تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: مورنینگ استار
۲۵ اکتبر ۲۰۲۳

 

هواداران حاضر در سکوها پرچم‌های فلسطین را پیش از بازی لیگ برتر در ورزشگاه تاین‌کسل، ادینبورگ در ۲۲ اکتبر ۲۰۲۳ به اهتزاز درآوردند.

 

به طرفداران فوتبال مردان گفته شد که پرچم‌های مربوط به درگیری اسرائیل-فلسطین را به ورزشگاه سلتیک نیاورند

 

سلتیک از هوادارانش خواست پرچم و علامت‌های مربوط به درگیری بین اسرائیل – فلسطین را در بازی لیگ قهرمانان اروپا در گلاسکو در مقابل اتلتیکو مادرید همراه نداشته باشند.

این باشگاه – نگران از واکنش هیئت حکام یوفا – این درخواست را پس از آن صادر کرد که «گردان سبز» هواداران سلتیک را تشویق کردند در بحبوحه درگیری که جان هزاران نفر را گرفته است «با شجاعت پرچم فلسطین را به اهتزاز درآورند.»

در بیانیه سلتیک آمده است: «ما در هفته‌های اخیر شاهد مرگ، خشونت و ویرانی در سرزمین مقدس بوده‌ایم و هزاران نفر – مرد، زن و کودک – کشته، زخمی و آواره شده‌اند.»

«ما شاهد یک تراژدی هولناک هستیم. در حالی‎که این تراژدی ادامه دارد، همه در سلتیک برای همه کسانی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند دعا می‌کنند. ما همچنین امیدواریم و دعا می‌کنیم که صلح و کمک‌های بشردوستانه به کسانی که نیازمند و در ترس هستند برسد.»

«بسیاری از همکاران، حامیان، دوستان و خانواده‌های ما تحت تأثیر این رویدادها قرار گرفته‌اند. در بستر این درگیری و درد، ورزش می‌تواند صلح را ترویج کند و انسانیت و همدلی با همه کسانی که همچنان رنج می‌برند را نشان دهد.»

برای بازی این باشگاه در لیگ قهرمانان اروپا، بازیکنان سلتیک و اتلتیکو مادرید و کادر مربیگری به نشانه احترام و حمایت از همه کسانی که تحت تاثیر این درگیری قرار گرفته‌اند، بازوبندهای سیاه خواهند بست.»

«باشگاه همچنین در حال کمک به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ برای حمایت از مردم آسیب‌دیده از بحران انسانی در منطقه است.»

«باشگاه می‌داند که هواداران ما دیدگاه‌های شخصی دارند که حق همه است. به عنوان باشگاهی که به روی همه باز است، همه ما به ورزشگاه سلتیک تعلق داریم.»

«ورزشگاه سلتیک جایی است که ما برای حمایت از باشگاه فوتبال خود می‌آییم. با درک این موضوع، با احترام به سنگینی فاجعه‌ای که در حال رخ دادن است و تأثیر آن بر جوامع در اسکاتلند و سراسر جهان، و در هماهنگی با باشگاه‌ها، لیگ‌ها و انجمن‌های دیگر، فعلاً در ورزشگاه سلتیک علامت‌ها، پرچم‌ها و نمادهای مربوط به درگیری و کشورهای درگیر در آن، نمایش داده نمی‌شوند.»

«با نزدیک شدن به این دیدار حساس، مانند همیشه، از هواداران خود برای حمایت مثبت آن‌ها از بازیکنان و تیم صمیمانه تشکر می‌کنیم.»

بخشی از هواداران سلتیک دیرزمانی است که از آرمان فلسطین حمایت می‌کنند و این باشگاه قبلاً به دلیل علامت‌ها یا پرچم‌هایی که حمایت از فلسطین را نشان می‌دهند توسط یوفا جریمه شده است.

تعداد زیادی از هواداران سلتیک پرچم فلسطین را پیش از بازی یک‌شنبه در دست داشتند و گردان سبز تصمیم به برگزاری نمایش حمایتی در بازی اتلتیکو داشت، تصمیمی که آن‌را در مسیر برخورد با سلسله‌مراتب باشگاه قرار داد.

گروه در روز سه‌شنبه طی یک بیانیه گفت: «برای کسانی که قادر به تهیه پرچم نیستند، گردان سبز هزاران پرچم را در خارج از ورزشگاه توزیع خواهد کرد.»

«گرچه توزیع پرچم در داخل ورزشگاه آسان‌تر است، ما از آوردن پرچم‌ها به ورزشگاه منع شده‌ایم. ما به حق همه هوادارانی که مایلند در چنین اقدامی شرکت نکنند احترام می‌گذاریم، اما به همان اندازه خواهان همان احترام و آزادی برای همه هوادارانی هستیم که این‌را انجام می‌دهند.»

https://morningstaronline.co.uk/article/fans-told-not-to-take-flags-relating-to-israel-palestine-conflict-to-celtic-park