● موضوع این نشست، «بازسازی اعتماد» («Rebuilding Trust») به خوبی دغدغه‌های مردم را بازتاب می‌دهد و مطمئناً نظر بسیاری را جلب خواهد کرد. آنطور که من می‌بینم، کلمه «بازسازی» حداقل بر سه چیز دلالت دارد. نخست، اعتماد زمانی رایج بود. تا حد زیادی، این اعتمادِ بین کشورها بود که باعث پیشرفت عظیم در جهانی‌سازی اقتصاد در دهه‌های گذشته شد. دوم، شالوده اعتماد اکنون از بین رفته است. فقدان اعتماد خطرات نسبت به رشد جهانی و توسعه صلح‌آمیز را تشدید می‌کند. سوم، بازسازی اعتماد ضروری است. چه برای غلبه بر مشکلات کنونی، چه برای ایجاد آینده‌ای بهتر، ضروری است که ما تعصبات را کنار بگذاریم، اختلافات را کنار بگذاریم، بین اختلافات پل بزنیم و بمثابه یک واحد برای مقابله با کمبود اعتماد کار کنیم.

اعتماد از کجا می‌آید؟ به نظر من، اعتماد در درجه اول از آرزوی مشترک ما برای یک آینده بهتر برای بشریت و از اراده مشترک ما برای همکاری برای این چشم‌انداز می‌آید.

● در این رابطه، می‌خواهم پنج پیشنهاد را درباره بازسازی اعتماد و افزایش همکاری‌ها در زمینه اقتصادی با شما در میان بگذارم.

نخست، تقویت هماهنگی سیاست‌های کلان اقتصادی برای ایجاد هم‌افزایی (Synergy) بیش‌تر برای رشد جهانی. در جهان امروز، کشورها پیوندهای اقتصادی بسیار نزدیکی دارند، بدین معنی که سیاست‌های اقتصاد کلان آن‌ها اثرات سرریز قابل‌توجهی دارد. در رویارویی با بحران‌های جهانی، واکنش‌های پراکنده و جداگانه فقط اقتصاد جهان را شکننده‌تر خواهند کرد.

● دوم، تقویت تخصصی‌کردن و همکاری صنعتی بین‌المللی برای پایدار و هموار نگه داشتن زنجیره‌های صنعتی و عرضه جهانی. آن‌چه واقعاً در خدمت منافع مشترک همه است، احترام کامل به قوانین تخصصی‌کردن صنعتی بین‌المللی، پیشبرد قاطعانه آزادسازی و تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری، محکم‌تر کردن پیوند همکاری، بزرگ‌تر کردن کیک منافع متقابل، و تقویت پیوسته ثبات زنجیره‌های صنعت و عرضه جهانی است.

● از نظر عوامل تولید، مزیت جمعیتی چین در حال تبدیل شدن به مزیت مهارتی است. ما اکنون از نظر اندازه مخزن مهارت، منابع انسانی در علم و فناوری و تعداد کل محققین رتبه اول را در جهان داریم. کمبود سرمایه با فراوانی جایگزین می‌شود. سهم جهانی ما از انباشت سرمایه سالانه به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

● دور جدید انقلاب فناوری و دگرگونی صنعتی یک رابطه جدید «همکاری- رقابت» (Coopetition) را بین کشورها بوجود آورده است.

در رویارویی با تقاضای ضعیف جهانی، بازار به کمیاب‌ترین منبع تبدیل می‌شود. بازار چین با فضای وسیع و عمق رو به رشد خود، نقش مهمی در افزایش تقاضای کل جهانی خواهد داشت.

امروز به رهبران تجاری در این‌جا می‌خواهم بگویم که در طول سال‌ها، شرکت‌های چندملیتی بازار چین را پرورش داده‌اند، و بر اساس مهارت تولیدی چین، تولید جهانی خود را گسترش داده‌اند، به سرعت رشد کرده‌اند، و پاداش‌های خوبی هم داشته‌اند. در پنج سال گذشته، بازده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین حدود ۹ درصد بوده است، که در سطح جهانی کاملاً رقابتی است.

