فیلم حمله نمایندگان عضو حزب راست‌گرای اسوبودا در پارلمان به پترو سیموننکو

 

تارنگاشت عدالت – بایگانی دورۀ دوم

منبع: اومانیته
٣ ژوئن ٢٠١۴

برگردان: ع. سهند

 

پترو سیموننکو: «از کودتا به بعد در اوکرائین هیستری ضدکمونیستی وجود دارد»

 

پترو سیموننکو رهبر حزب کمونیست اوکرائین در روز ١۶ مه در کیف هدف سوءقصد یک میلیشای راست‌گرا قرار گرفت. او در این مصاحبه به سقوط دموکراتیکی که در کشورش در جریان است گواهی می‌دهد.

آیا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را، که شاهد پیروزی پترو پوروشنکو در دور اول بود، برسمیت می‌شناسید؟
پترو سیموننکو: قبل از هر چیز، حزب کمونیست اوکرائین حمام خون در منطقه دونباس را محکوم می‌کند. ما خواهان پایان‌دادن فوری به جنگ، خروج سربازان و هم‌چنین واحدهای پلیس و نیروهای امنیتی هستیم. پس از آن، ما خواهان برگزاری میزگرد مذاکرات پیرامون اوضاع در آن منطقه هستیم. تا آنجا که به این انتخابات مربوط می‌شود ما فقط آن‌را بخشاً برسمیت می‌شناسیم، زیرا همه مناطق نتوانستند در این رأی‌گیری شرکت کنند. بر کمیسیون انتخاباتی و نامزدها نیز فشار وارد می‌شد. در ارتباط با پوروشنکو، او یک اولیگارش است، نتیجتاً او این جنگ را در جهت دفاع از منافع رژیم کنونی دنبال می‌کند. او هم‌چنین آدم آمریکایی‌ها است. ایالات متحده از این روند حمایت کرده است و در اوکرائین منافع ژئوپولیتیک می‌بیند. پس از استقلال اوکرائین در سال ١۹۹١، واشنگتن پنج مییارد دلار در این‌جا سرمایه‌گذاری کرد. نتیجتاً بسیاری از مقامات بالایی که اکنون در قدرت هستند در ایالات متحده آموزش دیدند، همین‌طور هم میلیشای مسلحی که در «میدان» فعالیت می‌کرد. این موضوع مستند است.

برخلاف وضعیت در کریمه، که مسأله هویت ملی اول بود، در مورد منطقه دونباس آیا مسأله بیش‌تر اقتصادی و اجتماعی نیست؟
پترو سیموننکو: بلکه، شما درست می‌گویید، ما هم‌اکنون پیامدهای منفی سیاست دولت موقت را می‌بینیم. شمار زیادی از شرکت‌ها اکنون دیگر قراردادهای تولیدی ندارند و مجبورند فعالیت‌های خود را تعلیق نمایند. دونباس صنعتی‌ترین بخش اوکرائین است: صنایع انرژی، شیمیایی، نظامی و غیره. به این دلیل است که گزینه سیاست اقتصادی که اوکرائین در ارتباط با غرب یا روسیه با آن روبرو است برای منطقه حیاتی است، و همه پرسی ١١ مه تمایل شهروندان دونباس به جدایی‌طلبی نیست بلکه اقدامی اعتراضی علیه رژیم کیف است.

آیا شما این همه پرسی‌های مردمی و نتایج آن‌ها در کریمه و در شرق اوکرائین را برسمیت می‌شناسید؟
پترو سیموننکو: یکی از اصول حزب کمونیست اوکرائین دفاع از تمامیت ارضی اوکرائین است. اما، از این اصل که شهروندان بتوانند سرنوشت خود را از طريق همه‌پرسی تعیین کنند نیز دفاع می‌کند.

در کریمه، شهروندان ماهیت فاشیستی فزاینده رژیم و سیاست‌های آن در ارتباط با ناتو و صندوق بین‌المللی پول را محکوم می‌کنند. آن‌ها طبق قانون اساسی از حق خود در دفاع از منافع‌شان استفاده کردند. با این وصف، حزب کمونیست اوکرائین پیشنهاد کرده بود که سیاستمداران از کی‌یف به کریمه بروند و برای شنیدن شکایات مردم کریمه میزگردی را سازماندهی کنند. متأسفانه، دولت ناسیونالیست فاشیست امتناع نمود. در هر حال، تصمیم دولت برای مسلح کردن ١٠٫٠٠٠ تاتار بشکه باروت را شعله‌ورکرد. بنابراین، از دست‌دادن کریمه، عمدتاً نتیجه سیاست‌های سترون و جنایت‌کارانه دولت است که می‌خواهد روسیه را مقصر قلمداد کند.

