‌ها در این زمینه شد، شامل آنچه گفته می‌شود که پوتین ممکن است از این مسئله به عنوان نمادی برای ارسال پیام استفاده کرده باشد.

اما منابع یاد شده در این رابطه به رویترز گفتند که به ماکرون یک انتخاب داده شد و آن اینکه یا انجام آزمایش PCR توسط مقامات روسی را بپذیرد و اجازه داشته باشد به پوتین نزدیک شود، یا امتناع کند و مجبور به رعایت قوانین فاصله گذاری شود.

یکی از دو فرد یاد شده در این باره و با اشاره به دغدغه‌های امنیتی گفت: ما خوب می‌دانستیم که این مسئله به معنای عدم دست دادن و آن میز طولانی است. اما ما نمی‌توانستیم بپذیریم که آنها به DNA رئیس جمهور (ماکرون) دست پیدا کنند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین نیز در همین رابطه، امتناع ماکرون از دادن آزمایش کرونا را تأیید کرده و گفته بود این بدان معناست که برای محافظت از سلامت رهبر کرملین، فاصله ۶ متری از پوتین لازم است.

وی افزود بود که در این مسئله هیچ گونه عامل سیاسی دخالتی ندارد.

فرد دوم از منابع آگاه یاد شده در این زمینه نیز گفت: روس‌ها به ما گفتند پوتین باید در یک حباب بهداشتی سفت و سخت نگه داشته شود.

دفتر ماکرون نیز با اشاره به مدت زمانی که باید منتظر نتایج بود گفت که پروتکل بهداشتی روسیه «به نظر ما نه قابل قبول بود و نه با محدودیت‌های ما سازگار».

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/e933c87u