بدون توجه به این‌که جهان چگونه تغییر خواهد کرد، چین به سیاست ملی خود یعنی بازکردن اقتصاد متعهد خواهد ماند و درهای خود را به روی جهان بازتر خواهد کرد.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: روزنامه چین (China Daily)
سه‌شنبه، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴
برگردان فارسی: دوشنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۴۰۲

متن کامل سخنرانی لی چیانگ، نخست‌وزیر چین در افتتاحیه داووس ۲۰۲۴

 

داووس، سوئیس – لی چیانگ، نخست‌وزیر چین، روز سه‌شنبه در مراسم افتتاحیه نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۴ سخنرانی ویژه‌ای داشت.

متن کامل این سخنرانی به شرح زیر است:

سخنرانی ویژه عالیجناب لی چیانگ، نخست‌وزیر شورای دولتی جمهوری خلق چین در مراسم افتتاحیه

نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۲۴

داووس، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴

جناب رئیس جمهور ویولا آمهرد،

پروفسور کلاوس شواب،

عالیجنابان رهبران کشورها و سران سازمان‌های بین المللی،

خانم‌ها و آقایان،

دوستان،

درود بر همه شما. برای من مایه خوشحالی بسیار است که برای نشست سالانه «همایش اقتصادی جهان ۲۰۲۴» به داووس زیبا آمده‌ام.

موضوع این نشست، «بازسازی اعتماد» («Rebuilding Trust») به خوبی دغدغه‌های مردم را بازتاب می‌دهد و مطمئناً نظر بسیاری را جلب خواهد کرد. آنطور که من می‌بینم، کلمه «بازسازی» حداقل بر سه چیز دلالت دارد. نخست، اعتماد زمانی رایج بود. تا حد زیادی، این اعتمادِ بین کشورها بود که باعث پیشرفت عظیم در جهانی‌سازی اقتصاد در دهه‌های گذشته شد. دوم، شالوده اعتماد اکنون از بین رفته است. فقدان اعتماد خطرات نسبت به رشد جهانی و توسعه صلح‌آمیز را تشدید می کند. سوم، بازسازی اعتماد ضروری است. چه برای غلبه بر مشکلات کنونی، چه برای ایجاد آینده‌ای بهتر، ضروری است که ما تعصبات را کنار بگذاریم، اختلافات را کنار بگذاریم، بین اختلافات پل بزنیم و بمثابه یک واحد برای مقابله با کمبود اعتماد کار کنیم.

اعتماد از کجا می‌آید؟ به نظر من، اعتماد در درجه اول از آرزوی مشترک ما برای یک آینده بهتر برای بشریت و از اراده مشترک ما برای همکاری برای این چشم‌انداز می‌آید. همانطور که رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ اشاره می‌کند، تغییراتِ جهان، تغییراتِ زمان ما، و دارای اهمیت تاریخی بی‌سابقه در گذشته، در حال رخ‌دادن است، و جهان وارد دوره جدیدی از تلاطم و دگرگونی شده است. با این حال، جهت کلی توسعه و پیشرفت بشر تغییر نخواهد کرد، پویایی کلی تاریخ جهان که در میان پیچ‌ و خم‌ها به جلو حرکت می‌کند، تغییر نخواهد کرد، و روند کلی به سوی یک آینده مشترک برای جامعه بین‌المللی تغییر نخواهد کرد. پس از همه جابجایی‌ها و تغییرات در طول سال‌ها، ما باید به ارتباط و تبادل بیش‌تر ارج نهیم، همبستگی و همکاری را بیش‌تر گرامی بداریم، رو راستی و همکاری، صلح و ثبات را بیش‌تر گرامی بداریم. این‌ها نه تنها راه‌هایی برای پاسخ به تغییرات هستند، بلکه به نوعی راه‌هایی برای بازسازی اعتماد نیز می‌باشند. در این رابطه، می‌خواهم پنج پیشنهاد را درباره بازسازی اعتماد و افزایش همکاری‌ها در زمینه اقتصادی با شما در میان بگذارم.