سیاست حزب کمونیست اوکرائین پیرامون مسأله همگرایی اقتصادی با اروپا در مقابل همگرایی با روسیه چیست؟
پترو سیموننکو: من شخصاً معتقدم که بدون روابط متقابلاً سودمند با روسیه، اوکرائین آینده‌ای ندارد. اگر ما وضعیت را در بلغارستان، رومانی، بالکان، و همچنین در یونان، پرتغال، یا اسپانیا که اتحادیه اروپا را برگزیدند بررسی کنیم، این احساس تقویت می‌شود. پیش از بحران، حزب کمونیست اوکرائین خواهان تحلیل پیامدهای این دو گزینه هم در سطح اقتصادی و هم در سطح اجتماعی شده بود. اما هیچ دولتی این کار را نکرد. حزب کمونیست اوکرائین هم‌چنین پیشنهاد کرد یک همه‌پرسی برگزار شود. من شخصاً با تعدادی از اعضای کمیسیون اروپا برای توضیح به آن‌ها که اگر این رایزنی صورت نگیرد نتیجه حمام خون خواهد بود، ملاقات کردم. اما اپوزیسیون هوادار اتحادیه اروپا به دادگاه رفت تا از برگزاری همه‌پرسی جلوگیری کند.

حزب شما ١١۴ هزار عضو دارد و در انتخابات پارلمانی ٢٠١٢ سیزده درصد آراء را بدست آورد. پس چرا، در این شرایط، تصمیم گرفت از انتخابات ریاست جمهوری خارج شود؟
پترو سیموننکو: پس از کودتا، ما شاهد شکل‌گیری میلیشای مسلح غیرقانونی بودیم که خواست خود را از طريق توسل به خشونت و ترور سیاسی تحمیل می‌کند. نامزدهای اپوزیسیون از فعالیت‌های انتخاباتی منع و رسانه‌ها شدیداً سانسور شدند. در اودسا، آتش‌سوزی عمدی که موجب کشته شدن بیش از ۴٠ نفر شد جهان را تکان داد. در ماریوپل، رژیم به‌روی کسانی که نهم مه (روز پیروزی بر نازیسم) را جشن گرفته بودند، شلیک کرد. پس از کودتا هیستری ضدکمونیستی نیز وجود دارد. رفقا مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفته‌اند. برخی از رفقا را به جنگل برده‌اند و کتک زده‌اند. ساختمان‌های حزب توسط میلیشای فاشیستی رژیم تخریب یا اشغال شده‌اند. چند روز پس از انتخابت ریاست جمهوری، حتا روند غیرقانونی کردن حزب کمونیست را اعلام کردند؛ این روند را اوله ماخ‌نیتسکی دادستان کل اوکرایئن که عضو حزب راست‌گرای اسوبودا است، آغاز کرد. به همه این دلایل و به نام حزب کمونیست اوکرائین، من از فرانسه می‌خواهم آن‌چه را که واقعاً در کشور من می‌گذرد در نظر بگیرد.

به دعوت جبهه چپ
پترو سیموننکو چهارشنبه گذشته به دعوت جبهه چپ در مجلس ملی حضور یافت تا نظر خود را در میان بگذارد. بعلاوه، پیر لوران رهبر حزب کمونیست فرانسه از حزب کمونیست اوکرائین دعوت کرده است در نشست چپ اروپایی در بروکسل در ۷-۶ ژوئن شرکت کند و احزاب عضو را مطلع نماید و بین حزب کمونیست اوکرائین و حزب چپ اروپایی هماهنگی برقرار کند. حزب کمونیست فرانسه همچنین به تقاضاهای حزب کمونیست اوکرائین برای کمک حقوقی در مواجهه با تهدید غیرقانونی شدن پاسخ مثبت داده است.

http://humanite.fr/petro-symonenko-il-y-une-hysterie-anti-communiste-en-ukraine-depuis-le-coup-detat-542648

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/maxx7a79