تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: نشست صلح مادرید ۲۰۲۲

 

ناتو را منحل کنید- ناتو یک تهدید جدی برای صلح جهانی است، که پیش از این از یوگسلاوی تا افغانستان ویرانگری خود را نشان داده است

 

نه به ناتو

ناتو باید منحل شود. ناتو مشروعیت ندارد و فقط ناامیدی می‌کارد.

ناتو وانمود می‌کند که منافع کوته‌نظرانه آن جهانی است. ناتو منشور سازمان ملل را نقض می‌کند و به طرز خبیثانه‌ای از مفاهیمی مانند «دموکراسی» و «حقوق بشر» استفاده می‌کند. ناتو از بدو تأسیس خود رژیم‌های استبدادی، فاشیستی و استعماری را به مثابه بخشی از اتحاد خود در برگرفته است.

ناتو صلح جهانی را تهدید می‌کند. مداخلات نظامی به رهبری ناتو یوگسلاوی، افغانستان و لیبی را بهم‌ریخته و بی‌ثبات کرده است. اکنون، ناتو یک «جنگ سرد جدید» را علیه چین و روسیه در امتداد مرزهای بین اوکرائین و روسیه و هم‌چنین در دریای سیاه و دریای چین تشدید می‌کند؛ ناتو علیه دولت‌های مترقی در سراسر جنوب جهانی اقدام می‌کند.

ناتو مسابقه تسلیحاتی جهانی را پیش می‌برد. ناتو که اعضای آن باید حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف ارتش کنند، مسئول بیش از نیمی از هزینه‌های نظامی جهانی و دو سوم تجارت جهانی تسلیحات است.

دستورکار هسته‌ای ناتو بقای ما را به خطر می‌اندازد. ناتو «قرارداد منع تسلیحات هسته‌ای» را رد می‌کند و رفتار ناتو برای به اشتراک گذاشتن سلاح‌های هسته‌ای ایالات متحده در اتحادیه اروپا با متن «قرارداد منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» در تضاد است.

ناتو یکی از بزرگ‌ترین آلوده کنندگان آب و هوا در جهان است. ارتش ایالات متحده بزرگ‌ترین آلوده کننده سازمانی در جهان است که مسئول انتشار گازهای گلخانه‌ای بیش‌تر از کشورهایی به وسعت پرتغال است (ایالات متحده اصرار دارد که انتشار نظامی گازهای گلخانه‌ای را از گزارش‌های کشوری مستثنی کند).

ناتو به مثابه نیروی پلیس بزرگ‌ترین شرکت‌های چندملیتی آلودگی کربنی عمل می‌کند.

ناتو باعث ایجاد فقر و نابرابری می‌شود. مسابقه تسلیحاتی برخلاف نیازهای واقعی مردم – آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، مسکن، امنیت اجتماعی و یک سیاست منطقی انرژی است. جنگ جهانی رنج بسیار و بحران مهاجرت ایجاد می‌کند.

آری به صلح

ما به یک نظام امنیتی غیرنظامی، بدون سلاح‌های هسته‌ای، بدون پایگاه‌های نظامی در خارج از کشور و به کاهش شدید هزینه‌های نظامی نیاز داریم. ما طرفدار یک سیاست صلح فعال هستیم، که در آن منازعات بر اساس منشور سازمان ملل به میز مذاکره ختم می‌شوند.

در پیشرفت اجتماعی سرمایه‌گذاری کنید نه در جنگ. آنچه ما نیاز داریم مفهومی متفاوت از امنیت است. امنیت مشترک و انسانی که نیازهای انسانی را برآورده می‌کند و با تغییرات اقلیمی، نابرابری، فقر و خشونت مبارزه می‌کند و مبتنی بر همبستگی، همکاری و احترام متقابل است.

اروپا و آمریکای شمالی باید به خلع سلاح متعهدشوند. مفهوم منطقه صلح – که توسط آمریکای لاتین، آفریقا، آسیای جنوب شرقی، اقیانوس آرام جنوبی و آسیای مرکزی پذیرفته شده است – باید توسط اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای شمالی تصویب شود.

با ما علیه ناتو راهپیمایی کنید تا جهانی از صلح بسازیم.

ما از خلق‌ها و نیروهای اجتماعی می‌خواهیم که با نشست آینده ناتو در مادرید در ژوئن ۲۰۲۲ مخالفت کنند و نشان دهند که جنگ و نظامی‌گری را رد می‌کنند. بیایید در مبارزه برای صلح، عدالت زیست محیطی و عدالت اجتماعی متحد شویم!

—————————

عدالت: برای امضای سازمانی و فردی منشور به نشانی زیر رجوع نمایید:

https://peacesummitmadrid.org/

پیوند کوتاه:https://tinyurl.com/2p9mutzv