نخست، تقویت هماهنگی سیاست‌های کلان اقتصادی برای ایجاد هم‌افزایی (Synergy) بیش‌تر برای رشد جهانی. در جهان امروز، کشورها پیوندهای اقتصادی بسیار نزدیکی دارند، بدین معنی که سیاست‌های اقتصاد کلان آن‌ها اثرات سرریز قابل‌توجهی دارد. در رویارویی با بحران‌های جهانی، واکنش‌های پراکنده و جداگانه فقط اقتصاد جهان را شکننده‌تر خواهند کرد. از این‌رو، بسیار مهم است که در اتخاذ و اجرای سیاست‌های کلان، کشورهای سراسر جهان، به‌ویژه اقتصادهای بزرگ، گفت‌وگو و ارتباطات را تقویت کنند، اقدامات هماهنگ‌تر و مؤثرتری را اتخاذ نمایند، نظام تجاری چندجانبه را به‌طور قاطعانه حفظ کنند، به طور مشترک حکمرانی اقتصاد جهانی را بهبود بخشند. و محرک‌های جدید رشد جهانی را تقویت نمایند.

دوم، تقویت تخصصی کردن و همکاری صنعتی بین‌المللی برای پایدار و هموار نگه داشتن زنجیره‌های صنعتی و عرضه جهانی. ارقام نشان می دهد که از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲، هر سال به طور متوسط شاهد بیش از ۵۴۰۰ اقدام تبعیض‌آمیز تجارت و سرمایه‌گذاری جدید در سراسر جهان بودیم، که این رقم تقریباً دو برابر پیش از همه‌گیری است. همانطور که همه‌می دانیم، زنجیره‌های صنعتی و عرضه در اقتصاد مانند سیستم گردش خون بدن انسان هستند. هر گونه مانع یا اختلال می‌تواند جریان رگ حیاتی اقتصاد جهانی را کند یا مسدود کند، که نه فقط کارایی توسعه را به خطر می‌اندازد، بلکه باعث ایجاد مخاطرات اقتصادی و مشکلات اجتماعی گوناگون می‌شود. آن‌چه واقعاً در خدمت منافع مشترک همه است، احترام کامل به قوانین تخصصی کردن صنعتی بین‌المللی، پیشبرد قاطعانه آزادسازی و تسهیل تجارت و سرمایه‌گذاری، محکم‌تر کردن پیوند همکاری، بزرگ‌تر کردن کیک منافع متقابل، و تقویت پیوسته ثبات زنجیره‌های صنعت و عرضه جهانی است.

سوم، تقویت مبادلات بین‌المللی و همکاری در زمینه علم و فناوری برای بهره‌مندی بهتر بشر از پیشرفت‌های فناوری. دور جدید انقلاب فناوری و دگرگونی صنعتی یک رابطه جدید «همکاری- و رقابت» (Coopetition) را بین کشورها بوجود آورده است. برای سالم نگه داشتن رقابت و به نمایش گذاشتن بیش‌ترین سرزندگی، تنها راه افزایش همکاری در نوآوری است. ثمرات علمی و فناوری به جای تبدیل شدن به ابزاری برای محدود کردن یا مهار توسعه سایر کشورها، باید برای کل بشریت مفید باشد. ما باید مبادلات و همکاری‌های بین‌المللی در زمینه علم و فناوری را با ذهنیت بازتر و اقدامات بازتر پیش ببریم، برای ایجاد یک محیط باز، عادلانه و بدون تبعیض برای توسعه علم و فناوری با یکدیگر همکاری کنیم و موانع موجود در جریان عوامل نوآوری را بشکنیم، به طوری که بگذارد نوآوری در یک محیط باز رشد کند.

