تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: به‌پیش (سایت حزب کمونیست جمهوری خلق دونتسک)
۱۵ فوریه ۲۰۲۲

 

قدردانی دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست جمهوری خلق دونتسک از تصمیم دومای دولتی روسیه

 

بوریس لیتوینوف، دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست جمهوری خلق دونتسک، در گفتگو با خبرنگار سایت «به‌پیش»، پیرامون نتایج رأی‌گیری در دومای دولتی فدراسیون روسیه درباره لزوم به رسمیت شناختن جمهوری خلق دونباس و جمهوری خلق لوگانسک سخن گفت.

«درباره لزوم به رسمیت شناختن جمهوری خلق دونباس و جمهوری خلق لوهانسک رأی‌گیری شد. پس از سخنرانی‌های جدی و مستدل، چنین تصمیم گرفته شد: ۳۵۱ رأی موافق ، ۱۶ رأی مخالف، ۱ رأی ممتنع به پیشنهاد حزب کمونیست فدراسیون روسیه؛۳۱۰ نفر موافق ، صفر رأی مخالف، صفر رای ممتنع به پیشنهاد روسیه متحد.»

«ولودین رئیس دومای دولتی اعلام کرد که فوراً این تصمیم را امضاء خواهد کرد و بلافاصله آن را برای تصمیم گیری‌نهایی براب رئیس‌جمهور ارسال خواهد کرد.»

«در این مرحله از مبارزه مشترک ما، وضعیت به‌طور مثبت پیش می‌رود. حزب کمونیست به بخشی از برنامه انتخاباتی خود عمل کرده است. اما این به پوتین بستگی دارد.»

بوریس لیتوینوف گفت «ما از حزب کمونیست فدراسیون روسیه و نمایندگان همه جناح‌ها که از این تصمیم حمایت کردند، تشکر می‌کنیم. اما این هنوز پیروزی نیست. این تنها گام دوم (پس از همه‌پرسی ما و ۸ سال جنگ) در راه یکپارپگی آینده در اتحادی تازه از خلق‌های برادر است. راه طولانی و سختی در پیش است. اما نخستین گام‌ها بسیار مهم هستند. ما باید به‌پیش حرکت کنیم!.»

***

منبع: خبرگزاری تاس
۲۷ ژانویه ۲۰۲۲

 

کرملین: ابتکار روسیه متحد برای ارسال تسلیحات به دونباس بدین معنی است که مشکل بحرانی است

 

مسکو، ۲۷ ژانویه- دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت ابتکار حزب روسیه متحد برای تحویل تسلیحات از روسیه به جمهوری‌های خودخوانده خلق دونتسک و خلق لوگانسک ماهیت بحرانی وضعیت کنونی را نشان می‌دهد.

سخنگوی رسمی کرملین گفت: «در ارتباط با پیشنهادات قانونگذاران ما – هم ابتکار کمونیست‌ها برای به رسمیت شناختن جمهوری‌های خودخوانده، و هم ابتکار دیروز روسیه متحد که پیشنهاد می‌کند در بستر تجهیز اوکرائین به تسلیحات، ضروری است که به این جمهوری‌ها کمک شود و به آن‌ها امکان داده شود در برابر نقشه‌های بالقوه تهاجمی اوکرائین بایستند- تأکید مجدد بر این است که قانونگذاران ما چگونه به این وضعیت دردناک نگاه می‌کنند.»

در ارزیابی وی، این پیشنهادات هم‌چنین نشان می‌دهد که «شهروندان و قانونگذاران روسیه نمی‌توانند نسبت به سرنوشت ساکنان دونباس بی‌تفاوت باشند.» سخنگو با اشاره به این‌که «بدون تردید، این ماهیت بحرانی مشکل را نشان می‌دهد»، تاکید کرد: «این ابتکار حزب است.»

آندری تورچاک، دبیر شورای عمومی حزب روسیه متحد، در روز چهارشنبه اظهار داشت که مسکو باید برای افزایش توان دفاعی جمهوری خلق دونباس و جمهوری خلق لوگانسکبرای افزایش توان دفاعی آن‌ها در برابر تهاجم احتمالی، از جمله به ارسال تسلجات کمک کند. متعاقباً، ولادیمیر واسیلیف، رهبر فراکسیون روسیه متحد در دومای دولتی گزارش داد که این حزب در این زمینه درخواستی را به رهبری روسیه فرستاده است.

https://tass.com/politics/1393955

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/2xhw2p62