در اوکرائین، در انتظار حمله روسیه

تسنیم

۲۸ بهمن ۱۴۰۰

 

آمادگی ایران برای کمک به حل‌ مسالمت‌آمیز تنش روسیه و اوکراین/ قدردانی اوکراین از مواضع اصولی ایران

 

وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با همتای اوکراینی، در خصوص مسائل کنونی میان روسیه و اوکراین اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران هرگونه کمک و اقدام لازم را انجام دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر امروز پنجشنبه با دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در خصوص مسائل دوجانبه و تحولات بین‌المللی تلفنی گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشکر از پیام تبریک همتای اوکراینی خود به مناسبت روز ملی جمهوری اسلامی ایران و همچنین سی-امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور، اظهار داشت: دو کشور در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و تجاری ظرفیت‌های بسیاری برای همکاری دو جانبه دارند و حضور تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در اوکراین نشان از ظرفیت‌های خوب دو کشور برای توسعه همکاری‌ها می‌باشد.

امیرعبداللهیان همچنین بر عزم دولت جدید ایران برای گسترش و توسعه روابط دوجانبه میان ایران و اوکراین در زمینه‌های مختلف تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به بحران ایجاد شده در روابط اوکراین و روسیه ضمن ابراز خرسندی از کاهش تنش‌ها ابراز امیدواری کرد که وضعیت جاری از طریق گفتگو و مجاری دیپلماتیک و بدون دخالت کشورهای ثالث حل و فصل شود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ما خواهان حفظ صلح و ثبات در منطقه هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تأکید کرد جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران هرگونه کمک و اقدام لازم را انجام دهد.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک مجدد به مناسبت چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور، اظهار داشت: ایران و اوکراین همواره از روابط خوب و با ثبات بر خوردار بوده‌اند و تا به امروز هیچ طرفی نتوانسته است بر روابط خوب دو کشور تأثیر بگذارد.

وزیر امور خارجه اوکراین ضمن قدردانی و تشکر از مواضع اصولی کشورمان در خصوص بحران اوکراین، اظهار داشت: ما به دنبال جنگ نبوده و خواهان حل فصل موضوع به صورت دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز هستیم.

کولبا همچنین با اشاره به رشد حجم مبادلات تجاری میان دو کشور ابراز امیدواری کرد که این میزان از مبادلات بیش از پیش افزایش پیدا کند.

بیش‌تر بخوانید
چین: آمریکا درباره حمله روسیه به اوکراین مبالغه می‌کند

چاووش‌اوغلو: ترکیه حاضر است از مذاکرات بین روسیه و اوکراین میزبانی کند

درخواست آلمان از ناتو برای حفظ خونسردی/ سفیر روسیه در اروپا: قصد حمله به اوکراین را نداریم

گفتگوی تلفنی وزرای خارجه روسیه و آمریکا درباره اوکراین

تاکید «استولنبرگ» بر حمایت از اوکراین در پیوستن به ناتو/ مخالفت آلمان با تقویت دائمی جناح شرقی ائتلاف نظامی غربی

بایدن: احتمال حمله روسیه به اوکراین طی چند روز آینده بسیار زیاد است

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/4vpbfvrz