چهارم، تقویت همکاری پیرامون توسعه سبز برای مقابله فعالانه با تغییرات اقلیمی. بشریت هنوز با چالش‌های زیادی در پرداختن به تغییرات اقلیمی و ارتقای گذار سبز و کم-کربن روبه‌رو است. گفت‌و‌گوها پیرامون نیاز به همکاری قوی‌تر درباره حکمرانی اقلیمی اغلب با اقدامات ایجاد موانع برای تجارت سبز همراه است. برخی از فناوری‌ها و تولیدات سبز و کم-کربن دارای کیفیت بالا و کارآمد نمی‌توانند آزادانه جریان داشته باشند. مهم است که از اصل مسئولیت‌های مشترک اما متمایز حمایت کنیم، استراتژی‌های توسعه سبز خود را بهتر هم‌افزایی کنیم، در این عرصه موانع گوناگون را برطرف نماییم، و مشترکاً برای گذار کامل به اقتصاد و جامعه سبزتر تلاش کنیم.

پنجم، تقویت همکاری شمال-جنوب و جنوب-جنوب برای ایجاد یک اقتصاد سودمند و فراگیر جهانی. در سال‌های اخیر، مشکلاتی مانند شکاف شمال-جنوب، واگرایی در رونق، و شکاف فناوری حادتر شده است. بسیاری از کشورهای در حال توسعه در مضیقه هستند. بر اساس برآوردهای بانک جهانی برای امسال، میانگین درآمد در بیش از یک سوم کشورهای کم درآمد کم‌تر از سطح سال ۲۰۱۹ خواهد بود. ما مردم چین معتقدیم که منافع باید متقابل باشد. توسعه واقعی و خوب توسعه برای همه است. ما باید «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» سازمان ملل را به طور کامل اجرا کنیم، همکاری‌های توسعه جهانی را تقویت نماییم، شکاف‌های توسعه را پر کنیم، و موارد برجسته همکاری را در عرصه‌هایی مانند فقرزدایی، امنیت غذایی و صنعتی‌سازی ایجاد کنیم، تا با ثمره همکاری برای مردم همه کشورها سودمندتر باشد.

فرهنگ سنتی چین برای اعتبار ارزش زیادی قائل است. چین کشوری است که برای تعهدات اهمیت زیادی قائل است، و در تمام مدت با اقدامات مشخص به سخنان خود عمل می‌کند. چین با بیش‌ترین صداقت، نهایت تلاش و نتایج مشخص، پیوسته به جهان ثابت کرده است که کشوری است که شایسته اعتماد است. ما هم‌چنین به خوبی می‌دانیم که جدای از دلایل عینی، عوامل ذهنی نیز وجود دارند که کسری اعتماد را تشدید می‌کنند. در روابط دوجانبه و چندجانبه، نمونه‌های زیادی وجود دارد که دمدمی مزاجی یک طرف اعتماد متقابل با دیگران را تضعیف می‌کند. از نظر ما، بهترین راه برای جلب اعتماد این است که نسخه بهتری از خود باشیم. تنها زمانی‌که همه طرف‌ها با یکدیگر صمیمانه رفتار کنند و در یک جهت کار کنند، می‌توان پایه‌ای قوی‌تر از اعتماد و ثمره بیش‌تری از همکاری ایجاد کرد.

