پارسینه

۵ آبان ۱۴۰۰

 

علی‌اف: کریدور زنگزور تمام جهان ترک را متحد خواهد کرد
اردوغان: ایران عاقلانه رفتار کند تا مشکلی پیش نیاید

 

علی‌اف و اردوغان که برای افتتاح و کلنگ‌زنی چند پروژه عمرانی در قره باغ با یکدیگر دیدار کردند، اظهارات تحریک‌آمیز و خصمانه خود را درباره تحولات منطقه و ایران تکرار کردند.

به گزارش «پارسینه»، الهام علی‌اف و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور جمهوری آذربایجان و ترکیه، روز سه شنبه در جریان دیدار دو جانبه و حاشیه آن بار دیگر اظهارات تحریک‌آمیز خود علیه ایران را تکرار کردند.

علی‌اف در این دیدار که در منطقه آزاد شده قره باغ صورت گرفت با بیان رابطه دو کشور به صورت رسمی به سطح هم‌پیمانی ارتقا یافته است، اظهار داشت: «کریدور زنگزور تمام جهان ترک را متحد خواهد کرد. هم ترکیه و هم [جمهوری] آذربایجان برای تحقق کریدور زنگزور گام‌های لازم را برخواهند داشت.»

این اظهارات علی‌اف به بند ۹ توافق آتش بس جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره دارد که گفته شده است «در بند ۹ این توافق آمده است: باید همه اتصالات اقتصادی و حمل و نقلی در منطقه باز شود. جمهوری ارمنستان باید امنیت محور‌های مواصلاتی حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را تضمین کند تا حرکت بدون مانع افراد، وسایل نقلیه و بار در هر دو جهت ترتیب داده شود. گارد مرزی سرویس امنیت فدرال روسیه مسئول نظارت بر محور‌های حمل و نقل خواهد بود. مطابق توافق طرف‌ها، محور‌های حمل و نقل جدیدی برای اتصال جمهوری خودمختار نخجوان و مناطق غربی جمهوری آذربایجان ایجاد می‌شود.»

همانطور که روشن است در این بند هیچ اشاره‌ای به محور خاصی نشده است، در حالی که مقامات جمهوری آذربایجان تلاش می‌کنند تا از کریدور زنگزور به عنوان مسیر ارتباطی دو قسمت یاد کنند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ایجاد چنین مسیری عملا به معنای حذف دسترسی ایران به مسیر ترانزیتی ارمنستان است و بنابراین توافقی که به ضرر طرف ثالث باشد عملا امکان اجرا ندارد.

اردوغان هم که برای افتتاح فرودگاه بین‌المللی فضولی به قره‌باغ سفر کرده بود، با تکرار ادعا‌های همتای باکویی خود مدعی شد که یک روز مسیر زنگزور به استانبول متصل خواهد شد و همسایگان جمهوری آذربایجان از جمله ایران، گرجستان و ارمنستان از آن بهره‌مند خواهند شد.

البته اظهارات مداخله‌جویانه اردوغان به حضورش در قره‌باغ محدود نماند. رئیس‌جمهور ترکیه در مسیر بازگشت به کشورش در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره واکنش ایران به حضور اسرائیل در جمهوری آذربایجان و همکاری تهران و ایروان گفت: «علی‌اف به من گفت کشورش هیچ رابطه خاص و ویژه‌ای با اسراییل ندارد و جمهوری آذربایجان بر اساس منافع خود این حق را دارد که هر نوع کالایی را با اسراییل مبادله کند، همان طور که با دیگر کشور‌ها مبادلات تجاری دارد و رابطه آذربایجان با اسراییل همانند رابطه با دیگر کشور‌ها ادامه خواهد یافت.»

اردوغان ادامه داد: «در این زمینه هیچ کشوری نباید به سازوکار‌های تصمیم‌گیری کشور‌های دیگر تاثیری بگذارد و نمی‌تواند هم بگذارد. امیدواریم ایران در این باره عاقلانه رفتار کرده و مشکلی بین ایران و جمهوری آذربایجان ایجاد نشود.»

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/trfw9yb8