تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: شین‌هوا
۳ نوامبر ۲۰۲۳

نشست شی- میتسوتاکیس درباره روابط چین با یونان و اتحادیه اروپا

 

روابط چین با یونان و اتحادیه اروپا در مرکز نشستی بود که کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در پکن برگزار کردند.

شی گفت که چین برای دوستی سنتی خود با یونان ارزش قائل است، و افزود که پکن مایل به تقویت هم‌افزایی استراتژی‌های توسعه با یونان، تعمیق همکاری در زمینه‌های حمل‌و‌نقل، کشتیرانی، انرژی، ارتباطات و مالی، اقتصاد سبز، اقتصاد دیجیتال و توسعه پایدار و ونا است.

شی گفت که روابط چین و اتحادیه اروپا بر بهروزی مردم آن‌ها و صلح، ثبات و بهروزی جهانی تأثیر می‌گذارد. وی افزود: توسعه سالم روابط چین و اتحادیه اروپا بدون استقلال، احترام متقابل و همکاری متقابل سودمند امکان‌پذیر نیست. وی همچنین با بیان این‌که چین آماده همکاری با اتحادیه اروپا برای حفظ تفاهم مناسب بین آن‌ها است، گفت: «امیدوارم یونان همچنان نقش سازنده‌ای در این زمینه ایفا کند.»

ک. میتسوتاکیس به نوبه خود، روابط یونان با چین را «قوی و دوجانبه سودمند» توصیف کرد. او گفت: «یونان و چین یک رابطه قوی، یک رابطه اقتصادی قوی دارند. بندر پیرئوس این را نشان می‌دهد. این یک سرمایه‌گذاری موفق برای هر دو طرف بوده است و ما مشتاقانه منتظر گسترش بیش‌تر آن هستیم. البته فضای قابل‌توجهی برای بهبود روابط تجاری ما وجود دارد، به طوری که محصولات یونانی بیش‌تری وارد بازار چین شود و گردشگران چینی بیش‌تری از یونان بازدید کنند.»

وی درباره روابط اتحادیه اروپا و چین نیز به نحوه باز بودن کانال‌های ارتباطی اشاره کرد و گفت به نفع دو طرف است که روابط سازنده و با ثبات باشند.

وی همچنین به نقش مهمی که چین به عنوان عضو دائمی شورای امنیت می‌تواند در حفظ صلح بین‌المللی و حل بحران‌های جهانی مانند جنگ اوکرایین ایفا کند، اشاره نمود