لی چیانگ، نخست‌وزیر چین در نشست سالانه «همایش اقتصادی جهان» (WEF) در داووس، سوئیس، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴ (عکس از شین‌هوا)

خانم‌ها و آقایان،

دوستان،

در شرایط کنونی، رونق اقتصاد جهان مستلزم بنیان‌های قوی است. از همه کشورها، به ویژه اقتصادهای بزرگ، انتظار می‌رود سهم بیش‌تری داشته باشند. من می‌دانم که همه شما اقتصاد چین را از نزدیک دنبال می‌کنید و ممکن است مشاهدات خود را داشته باشید. پس چگونه باید به اقتصاد چین نگاه کرد؟ من معتقدم که این شبیه به نگاه کردن به کوه‌های آلپ، رشته کوه‌های مواج با قله‌های باشکوه، از شهر کوچک داووس است. دوستان اروپایی من به من گفتند که برای درک کامل زیبایی‌های باشکوه آلپ، شخص باید با دقت از دور نگاه کند. درباره اقتصاد چین هم همین‌طور است. شخص باید دید را گسترش دهد و با دیدی وسیع (پانورامیک) نگاه کند تا کل تصویر را به شیوه‌ای عینی و جامع ببیند و واقعاً درک کند که اقتصاد چین اکنون کجاست و به کجا می‌رود. در این‌جا می‌خواهم برخی چشم‌اندازها درباره اقتصاد چین را با شما در میان بگذارم.

نخست، اقتصاد چین در حال پیشرفت دائم است و به ارائه انگیزه قوی برای اقتصاد جهانی ادامه خواهد داد. چین موتور مهم توسعه جهانی است. طی سال‌ها، سهم آن در رشد اقتصادی جهان در حدود ۳۰ درصد باقی مانده است. در سال ۲۰۲۳، اقتصاد چین با رشد تولید ناخالص داخلی حدود ۵٫۲ درصد، بالاتر از هدف حدود ۵ درصد تعیین شده در ابتدای سال، بازگشت و به سمت بالا حرکت کرد. در ارتقای توسعه اقتصادی، ما به محرک‌های گسترده متوسل نشدیم. ما به دنبال رشد کوتاه-‌مدت و انباشت کردن خطرات دراز-مدت نبودیم. بلکه، بر روی تقویت محرک‌های داخلی تمرکز نمودیم. چین به‌عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، پس از سال‌ها توسعه، بنیان‌های سالم و محکمی را ایجاد کرده است. همانطور که یک فرد سالم اغلب دارای سیستم ایمنی قوی است، اقتصاد چین نیز می‌تواند در عملکرد خود فراز و نشیب‌ها را تحمل کند. روند کلی رشد دراز-مدت تغییر نخواهد کرد. از نظر پایه صنعتی، چین تنها کشوری است که در تمام دسته بندی‌های صنعتی سازمان ملل متحد صنایع دارد. ارزش افزوده صنعت تولید چین حدود ۳۰ درصد از کل تولید جهانی را تشکیل می‌دهد و برای ۱۴ سال متوالی رتبه اول را در جهان دارد. چین هم‌چنین خانه بیش از ۲۰۰ خوشه صنعتی بالغ است. نظام صنعتی چین با مقیاس بزرگ، دسته‌بندی کامل و ظرفیت پشتیبانی قوی خود می‌تواند تقاضای توسعه سریع بهره‌وری اجتماعی را برآورده کند، و به تخصیص جهانی بهتر عوامل تولید و افزایش بهره‌وری جهانی کمک نماید.

