تارنگاشت عدالت – دورۀ سوم

منبع: بنیاد فرهنگ استراتژیک
۱۶ نوامبر ۲۰۲۱

 

نیروهای مسلح آذربایجان دوباره از مرز ارمنستان عبور کردند

آپوزیسیون خواستار تماس با «سازمان پیمان امنیت جمعی» و سازمان ملل متحد است

 

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، در روز دوشنبه ۱۵ نوامبر، نشست اضطراری شورای امنیت [ارمنستان] را در رابطه با وخامت اوضاع در مرز ارمنستان و آذربایجان – اکنون در ارتفاعات سیسیان، تشکیل داد.

به گفته دایره مطبوعاتی وزارت دفاع ارمنستان: «حدود ساعت ۱۳ روز ۱۴ نوامبر، واحدهای نیروهای مسلح آذربایجان تلاش کردند، در جهت شرقی مرز ارمنستان و آذربایجان پیشروی کنند. تیراندازی شدیدی آغاز شد. سربازان ارمنستان تلاش دشمن برای موضع‌گیری در این اراضی را خنثی کردند. وضعیت هم‌چنان متشنج است. در این لحظه، برای حل وضعیت با میانجی‌گری روسیه مذاکرات در جریان است. ارمنستان هیچ تلفاتی نداشت.»

در نتیجه تهاجم، چهار موضع رزمی نیروهای مسلح ارمنستان محاصره شد.

پاسی از شب گذشته، توافق حاصل شد و نظامیان آذربایجان با تجهیزات سنگین از خاک ارمنستان خارج شدند. اما واحدهای ارمنستان نیز از این اراضی خارج شدند.

و آن‌هایی که در ماه مه به ارمنستان حمله کردند، در مواضع خود باقی می‌مانند و هم‌اکنون کاملاً برای زمستان آماده شده‌اند.

پاشینیان در جلسه شورای امنیت اعلام کرد که در رابطه با حوادث روز یک‌شنبه در مرز تصمیم به برکناری ارشک کاراپتیان از سمت وزیر دفاع و انتصاب سورن پاپیکیان معاون‌نخست وزیر به جای او گرفته است. به گفته وی، این تصمیم پس از بحث و بررسی و تحلیل وقایع در مرز گرفته شده است.

نخست‌وزیر گفت: «من صبح آقای کاراپتیان را دعوت کردم و از زحماتی که به عنوان وزیر متحمل شده است تشکر کردم و گفتم که از همه کارهایی که انجام داده تشکر می‌کنم، اما در حال‌حاضر شرایط باعث شد تصمیم به تغییر وزیر بگیرم.»

آپوزیسیون با انتقاد از تغییرات پرسنلی در دولت خاطرنشان شد که امروز نیازی به بحث در مورد وزیر دفاع جدید یا پیشین نیست، زیرا «حتی بهترین متخصص نظامی جهان تحت چنین دولتی نمی‌تواند کاری انجام دهد.»

سایات شیرینیان، یکی از نمایندگان بلوک آپوزیسیون ارمنستان، متعجب است: «اگر آذربایجان مرز دولتی ارمنستان را نقض کرد، لازم است فوراً با «سازمان پیمان امنیت جمعی»، روسیه، سازمان ملل تماس بگیرید، به سفرای خارجی در ارمنستان متوسل شوید، سعی کنید توجه کل جهان را، به فاکت، به جنایت باکو جلب نمایید. به جای این، در هر جهت سکوت حاکم است. نتیجه تحریکات جدید آذربایجان خروج چهار واحد از نیروهای مسلح ارمنستان از مواضع‌شان در سیسیان بود.»

https://www.fondsk.ru/news/2021/11/16/vs-azerbajdzhana-snova-pereshli-granicu-armenii-54913.html

پیوند کوتاه: https://tinyurl.com/3nmm3mj3