وضعیت فلسطین در چند سال گذشته با محاصره مستمر اسرائیل علیه غزه، با حملات مداوم علیه مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری و بیت‌المقدس، و همچنین در داخل سرزمین‌های اشغال شده فلسطین در سال ۱۹۴۸، سریعاً رو به وخامت نهاد. علاوه بر این، رژیم‌های عرب منطقه، بویژه کشورهای حوزه خلیج [فارس] در حال عادی‌سازی روابط با اسرائیل بودند، و مردم فلسطین به دلیل این عادی‌سازی بیش از پیش احساس می‌کردند که منزوی شده‌اند. همچنین تحولات در مذاکرات پیرامون توافق هسته‌ای ایران و آمریکا. بنابراین، فلسطینی‌ها احساس می‌کردند در نتیجه این روندهای عادی‌سازی کنار گذشته شده‌اند، و حمایتی که داشتند، حمایت مردمی و حمایت تسلیحاتی که از منطقه داشتند، در حال ناپدید شدن است.

تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: چپ (soL)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
۳۰ اکتبر ۲۰۲۳

عمر الدیب، دبیر روابط بین‌الملل و عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست لبنان ، که در نشستی که در تاریخ ۲۳-۱۹ اکتبر ۲۰۲۳ در ازمیر برگزار شد شرکت داشت، اظهاراتی را برای شبکه تلویزیونی «soL» ارائه نمود.

مصاحبه با نماینده حزب کمونیست لبنان

 

وضعیت فلسطین در چند سال گذشته با محاصره مستمر اسرائیل علیه غزه، با حملات مداوم علیه مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری و بیت‌المقدس، و همچنین در داخل سرزمین‌های اشغال شده فلسطین در سال ۱۹۴۸، سریعاً رو به وخامت نهاد.

علاوه بر این، رژیم‌های عرب منطقه، بویژه کشورهای حوزه خلیج [فارس] در حال عادی‌سازی روابط با اسرائیل بودند، و مردم فلسطین به دلیل این عادی‌سازی بیش از پیش احساس می‌کردند که منزوی شده‌اند. همچنین تحولات در مذاکرات پیرامون توافق هسته‌ای ایران و آمریکا. بنابراین، فلسطینی‌ها احساس می‌کردند در نتیجه این روندهای عادی‌سازی کنار گذشته شده‌اند، و حمایتی که داشتند، حمایت مردمی و حمایت تسلیحاتی که از منطقه داشتند، در حال ناپدید شدن است.

در نتیجه این رویدادها، آرمان فلسطین دیگر آرمان اصلی نبود، و سازمان‌های مقاومت فلسطین احتمالاً در این لحظه تصمیم خود را برای آغاز این ابتکارگرفتند تا آرمان فلسطین را دوباره بمثابه آرمان اصلی در تحولات سیاسی منطقه قرار دهند، روند عادی‌سازی را متوقف نمایند و احزاب، دولت‌ها و نیروهای سیاسی منطقه را وادار به بازنگری و اریابی دوباره نمایند و فلسطین را بمثابه آرمان اصلی و نه یک کارت در مذاکره کشورهای دیگر در منطقه قرار دهند.

ارزیابی ما این است که اسرائیل به دلیل گسترش جنبش‌‍‌های مقاومت در منطقه و فلسطین و لبنان و بسیاری از کشورها در سراسر منطقه، در نقطه ضعف قرار دارد. آن‌ها توانایی و اراده باز کردن هم‌زمان چندین جبهه را ندارند. با این حال، اگر احساس کنند قادر به دستیابی به برخی پیروزی‌ها در غزه نیستند به قتل‌عام و کشتار جمعی و غیره متوسل خواهد شد، و این باعث برانگیختن و مجبور نمودن سایر نیروهای منطقه به مداخله و حمایت از مردم فلسطین خواهد شد.

در این‌مورد، این احتمال وجود دارد که یک جنگ تمام عیار یا یک حنگ گسترده‌تر بین اسرائیل و لبنان آغاز شود. البته ما از نیروهای مقاومت در برابر اسرائیل حمایت می‌کنیم، و حزب ما خود در طی اشغال بخشی از مقاومت بود و در صورت وقوع هر تهاجم زمینی اسرائیل به لبنان بخشی از مقاومت خواهد بود.

اما، همه می‌دانند که هزینه چنین جنگی بسیار بالا خواهد بود. ما دیگر در یک وضعیف ضعیف قرار نداریم. مردم این منطقه برای حقوق خود می‌جنگند. و ما فکر می‌کنیم که این ممکن است یکی از عواملی باشد که ممکن است اسرائیلی‌ها، و درپشت آن‌ها آمریکایی‌ها و ناتو باز دارد یا وادار نماید درباره گسترش آن در منطقه دوبار فکر کنند.

در لبنان طیف وسیعی ازنیروهای احزاب سیاسی با ایدئولوژی‌های متفاوت وجود دارند، که معتقدند درمبارزه با تجاوزات اسرائیل شرکت خواهد کرد.

حزب ما یک تاریخ طولانی از مقاومت دارد، و هنوز بخشی از مقاومت است. در واقع، ما هم‌اکنون برنامه‌هایی داریم، هم‌اکنون برنامه‌های اضطراری داریم؛ اولاً، برای حمایت از مردم لبنان که ممکن است تجاوز بر آن‌ها تأثیر بگذارد، پناهجویانی که ممکن است خانه‌های خود را ترک کنند، و تأمین مسکن مناسب، و زندگی مناسب برای آن‌ها، و ثانیاً، پایداری و نبرد در داخل روستاهای جنوب لبنان در صورت پیش‌روی اسرائیل در آنجا…

https://haber.sol.org.tr/haber/sol-tv-lubnan-komunist-partisinden-omar-el-deeb-ile-soylesi-386053