از نظر عوامل تولید، مزیت جمعیتی چین در حال تبدیل شدن به مزیت مهارتی است. ما اکنون از نظر اندازه مخزن مهارت، منابع انسانی در علم و فناوری و تعداد کل محققین رتبه اول را در جهان داریم. کمبود سرمایه با فراوانی جایگزین می‌شود. سهم جهانی ما از انباشت سرمایه سالانه به حدود ۳۰ درصد رسیده است. علاوه بر این، چین با تولید عظیم داده‌ها و منابع غنی داده‌ها، دومین معدن داده‌های بزرگ در جهان را دارد. از نظر ظرفیت نوآوری، کل تولید چین در تحقیق و توسعه و سرمایه‌گذاری در بخش فناوری بالا چندین سال است که با نرخ‌های دو رقمی در حال رشد بوده است. فناوری‌های جدید از جمله محاسبات ابری، کلان داده، هوش مصنوعی و بلاک چین با سرعت بیشتری در حال استفاده هستند. محصولات جدید و اشکال تجاری جدید مانند پایانه‌های هوشمند، ربات‌ها و بهداشت از راه دور هم‌چنان در حال ظهورند. چین اکنون حدود ۴۰۰ هزار شرکت فناوری پیشرفته دارد و از نظر تعداد شرکت‌های منحصر بفرد در رتبه دوم جهانی قرار دارد. همه این‌ها شکل‌گیری و پرورش محرک‌های رشد جدید در چین را تقویت می‌کنند. با نگاه به تصویر وسیع‌تر، ما اکنون در حال پیشبرد مدرنیزه کردن چین در همه جبهه‌ها از طریق توسعه با کیفیت بالا هستیم. ارائه مدرنیزاسیون به بیش از ۱٫۴ میلیارد نفر یک دستاورد قابل توجه در تاریخ بشر خواهد بود که انگیزه‌ای مستمر برای توسعه چین و جهان وسیع‌تر خواهد بود.

دوم، چین بازار بزرگی دارد که قفل تقاضای آن به سرعت باز می‌شود. چین هم‌چنان صحنه بزرگی را برای مشاغل و استعدادهای مختلف فراهم می‌کند. در رویارویی با تقاضای ضعیف جهانی، بازار به کمیاب‌ترین منبع تبدیل می شود. بازار چین با فضای وسیع و ژرف رو به رشد خود، نقش مهمی در افزایش تقاضای کل جهانی خواهد داشت. در چین، در حال حاضر بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در گروه درآمد متوسط قرار دارند و انتظار می‌رود که این تعداد در دهه آینده یا حدود زمانی به ۸۰۰ میلیون نفر برسد. برای طیف رو به رشدی از محصولات و خدمات، تمرکز تقاضای مصرف‌کننده از کمیت به کیفیت تغییر می‌کند، که نیروی محرکه نیرومندی برای ارتقای مصرف ایجاد می‌کند. نرخ شهرنشینی چین در حال حاضر بیش از ۱۰ درصد کم‌تر از سطح متوسط کشورهای توسعه یافته است. فضای زیادی برای ارتقای زیرساخت‌ها در نوسازی شهری، حمل‌و‌نقل و مخابرات و دیگر موارد وجود دارد. هم‌چنین حدود ۳۰۰ میلیون مهاجر روستایی وجود دارند که با سرعت بیش‌تری به اقامت دائم شهری دست می‌یابند. این‌ها تقاضای گسترده‌ای را در زمینه‌هایی مانند مسکن، آموزش، خدمات پزشکی و مراقبت از سالمندان ایجاد خواهند کرد. چین در حال تعمیق گذار خود به سمت رشد سبز و کم-کربن است. نزدیک به نیمی از ظرفیت نصب شده برق نوری (Photovoltaic) جهان در چین است. بیش از نیمی از وسایل نقلیه جدید انرژی جهان (NEVs) در جاده‌های چین حرکت می‌کنند و مالکیت آن به بیش از ۲۰ میلیون دستگاه رسیده است. چین یک چهارم از افزایش جنگل‌کاری در جهان را به خود اختصاص داده است. چین هم‌چنین در حال پرورش محرک‌های رشد جدید در مقیاس بزرگ در بخش‌هایی مانند زیرساخت‌های سبز، انرژی سبز، حمل‌و‌نقل سبز و سبک زندگی سبز است. این امر باعث ایجاد بازارهای سرمایه‌گذاری و مصرف با اندازه تخمینی ۱۰ تریلیون یوان در سال خواهد شد و پتانسیل عظیمی را نوید می‌دهد. ما به کاوش و آزادسازی چنین تقاضایی در بازار ادامه خواهیم داد، واردات کالاها و خدمات باکیفیت را از سرتاسر جهان افزایش خواهیم داد، سرمایه‌گذاری خارجی بیش‌تری را در زمینه‌هایی از جمله تولیدات با کیفیت متوسط و بالا و زیست-داروها (Biopharmaceuticals) جذب خواهیم کرد، و فضای وسیع‌تری را برای تقویت تجارت و سرمایه‌گذاری جهان باز خواهیم کرد.

سوم، چین هم‌چنان به بازکردن اقتصاد متعهد است. ما به ایجاد شرایط مطلوب برای سهیم شدن جهان در فرصت‌های چین ادامه خواهیم داد. در حدود چهار دهه گذشته، چین از طریق بازکردن اقتصاد به توسعه دست یافته است، و منافع مشترکی را با جهان به اشتراک نهاده است. در حال حاضر، چین شریک تجاری اصلی بیش از ۱۴۰ کشور و منطقه است. سطح کلی تعرفه ما به ۷٫۳ درصد کاهش یافته است، که نسبتاً برابر با اعضای توسعه یافته در سازمان تجارت جهانی است. با بازکردن بیش‌تر، هدف ما این است که فرصت‌های چین را به اشتراک بگذاریم و با همه در جهان توسعه یابیم. امروز به رهبران تجاری در این‌جا می‌خواهم بگویم که در طول سال‌ها، شرکت‌های چندملیتی بازار چین را پرورش داده‌اند، و بر اساس مهارت تولیدی چین، تولید جهانی خود را گسترش داده‌اند، به سرعت رشد کرده‌اند، و پاداش‌های خوبی هم داشته‌اند. در پنج سال گذشته، بازده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین حدود ۹ درصد بوده است، که در سطح جهانی کاملاً رقابتی است. انتخاب بازار چین یک ریسک نیست، بلکه یک فرصت است. ما از سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های همه کشورها با آغوش باز استقبال می‌کنیم، و به‌طور خستگی‌ناپذیر برای ایجاد یک محیط تجاری بازار-محور، قانون-محور، و سطح بالا تلاش خواهیم کرد. ما به طور پیوسته گشایش‌های نهادی را گسترش خواهیم داد، به کوتاه کردن فهرست منفی برای سرمایه‌گذاری خارجی ادامه خواهیم داد، همه محدودیت‌های دسترسی برای سرمایه‌گذاری خارجی در بخش تولید را حذف خواهیم کرد، و برخورد ملی با شرکت‌های خارجی را تضمین خواهیم کرد. با توجه به نگرانی‌های برخی شرکت‌های چندملیتی در مورد موضوعاتی مانند جریان داده‌های فرامرزی، و مشارکت برابر در خریدهای دولتی، ما در حال کار بر روی تدوین سیاست های مربوطه هستیم. ما هم‌چنین نظرات شرکت‌های خارجی را به طور منظم می‌شنویم و گام‌های فعالی را برای رفع نگرانی‌های منطقی خواهیم برداشت. رویهم‌رفته، بدون توجه به این‌که جهان چگونه تغییر خواهد کرد، چین به سیاست ملی خود یعنی بازکردن اقتصاد متعهد خواهد ماند و درهای خود را به روی جهان بازتر خواهد کرد.

خانم‌ها و آقایان،

دوستان،

در حدود ۲۰ روز دیگر، ما «جشنواره بهاری» را جشن خواهیم گرفت و سال چینی اژدها را آغاز می‌کنیم. در فرهنگ سنتی چین، اژدها نمادی از خجستگی، خرد و قدرت است. در رویارویی با چالش‌های مشترک، ما امیدواریم که همه اعضای جامعه بین‌المللی، با آرزوی مشترک برای آینده‌ای بهتر و با نیروی اژدهای پرنده، به سوی ساختن جامعه‌ای با آینده‌ای مشترک برای بشریت پیش بروند.

در پایان برای این نشست سالانه آرزوی موفقیت کامل دارم.

متشکرم.

https://www.chinadailyhk.com/article/371858